Japonská společnost Obayashi vybuduje výtah do vesmíru

Japonská společnost Obayashi vybuduje výtah do vesmíru

Lidé by mohli být dopravováni do vesmíru za pomocí high-tech výtahů do roku 2050, v případě, že se tyto ambiciózní plány japonské stavební firmy uskuteční.

Společnost Obayashi se sídlem v Tokiu chce vybudovat operační vesmírný výtah do poloviny století, uvedl japonský deník Japan’s Yomiuri Shimbun. Zařízení bude přepravovat cestující do výšky asi 36.000 kilometrů nad Zemí, rychlostí asi 200 kilometrů za hodinu, což jim do destinace zabere necelý týden.

Umělecké pojetí výtahového systému, který je 36.000 km nad Zemí. Foto : NASA
Umělecké pojetí výtahového systému, který je 36.000 km nad Zemí. Foto : NASA

Dle plánů společnosti Obayashi, by se kabel protáhl z kosmodromu umístěného na zemském povrchu až do výšky 96.000 km, nebo na jednu čtvrtinu vzdálenosti mezi naší planetou a Měsícem. Protizávaží na jeho konci by pomohlo v „ukotvení“ kabelu ve vesmíru.

Kabina, která pojme 30 pasažérů, se bude pohybovat po kabelu za pomocí magnetických lineárních motorů, které budou sloužit jako prostředek pohonu, uvedl Yomiuri Shimbun. Cestující by vystoupili na stanici, která by měla obývací a laboratorní prostory, současně se zařízením pro výrobu sluneční energie schopné přenášet energii na Zem.

vesmirny vytah 2

Po celá desetiletí byly vesmírné výtahy námětem futuristů a sci-fi spisovatelů, včetně Arthura C. Clarka, jako alternativa k drahým (a relativně nebezpečným) raketovým letům. Ale zatím se nikomu nepodařilo přivést tuto koncepci do říše reality.

Jednou z hlavních překážek, bylo najít dostatečně pevné a lehké materiály k výrobě tohoto neuvěřitelně dlouhého kabelu. Optimismus společnosti Obayashi je poháněný jejich částečným přesvědčením, že nakonec nalezli vhodný materiál – tzv. uhlíkové nanotrubice, které byly poprvé vyvinuty v roce 1990.

Ale technologie nanotrubic není zcela hotová. Technici musí pravděpodobně nalézt způsob, jak je vyrábět levněji a efektivněji, aby bylo možné vybudovat kosmické výtahy, uvedl představitel společnosti.


Opravdu, cena výtahu by mohla být nejstrmější překážkou v jejich konstrukci.

V tuto chvíle nemůžeme odhadnout náklady na projekt,“ uvedl představitel společnosti Obayashi, podle deníku Yomiuri Shimbun. „Ale budeme se snažit k neustálému pokroku, tak, aby tento projekt neskončil jen jako pouhý sen.“

Obayashi není jediný subjekt, který myslí tento plán vážně.

Například, vědci z NASA vydali před více než deseti lety, obsáhlou zprávu, ve které hovoří o potenciálu uhlíkových nanotrubic k možné výrobě vesmírných výtahů. Vesmírná agentura dokonce sponzorovala Space Elevator Games, soutěž na rozvoj prekurzoru k tomuto vytouženému dopravnímu systému.

zdroj : http://www.space.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*