Je třeba být IN?

Je třeba být IN?

Udělejte pokus. Sežeňte si středověké šaty a začněte v nich chodit do školy či práce, do obchodů či na společenské akce. Co myslíte, že si o Vás začnou lidé povídat. Asi to, že jste nějací divní. Bude to proto, že Váš oděv bude nevkusný či jinak nevhodný? Ne. Bude to proto, že se budete lišit od drtivé většiny lidí, kteří svůj šatník obměňují podle převažující módy.

Být konformní je jednou z dominant motivací v chování lidí. Být IN, nevybočovat. Vidíme to všude od základní přes střední školy, v práci i na nejvyšších stupních mezinárodní politiky. Kolikrát jen slyšíme, že by jsme neměli vybočovat z hlavního proudu EU, aby náhodou jsme nebyli izolováni.

Součásti být IN je i názorová konformita. V dnešní společnosti není důležité co je pravda. Důležité je co říkají autority ať již politické, vědecké či náboženské. Shoduješ se s nimi? Je to v pořádku i kdyby to co hlásali byly zjevné nesmysly snadno logickou úvahou odhalitelné. Říkáš něco jiného než autority doby? Tak jsi  hlupák. Tak, jako občané jedné francouzské obce v 18. stol. kteří si troufli prohlásit, že spatřili padat z nebe meteority, navzdory prohlášení největší vědecké autority své doby Francouzské akademie věd, že ve vesmíru žádné kameny nejsou a tak ani z nebe nemohou padat. Je třeba politovat obec, jejíž představitel i v našem osvíceném století věří, že z oblohy padá kamení.“

jine jablko

Kdysi jsem jako technik pracoval v jednom výzkumném ústavu. Naměřil jsem nějaké výsledky, které se lišily od uznávaných zdrojů. Výzkumník pro kterého jsem pracoval mně seřval, jak si mu mohu dovolit předložit takové výsledky. Řekl mi „ Co pak Vy nevíte, že to podle té a té učebnice  musí být výsledky takové!! “. Po čase se mi omluvil, že mně podezíral z toho, že jsem špatně měřil, když si uvědomil příčinu nesouladu naměřených hodnot s teorií.

Ten kdo pravidelně čte moje články ví, že názorově patřím k nekonformním lidem. Nejdu s dobou a nejsem IN. Podle toho vypadají i četné komentáře pod mými články ve kterých dotyční už neví, jakým dalším způsobem by mně shodili a urazili. Stále se opakují stejná slova „To je nesmysl…To je zase blábol…Kriste Pane…“

Při těchto slovech si vzpomenu na velkého starověkého filozofa Platóna. Kdysi napsal: „Podivné časy to jsou, v nichž žijeme, kdy staří i mladí jsou učeni ve škole nepravdy. A ten jediný člověk, jenž si troufá říci pravdu, je najednou nazýván bláznem a hlupákem“ a povzdechnu si, že člověk se od oné doby vlastně vůbec nezměnil.

Nechci tvrdit, že já mám vždy pravdu a mí oponenti se vždy mýlí. Dal bych jím, ale otázku. Byli by ke mně stejně kritičtí, kdybych sice také ve svých článcích psal nesmysly, ale tyto nesmysly by byly společnosti všeobecně přijímány, jako jsou např. pravidelně se opakující tvrzení ve vědeckém tisku,  že všechny piktogramy v obilí tvoří jen vtipálci?

Je tedy třeba být IN?  Jistě to má své výhody, Ale i jednu nevýhodu. Nejste sami sebou, nejste svobodní, musíte se přetvařovat.

Já si své svobody cením více než toho, aby byly mé názory v souladu s většinou. Nebýt IN má navíc ještě jednu další obrovskou výhodu. Řada lidí se bojí toho, že je okolí bude považovat za hlupáka a blázna. Ve chvíli, když víte, že si to o Vás už většina lidí myslí, tak z této věci už nemusíte mít strach. A to je docela osvobozující.

A proč ty urážlivé reakce části lidí vůči nekonformním názorům a postojům? Odlišnost řadu lidi dráždí. Někteří trpící komplexem méněcennosti získávají pocit síly a moci, kdy se mohou stát členem skupiny „lynčujících“ osobu která se liší. Jiní z této osoby mají strach, protože jím připomíná jejich slabost a neschopnost se odlišit od davu. A jsou tu prostě jen ješitové a racionalisté, kteří si myslí, že už ví že o světě skoro vše a strašně jím vadí každý kdo svými hlásanými názory tuto jejich jistotu zpochybňuje a tvrdí „ Všechno je jinak“.

