Japonsko chce použít půdu z Fukušimy pro veřejné parky a zelené plochy

Japonsko chce použít půdu z Fukušimy pro veřejné parky a zelené plochy

Zemina z prefektury Fukušima bude možná použita jako zavážka pro vytvoření „zelených ploch“ v Japonsku, navrhl vládní panel, který čelí veřejnému odporu kvůli obavám z expozice zbytkového záření z kontaminované půdy.  

Poradní komise ministerstva životního prostředí navrhla opětovné využití půdy, která byla kontaminovaná během havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě v roce 2011, jako součást budoucích návozů určených pro veřejnou potřebu, informoval deník Kyodo news.

Ve svém návrhu, panel životního prostředí se vyhnul tomu, aby použil slovo „park“ a místo toho uvedl „zeleně“, zjevně proto, aby se vyhnul předčasnému veřejnému odporu, uvedl deník Mainichi Shimbun.

V návaznosti na šetření provedené deníkem, ministerstvo životního prostředí objasnilo, že „parky nejsou zahrnuty do zeleně“.

Kromě dekontaminace a recyklace poškozené zeminy pro nové parky, ministerstvo také zdůraznilo, že je třeba vytvořit novou organizaci, která bude mít za úkol získat si důvěru veřejnosti o vyhlídkách těchto způsobů recyklace.

K uklidnění bezprostředních obav veřejnosti, panel uvedl, že dekontaminovaná půda bude použita mimo obytné oblasti a bude pokryta oddělenou vrstvou porostu, aby byly splněny pokyny schválené loni vládou.

V červnu loňského roku, ministerstvo životního prostředí rozhodlo, že znovu použije kontaminovanou zeminu s radioaktivní koncentrací cesia mezi 5000 až 8000 becquerelů na kilogram pro veřejné práce, jako jsou celostátní silnice a přílivové břehy.

Podle těchto pokynů, který mohou být nyní rozšířené pro použití v parcích, musí být kontaminovaná půda pokrytá čistou zeminou, betonem, nebo jinými materiály.

Podle japonské vlády to nebude mít vliv na okolní obyvatele, jelikož budou vystaveni expozici nižší než 0,01 mSv za rok po dokončení stavby.

Jaderná elektrárna Fukušima zažila v roce 2011 blackout a následnou poruchu svého chladícího zařízení v březnu roku 2011, kdy byla zasažena po zemětřesení vlnou tsunami, což poškodilo elektrárnu, která následně chrlila radioaktivní záření a přinutila 160.000 lidí opustit své domovy. Tři ze šesti reaktorů elektrárny se zhroutily, takže jaderní katastrofa ve Fukušimě byla nejhorší katastrofou od výbuchu v Černobylu v roce 1986.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Toru Hanai / Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*