Jak USA vytvářejí potíže kolem Ruska

Jak USA vytvářejí potíže kolem Ruska

Když americký prezident Joe Biden přednesl v únoru svůj první významný projev o zahraniční politice, dal tím najevo návrat Ameriky k intervencionistické a konfrontační politické konstrukci, která se vyžívá ve vytváření potíží pro své konkurenty. V souladu s tím, zatímco vidíme, jak USA nadále viní čínské úřady z toho, že v Sin-ťiangu provedly „genocidu“ – což je významná logistická základna pro nejrůznější čínský projekt Belt & Road Initiative (BRI) – začaly stejně tak na Ukrajině vytvářet potíže s cílem uvrhnout Rusko do krizové situace a doufaly, že taková situace přiměje Rusko, aby se podřídilo ambicím USA obnovit svou ztracenou jednostrannou globální nadvládu. Nejnovější nejpřísnější sankce uvalené na Rusko ukazují nezaměnitelně současné trendy. Nicméně způsob, jakým USA nasávají Ukrajinu protiruskou politikou, vypovídá o způsobu, jakým USA vytvářejí podmínky války a využívají tento scénář k rozšíření dosahu NATO.

Prvního března Pentagon oznámil balíček vojenské pomoci Ukrajině ve výši 125 milionů dolarů, první svého druhu pod Bidenovou administrativou. V prohlášení Pentagonu se uvádí, že balíček zahrnuje „schopnosti zvýšit smrtonosnost, velení a řízení a situační povědomí ukrajinských sil prostřednictvím poskytnutí dalších protidělostřeleckých radarů a taktického vybavení; pokračující podporu satelitního snímkování a schopnosti analýzy; a vybavení na podporu vojenského lékařského ošetření a bojových evakuačních postupů“. Tato pomoc nezahrnuje 150 milionů amerických dolarů ve fiskálním roce 2021, financování Iniciativy ukrajinské bezpečnostní pomoci, které si přisvojil americký Kongres. Od roku 2014 se tato metoda stala obchodní značkou, kterou se Washington řídí, aby povzbudil Kyjev k výbojnosti vůči Rusku.Joe Biden ve svém telefonátu z 13. dubna s ruským Vladimirem Putinem potvrdil americkou:

„neochvějnou oddanost svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny. Prezident vyjádřil naše znepokojení nad náhlým vzestupem ruské armády na okupovaném Krymu a na ukrajinských hranicích a vyzval Rusko, aby zmírnilo napětí.“

Operační velitelství Východ s ozbrojenými silami Ukrajiny (AFU) 4. dubna provokativně oznámilo, že ještě letos uspořádá společné vojenské cvičení známé jako „Cvičení kozáckého palcátu“ se silami NATO. Nebylo by to sice poprvé, co by ukrajinské síly pořádaly taková vojenská cvičení, ale tentokrát je mezi nimi výrazný rozdíl, který odráží současný geopolitický scénář.

A tak zatímco obvyklá cvičení mezi Ukrajinou a NATO jsou oznamována s objasňujícími prohlášeními, že jde o čistě „obranné“ operace, nedávné prohlášení AFU se lišilo v tom, že dávalo jasně najevo, že bude simulovat útok nejen proti „separatisty ovládanému Donbasu“, ale i proti ruským silám.

Když se na to podíváme v kombinaci s tím, jak Ukrajina usiluje o znovuzískání Krymu, vyjde najevo, že se jedná o formu přímého územního útoku. V březnu 2021 ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba tweetoval: „[Ukrajinská vláda] schválila Strategii pro okupaci a reintegraci Krymu, historický dokument potřebný od roku 2014. Signál je křišťálově jasný: nevyzýváme jen svět, aby nám pomohl vrátit Krym, Ukrajina vyvíjí vlastní účelové a systémové úsilí.“

A tak zatímco i Rusko zahájilo vlastní vojenské posilování na ukrajinských hranicích, k tomuto posilování došlo až poté, co ukrajinská vláda oficiálně deklarovala záměr získat Krym zpět za každou cenu.

Důvodem, proč USA budují kolem Ruska potíže a snaží se ho přinutit ke zbytečné válce, je, jak bylo uvedeno výše, znovuvytvoření jednostranného světového řádu.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová byla ostrá a přesná, když řekla, že:

„Spojené státy nejsou připraveny přijmout objektivní realitu multipolárního světa, v němž americká hegemonie není možná. Sází na sankční tlak a vměšování se do našich domácích záležitostí. Toto agresivní chování se jistě setká s rozhodným odporem. Na sankce budeme nevyhnutelně reagovat. Washington si musí uvědomit, že bude muset zaplatit za zhoršení bilaterálních vztahů. Odpovědnost za to, co se děje, plně leží na Spojených státech.“

Pro mnohé v USA byl Bidenův vstup do Bílého domu vždy míněn tak, aby obnovil globální rovnováhu sil ve prospěch USA. Mnohé společnosti a skupiny lobbující za Bidena považovaly jeho prezidentství za „negativní pro Moskvu“, což pravděpodobně povede k dalšímu zhoršení bilaterálních vztahů, a to jak z hlediska rétoriky, tak z hlediska obsahu.

Také pro ukrajinské vedení přinesl příchod Joea Bidena příležitost získat Ukrajinu zpět. Současný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij byl sice během své předvolební kampaně v roce 2019 nejednoznačný ve svém postoji k NATO – hlásal svou podporu členství v EU a přitom o západní vojenské alianci příliš nemluvil -, avšak nyní pravidelně prosí o plné začlenění své země do NATO. Zároveň Zelenského administrativa krok za krokem stupňuje protiruskou hysterii sankcionováním proruských opozičních vůdců a také uzavíráním mediálních domů.

Výzva Joea Bidena k „diplomacii“, aby se situace zmírnila, jako taková v tomto kontextu pravděpodobně nepovede k žádnému smysluplnému pozitivnímu vývoji nejen proto, že administrativa Joea Bidena sleduje explicitní agendu znovunastolení americké hegemonie, ale také proto, že Rusko je i nadále silně proti jakýmkoli americkým pokusům diktovat Rusku z pozice síly.

 

Salman Rafi Šejk, výzkumný analytik mezinárodních vztahů a zahraničních i domácích záležitostí Pákistánu, exkluzivně pro online magazín „New Eastern Outlook“.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Jak USA vytvářejí potíže kolem Ruska

  • V globální ekonomice není místo pro současně silné USA, EU a Rusko s Čínou. Někdo musí z kola ven. Jak to tak vypadá, půjde z kola ven EU, kterou USA donutí spálit všechny mosty a zničit na dlouhou dobu šanci obchodovat pragmaticky.
    Zůstanou jen na jedné straně USA, které bude dotovat EU tím, že bude od nich vše nakupovat a na druhé straně Rusko s Čínou.
    Je to škoda, mohli jsme mít lepší pozici.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*