 

 

Petr Bajnar

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

 • Zkuste si jit dnes do skoly. Vsechny decka se zde drzi v jakesik rade jak tupe stado ovecek a vyztoupit z rady tupcu je sebevrazda. Ukamenuji vas. Dnestni mladez ma za vzory americke hvezdicky. Vidi jen to ze musi mit telefon za nekolik tacu idealne s jabkem. Ze musi chodit ve znackovych hadrech jinak jsou out. Idealne mit vse co vidi v americkych filmech. Kazdy patek se ozrat jak hovado a zbytek vikendu se vzpamatovavat. Nic jineho neresi. Vseci jsou drzi. Zadna ucta k vecem natoz k cloveku. Malokdo z dnestnich mladych je sam sebou a neboji se otevrene rict svuj nazor. Protoze pokud je hodne odlisny od tech nazoru tupeho stadecka tak to neustojite. Kdyz jim ucitel polozi otazku boji se odpovedet aby se nahodou neztrapnily pred stadeckem. A jakmile se ma hocorit o trosku intimnejsich vecech tak vseci najednou zmlkou ale v satne nemaj problem rvat pred celou skolou dneska se vyspim s tou a tou. 😀 spousta lidi se snazi ponizovat ostatni jen aby zakrily sve nedostatky a udelali se lepsimy. Proste dnestni mladez trpi nedostatkem sebevedomi a musi si vsechny nedostatky kompenzovat obrovskymirecmi o tom jak jsou skveli. No a kdyz uz jsme u toho tak nesmime zapomenou zminit jejich hlavnim vystavovacim mistem je facebook kde ze sebe delaji superstar. Retusuji si fotky prispivaji prispevky psane pačestinou… nedokazu si pedstavit co bude az tahle generace bude muset pracovat. To je pro ne jak krizek pro certa. Maji vseci predstavu ze si budou sedet v kancliku a brat penizky jen tak.

 • pán Bajnar. k vášmu poslednému odstavcu v článku, by som ešte doplnil, že je to, (podľa môjho názoru), vnútorný zápas podvedomia a ega. podvedomie vie, že všetko je inak ale ego si to nechce pripustiť. ego jednoducho nechce uznať, že takmer všetko, čo človeka učili v škole, je blbosť. že to, čo „pán farár povedali“, čo „rádio povedalo“ alebo „veď to vraveli v tv“, je blud. a vtedy nastáva vnútorný zápas EGA a PODVEDOMIA a z toho zas nervozita, nadávky, hnev voči ľudom, ktorí sa dívajú na veci inak.
  ego skrátka nechce uznať, že bolo a je furt klamané.

 • Zdá se, že JL nepochopil smysl. Ale konec konců konformista to nemůže pochopit. Nechápe, že jde žít bez neustále „vylepšovaného“ života každoročně a sezóně hmotnými statky. Nechápe, že právě on naletí všem reklamám a vlnám modních výstřelků, kterým se pak o rok později pohrdavě směje. Nechápe, že se nemusí vždy souhlasit s tím co se děje. Nechápe, že právě nekonformní lidé nakonec posouvali lidstvo dále (i když ne vždy se ukáže že k lepšímu – bohužel). I když třeba já právě se setkávám s „diskriminací“ za to že už nemám mobil vůbec. A to jsem ho měl jako jeden z prvních dejme tomu ze sta tisíce u nás. Dokonce se stalo, že pro dopravu domů z jednoho velkého obchodu byl striktně prodavačem vyžadován mobil (před cca třemi lety) a jen to, že jsem se nedal, nakonec vedoucí – a celkem bez nějakých potíží – prohlásil, že samozřejmě splňuji podmínku pro uvedení telefonního čísla (pevná linka), zapříčinilo, že jsme zboží mohli nechat dovézt. Dokonce – a ten hřích je dnes v uspěchané době tak veliký – skoro nenosím hodinky, a ne proto že bych na ně neměl. Jen kupodivu mám poněkud víc času … na to co považuji sám za důležité.
  Jak by se před třeba ještě deseti lety pan JL koukal na lidi co by na ulici, v autobuse a vlastně kdekoliv mluvili „sami pro sebe“ a někdy pořádně nahlas, takže třeba celá tramvaj ví, co budou mít u nich nejspíš k večeři nebo jaké trable mezi sebou mají? A nebo co posílají evidentně při každé příležitosti kamkoli a komukoli SMS? Poslal by je v souladu s tehdejším konformismem do blázince?
  Ale jinak je vidět, že asi myslí jen na jedno …

