Jaké následky budou mít nové sankce proti Rusku?

Jaké následky budou mít nové sankce proti Rusku?

Evropská unie hodlá projednat balík ekonomických sankcí proti Rusku. Zatím ale není jasná úroveň jednání. Někteří členové EU již prohlásili, že svolání dalšího summitu na dané téma není účelné, a lepší je omezit se na úroveň velvyslanců.

Z třetího balíku protiruských sankcí již byli rozhodnuto vyloučit plyn a plynárenská zařízení. Balík zahrne jednotlivé druhy finančních a bankovních služeb, uzavření nových smluv v obranné sféře a prodej techniky dvojího určení. EU ale prohlásila, že se to vše netýká smluv, jež byly uzavřeny dříve.

Ministr zahraničí RF Sergej Lavrov prohlásil, že sankce proti Rusku jsou absurdní, a jejich příčinou jsou zjevně něčí „jednostranné zájmy.“ Rusko se vždy snažilo učinit jen jedno: najít způsob ovlivnění situace na Ukrajině, aby místo válečné konfrontace byla zahájena politická jednání v plném souladu se závazky převzatými RF, USA a Ukrajinou, řekl Lavrov.

Tvrdé sankce proti Moskvě zasadí ránu především evropské ekonomice, řekl expert Pavel Svjatenkov:

-Evropa pouze začala překonávat krizi. Bude se snažit omezit se pouze na minimální sankce. Možná, že by vůbec nevyhlásila žádné sankce, kdyby nebylo nátlaku ze strany USA.

Experti Eurokomise spočítali, že kvůli sankcím v podobě, na které trvají USA, ztratí Evropa již letos 40 miliard eur. V roce 2015 mají tyto ztráty činit 50 miliard eur. Tedy, přibližně 0,5% ročního HDP celé EU. Přičemž jde pouze o export do Ruska produkce vojenských odvětví a dvojího určení. Když vezmeme do úvahy ostatní export a nevyhnutelnou odpověď Moskvy, zvýší se ztráty mnohonásobně. Jen Německo má obchodní obrat s Ruskem ve výši 80 miliard eur ročně. Závisí na něm asi 350 pracovních míst v této zemi.


Právě s ohledem na to mnozí ruští experti míní, že za sankcemi stojí skrytý záměr USA, jež si přejí přerušit vztahy mezi Ruskem a Evropou a obsadit ekonomické a politické místo Moskvy v EU.

Washington dnes aktivně provokuje novou studenou válku a snaží se donutit Evropu, aby přerušila vztahy s Moskvou v různých sférách, je přesvědčen šéfredaktor časopisu Geopolitiky Leonid Savin:

-Když Evropa přeruší vztahy s Ruskem, bude donucena k těsnější spolupráci s USA. Proto jsou pokusy o obnovení transatlantického partnerství, o zavedení nového formátu transatlantismu nebo euroatlantismu bezprostředně v Evropě cílem číslo jedna v USA a proto trvají na sankcích.

zdroj : http://czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*