Je Miloš Zeman ruský agent?

Je Miloš Zeman ruský agent?

Prezident Zeman opět jednou „píchl do vosího hnízda“, když ve svém pravidelném čtvrtečním vystoupení v TV Barandov se rozhovořil o zprávě tajných služeb ke kauze Novičok.

Reakce předních českých politiků nebyla překvapivá. Opět se začalo hovořit o Zemanovi jako ruském agentovi. Zkusme se však na kroky Zemana ke kauze otravy agenta Skripala a jeho dcery podívat věcně a střízlivě.

Vše začalo samotným útokem na počátku března a rychlým obviněním Moskvy z jeho provedení z úst britské premiérky. Jako argument britská strana uvedla to, že použitá nervově paralytická látka Novičok byla v minulosti vyráběná pouze a jen v Rusku. Žádná jiná země to prý neuměla.

Zatímco se na britskou stranu postavili čelní západoevropští a američtí politici, stanoviska chemických expertů tak jednoznačná nebyla. I na ČT24 jsme si mohli poslechnout vyjádření, že látky typu novičok by měl ve své laboratoři vyrobit každý šikovnější absolvent magisterského studia organické chemie. Posledním článkem na toto téma je na týdnu.cz dnes publikovaný článek: Výroba novičoku? Vzorce jsou na wikipedii tvrdí expert.Ruské vyjádření, že látky typu Novičok byly vyvíjeny také v Československu byly tak do jisté míry ruskou reakcí na tyto diskuze, které se odvíjely v českém mediálním prostoru. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí přitom zdůraznila, že rozhodně Českou republiku neobviňuje z jakéhokoliv podílu na pokusu o vraždu Skripala, pouze konstatuje, že máme vyspělý chemický průmysl, který výrobu a testování takovýchto látek umožňoval a umožňuje. Citovala přitom na tiskové konferenci i náš tisk a zmínila i centrum výzkumu chemických bojových látek ve Vyškově.

Za této situace bylo naprosto logická iniciativa pana prezidenta, který dal tajným službám podnět k prošetření celé věci. Výsledkem byla zpráva, ve které bylo uvedeno stanovisko vojenského zpravodajství, že jedna z látek typu Novičok byla u nás v malém množství skutečně vyrobena, testována a pak následně zničena.

Citátem z této zprávy, která nebyla podle vyjádření prezidenta v režimu „tajná“ ani „důvěrná“, řekl jen to, co si již dlouho cvrlikaly vrabci na střeše: „Látka Novičok nebyla vyráběna a testována pouze v Rusku“. Ale vyráběly jí i laboratoře jiných zemí.

Tím se Zeman rozhodně nestal ruským agentem. Pouze se postavil proti tomu, aby se v zájmu geopolitického zápasu Západu s Ruskem šířily dezinformace, manipulovalo s fakty a přijímaly závěry o vině či nevině vlád a států bez toho, že by se tato vina předem prokázala, podobně jako se tomu stalo o pár týdnu později při údajném chemickém útoku v Sýrii.

Prezident Zeman rozhodně není proruský, jak se o něm tvrdívá, pouze není rusofobní. Označil obsazení Krymu jako porušení mezinárodního práva. V okamžiku, když v Rusku vyšel článek podporující vojenskou okupaci z roku 1968, důrazně žádal premiéra Medvěděva, aby se od článku distancoval s tím, že v opačném případě okamžitě ukončí svou návštěvu Ruska.

Zatímco Zeman není proruský, určitě je výrazně proizraelský. V této oblasti je mi bližší postoj EU k Izraeli než až příliš nekritický postoj pana prezidenta. Přesto bych Zemana nenazval agentem Izraele.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Je Miloš Zeman ruský agent?

  • To snad už je většina politiku postižena svou funkcí, důležitosti a penězi? Místo, aby řešili to co se na nás v nejbližší budoucnosti opravdu valí a nejdůležitější věc proč nám cizí státy pomocí neziskovek a různých nadací zasahují a ovlivňují naší politiku. Myslím, že už někteří slabí politici, kteří chtějí být aktivní a důležití se specializovali na projevy pana prezidenta. A cokoliv řekne tak padají do mdlob nebo dostávají hysterické záchvaty jako Němcová a podobně, protože oni nejsou užitečně aktivní v politice tak si takhle nadělují vlastní důležitost. Jsou to duševní chudáci. Je třeba na ně hledět s nadhledem jako na šašky a něčí loutky.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*