Japonsko bude letos pokračovat v lovu velryb v Antarktidě

Japonsko bude letos pokračovat v lovu velryb v Antarktidě

Tokio má v úmyslu pokračovat v letošním roce v lovu velryb ve vodách Jižního oceánu, a to navzdory nesouhlasu, který nedávno vyjádřila Mezinárodní velrybářská komise (IWC).

Hlavní vyjednavač za Japonsko Joji Morishita uvedl, že mezinárodní debata o tom, zda by země měla zabíjet velryby se přesunula z vědy do politiky, uvedla v pondělí tisková agentura AFP.

Toto vyjádření přišlo navzdory zprávě zveřejněné v pátek Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC), která uvedla, že Japonsko neposkytlo žádné vysvětlení k plánovanému zabití téměř 4000 plejtváků malých v příštích 12 letech v Antarktidě.

Foto: Reuters
Ilustrační obrázek Foto: Reuters

Globální velrybářské moratorium umožňuje zabíjení velryb pro výzkum a Japonsko pod touto zástěrkou pokračuje v lovu těchto vzácných savců a používá jejich maso, které se zpracovává do potravin.

„Neexistuje žádný definitivní závěr v samotné zprávě, což není tak překvapující v IWC, protože jak víme velmi dobře, IWC je rozdělaná organizace. Kvůli této divizi, dokonce i vědecký výbor má vždy potíže přijít s nějakým druhem závěru,“ uvedl Morishita podle AFP

„Budeme se stále snažit poskytnout co nejvíce vědeckých výzkumů, jak to jen bude možné, a pokusíme se získat souhlas od vědeckého výboru. Ale mohl by to být nikdy nekončící příběh. No v podstatě to je nekončící příběh,“ dodal.

Morishita také uvedl, že se oficiální postoj k lovu v Antarktidě nicméně nezměnil.

Tokio obvinilo ekology z toho, že jsou v této věci příliš emocionální, a že ve skutečnosti povolení od IWC k lovu velryb pro vědecké účely nepotřebuje.

Morishita řekl, že logika zabíjet jedno zvíře namísto jiného je „podivná“.

„Pokud budete takto pokračovat, obávám se, že země, která má mezinárodní politickou moc může uložit své normy a etiku jiným zemím,“ uvedl, nazývajíc to „imperialismus životního prostředí.“

„Například, pokud by se Indie stala světovou mocností číslo jedna a začala říkat „Nejezte hovězí maso, co budeme dělat?“

V loňském roce, Mezinárodní soudní dvůr, nejvyšší soud Spojených národů, nazval každoroční výpravu v Jižním oceánu „šarádou“ – komerčním lovem pod zástěrkou pro vědecké účely.

V roce 1986, IWC jako první zakázala komerční lov velryb, ale Japonsko v této praxi i tak pokračovalo, opírajíc se o velké množství peněž z daní, které financují tyto operace.

Nicméně, v posledních letech množství úlovků v zemi částečně kleslo v důsledku poklesu domácí poptávky po velrybím masu, jakož i z důvodů akcí protestní skupiny Sea Shepherd.

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*