 • Ano, kdysi jsem taky napsal pod váš článek, že je to blábol …
  Bylo to o věcech, které jsou svaté, především o pravdě, a byl to přesto mišmaš dojmů a pojmů a pocitů a hovadin. Ano: Poznáte Pravdu a ta vás osvobodí. A taky: J 14:21 : Kdo přijal má přikázání a zachovává je, ten mě miluje. A kdo mě miluje, bude milován mým Otcem a já ho budu milovat a dám se mu poznat.“ Stalo se. Bůh se mi dal poznat.
  Nu 12:6: řekl: „Slyšte má slova: Je-li mezi vámi Hospodinův prorok, dám se mu poznat skrze vidění, promluvím k němu skrze sen.
  A teď něco ke dnešku: Iz 52:4: Toto praví Panovník Hospodin: Můj lid kdysi odešel bydlet do Egypta a nakonec ho utiskovala Asýrie.
  Iz 52:5: Co tedy mám teď udělat? praví Hospodin. Zadarmo byl odveden můj lid a ti, kdo mu vládnou, se mu smějí, praví Hospodin; mé jméno je stále uráženo, celé dny.
  Iz 52:6: Nuže, můj lid pozná jméno mé! V ten den pozná, že já jsem ten, který prohlašuje: „Hle, jsem zde.“
  Iz 52:7: Jak krásné jsou na horách nohy posla dobrých zpráv, toho, kdo pokoj zvěstuje, kdo nese dobrou zvěst, toho, kdo spásu ohlašuje, kdo říká Sionu: „Tvůj Bůh kraluje!“
  Iz 52:8: Slyš! Tví strážní volají, společně křičí radostí, protože vidí na vlastní oči, jak se k Sionu vrací Hospodin.
  Iz 52:9: Dejte se spolu do zpěvu radosti, jeruzalémské sutiny, vždyť Hospodin potěšil svůj lid – on Jeruzalém vykoupil!
  Iz 52:10: Hospodin svou svatou paži obnažil všem národům přímo na očích, aby všechny zemské končiny viděly spásu, již náš Bůh připravil.
  Iz 52:11: Pryč, pryč, vyjděte odtud, nesahejte po ničem nečistém! Vyjděte zprostřed Babylonu; kdo nosíte Hospodinovo nádobí, očistěte se!
  Iz 52:12: Nebudete ale odcházet s chvatem, nebudete se dávat na útěk, protože Hospodin před vámi půjde a Bůh Izraele vaše řady uzavře.
  Iz 52:13: Hle, můj služebník uspěje; povstane, zvedne se, vyvýšen bude velice!
  Iz 52:14: Jako se nad ním mnozí zděsili, (že nelidsky byl napohled zohaven – už ani člověku nebyl podoben),
  Iz 52:15: tak mnohé národy zase ohromí: I králové kvůli němu oněmí, až spatří nevýslovné, až neslýchané pochopí.

  Iz 21:11: Ortel nad Dumou: Ze Seíru slyším volání: „Strážný, jak dlouho bude noc? Strážný, jak dlouho bude noc?“
  Iz 21:12: A strážný odpoví: „Přichází ráno, ale také noc. Chcete-li se ptát, ptejte se, vraťte se a přijďte sem!“

  Proroctví o rovnodennosti a vzbuzení Lazarů po 2000 letech : (To je například dnes, 23. září 2015 , u Boha je den 1000 let)
  J 11:6: Když uslyšel, že Lazar onemocněl, zůstal ještě dva dny tam, kde byl.
  J 11:7: Potom řekl svým učedníkům: „Pojďme znovu do Judska.“
  J 11:8: „Rabbi,“ řekli mu učedníci, „Židé tě posledně chtěli ukamenovat! Ty tam chceš jít znovu?“
  J 11:9: Ježíš odpověděl: „Nemá den dvanáct hodin? Kdo chodí ve dne, neklopýtá, protože vidí světlo tohoto světa.
  J 11:10: Kdo ale chodí v noci, klopýtá, protože nemá světlo.“
  J 11:11: A po těch slovech dodal: „Náš přítel Lazar usnul. Půjdu ho probudit.“

  Vstávejte, Boží bojovníci = Izraeli, Bůh je dobrý, jeho Jméno, Ježíš Kristus, je jediné a má nás rád.

 • Skvělá úvaha, docela jsem se v tom článku poznal.
  Jinak JL je podle toho co napsal, pěkný vůl.

 • · Edit

  Mate pravdu pane bajnare,po strejdovy nosim boty 6 let,veci nosim dokud se daji jeste nosit a co ti udajni uprchlici?Chodi v satech na ktery nemam penize!!!Nemluve o nejnovejsich modelech Iphone!!!Nashledanou a dekuji za pekny clanek.

 • Proč lidé chtějí vypadat lépe, in, jinak než je pravda ? Dobře to jde pochopit třeba na skupině opic nebo ptactva, Základ všeho tam uvidíme. Řekněme že nějaký pták se načepýří aby vypadal lépe, proč to dělá ? Důvody mohou být tři – dáva najevo, že je připraven k páření, – bojí se a proto musí vypadat větší aby agresora odradil, – chce se prosadit do vůdčí pozice a podmanit si ostatní proto potřebuje vypadat silnější.

  Teď si odmyslete ono „pane bože, nemůžete srovnávat lidi s ptáky“. Když se ale opravdu zamyslíte tak vám dojde, že můžu, jelikož základy našich důvodů pro to být lepší a in jsou uplně ty samé jako mají ptáci, opice a další zvěř.
  Tzn. nepřetvařuje se ten, kdo nechce nikoho ovládat, nebojí se a nechce nikoho sbalit. A tento princip je starší než lidstvo.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*