Je mamografie jen podvod?  Zachraňuje opravdu životy?

Je mamografie jen podvod? Zachraňuje opravdu životy?

 

Mamografie se odjakživa považovala za vhodnou metodu na včasné vyšetření rakoviny prsu, která může ženám zachránit život. Velká kanadská studie ale toto vyšetření zpochybnila. Nesouhlasí s ním i další odborníci.

Podle výzkumu, který byl zveřejněn v časopise The British Medical Journal, mamografické vyšetření zachytí nádor včas, ale podle studie je úmrtnost na rakovinu prsu u žen, které podstoupili vyšetření, stejná jako u ostatních žen, které vyšetření neabsolvovaly. Jde o rozsáhlou studii, do které se zapojilo až 90 tisíc žen. Vědci náhodným způsobem vybírali Kanaďanky, které následně podstoupily mamografické vyšetření prsu v ordinaci nebo si vyšetření udělali samy v domácím prostředí. Výzkum trval 25 let.

mamografie 3

Vědci chtěli nalézt odpověď na otázku, zda je skutečně výhoda v tom, když se rakovina prsu zjistí ve fázi, kdy je nádor tak malý, že se nedá nahmatat. Nakonec došli k zajímavému závěru, který to vyvrátil.

Riziko ozáření

Několik dalších studií a odborníků zpochybnili mamografické vyšetření prsu. Podle Dr. Josepha Mercola vyšetření škodí zdraví. Pacienti mají údajně velmi málo informací o nebezpečí samotného mamografu.

Mamograf představuje závažné a narůstající riziko vzniku rakoviny prsu pro ženy před přechodem. Každoroční rutinní vyšetření (4 snímky každého prsu) znamená vystavit se záření asi 1 rad (jednotka absorbce radiace), což je radiace asi 1000-krát větší, než při rentgenu hrudníku. Prsa žen před přechodem jsou velmi citlivá na radiaci. Vystavení 1 radu zvyšuje riziko rakoviny prsu o 1%, s narůstajícím 10% rizikem na každé prso během 10 let vyšetření na mamografu. Toto riziko je o mnoho větší pro mladší ženy, které chodí na preventivní prohlídky,“ upozornil Dr. Joseph Mercola.

Odborník tvrdí, že každoměsíční samo-vyšetření prsu (BSE) podle instrukcí doplněné ročním vyšetřením prsu u lékaře vyškoleným zdravotním personálem (CBE) je stejně účinné jako mamograf při včasném odhalení nádorů. Zároveň je bezpečné. Podle něj by měly být mamografické vyšetření nahrazeny celonárodními sítěmi BSE a SBE klinik.

Nefunguje?

Dr. John Mc. Dougall také zkoumal, zda není náhodou mamografie jen podvod. Poukázal na to, že suma 5-13 miliard dolarů získaná ročně díky mamografii kontroluje informace, které se dostanou k ženám. K přesvědčení žen, aby chodily na mamografické prohlídky, se podle něj používají nástroje- strach a neúplné údaje.

Šel jsem na medicínu s představou, že budu zachraňovat životy. Zjistil jsem ale, že jen velmi málo mých pacientů se uzdravilo. Často jsem jim dokonce ublížil. To bylo pro mne, jako pro mladého lékaře velice znepokojující. Ale ještě horší bylo, že tyto neúspěchy byly velmi dobře zdokumentované ve vědecké literatuře- ale to se nikomu do žádné reklamní kampaně nehodí,“ uvedl Dr. John Mc. Dougall.

Jak se uvádí na portálu Badatel.sk, věda hovoří jednu věc a lidé věří jiné, protože „stroj na práci s veřejností“ profituje z ekonomiky farmaceutického průmyslu. V roce 2000 vyšel v časopise Lancelot článek, který jednoznačně potvrdil, že mamografie je podvod. Údajně osm zrealizovaných studií prokázaly, že mamografie nefunguje.

Obavy ze stlačení prsou

Pro ženy, které chodí na mamografii, může být velmi nepříjemný stisk prsu. Objevila se informace, že tato metoda údajně může vést k rozšíření maligních buněk roztrhnutím malých žilek v ještě neodhaleném nádoru nebo okolo něj. Je to skutečně pravda?

Mnozí odborníci uspokojují ženy, že nemusí mít obavy ze stlačení prsou. I když to každá žena pocítí, radiologický laborant by měl prso deskou stlačit co nejvíc. Čím větší stlačení, tím menší dávka záření pronikne do prsa. Navíc se zlepší kvalita snímku, díky čemu odhalí i ty nejmenší nádory. Takže je nesmysl, jak někteří tvrdí, že stlačením se aktivují nádorové buňky.

Nenahraditelná metoda

O mamografickém screeningu se debatuje už velmi dlouho. Někteří vědci jednoznačně hovoří o mamografu jako o vyšetření, které ženám nepomůže, ba dokonce uškodí. Jiní zase varují pacientky, aby nezapomínali na vyšetření, které je nenahraditelné.

Smutnou pravdou je fakt, že na světě umírá stále více žen na nádorové onemocnění prsu. Mamograf se přitom považuje za jedinou metodu, která nádory odhalí nejrychleji a nejšetrněji.

 

zdroje: http://guardianlv.com, http://www.nytimes.com, http://www.oregonlive.com, http://www.bmj.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “Je mamografie jen podvod? Zachraňuje opravdu životy?

  • Mám na těle lipomy, takové malé nádorky, které nejsou rakovinné. Samozřejmě, když je mám na těle, mám je i v prsou. Na mamografu jsem byla někdy ve čtyřiceti letech a pak 3x operace. Vždy se potvrdilo, že to byly lipomy. Když jsem lékaři před operací ukázala ruce, na kterých pod kůží vystupovaly lipomy, vůbec ho to nezajímalo. Tak jsem se naštvala a už tam nechodím. Už nechci, aby do mne řezali, stejně se lipom zase vytvoří. Dnes už jsem v důchodu a naučila jsem se s tím žít, bouličky na rukou přehlížím, ty v prsou jsou schované, a na mamograf se zlákat nenechám, příšerně to bolí, když je stlačí.

  • Je to jen strašení lidí – někdo musí umřít, aby se lidi postrašili a chodili na prohlídky – mají z toho prachy , a někdo zase musí přežít , aby lidi viděli, že „léčba“ je úspěšná – zase jen prachy. Všechno je to jen o penězích pro zdravotnické a farmaceutické firmy. Byla jsem 2x – ale už nikdy na mamograf nejdu ! má 1000x silnější záření, než běžný rentgen. Poznámka – kolikrát za rok si zlomíte ruku – nohu? J.

  • Pokud máte pocit, že mamografie nezachrání žádný život, tak Vás zvu 6. 6. na pochod pro zdravá prsa. Pravidelně tam bývají ženy, které přežily rakovinu prsu. Rády Vám o tom něco povědí. Zároveň Vám sdělí, že jak jsou rády, že teď jsou zdravé. Jinak, když je podezření na zlomeninu, tak také absolvujete rengen, i když jste v tu chvíli také ozářen.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*