Jak by dopadl Krym, kdyby se nesloučil s Ruskem?

Jak by dopadl Krym, kdyby se nesloučil s Ruskem?

V létě roku 2016, Krymský poloostrov láká nejen turisty, ale také válečné lodě NATO- v regionu je jich ne méně než deset. Nicméně, lodě NATO se neodvažují přiblížit se ke krymskému pobřeží, jelikož mají v cestě vážnou překážku- ruské námořnictvo.

Není to tak dávno, kdy Severoatlantická aliance plánovala vybudovat vojenskou základnu na Krymu. Tyto plány se neuskutečnily- všechny lehly popelem, když se Rusko sloučilo s Krymem. Pentagon a NATO plánovaly na poloostrově nasadit protiraketový obranný systém, spolu s raketovými systémy Patriot. Kdyby se tyto plány uskutečnily, NATO a USA by byly schopny kontrolovat ruský jižní vzdušný prostor a blokovat všechny starty ruských balistických střel na obrovském území.

Tyto plány nebyly žádným tajemstvím. Dokonce i dnes, americké úřady neskrývají důvody jejich požadavků k návratu Krymu Ukrajině.

Rusko vytrhlo Krym z rukou Yankee a poslalo americké rakety domů

Americký viceprezident Joe Biden, například, řekl novinářům, že USA měly zájem na rozvoji spolupráce s Ukrajinou. Krym, řekl Biden, byl klíčovým významem pro USA. Tato oblast by mohla sloužit jako vynikající místo pro základnu USA a NATO. Je veřejným tajemstvím, že Ukrajina chce být členem NATO, ale proces byl zmražen z důvodu probíhajícího konfliktu s Ruskem, dodal Biden. USA budou moci pokračovat v dialogu s Ukrajinou o západní integraci země poté, co Kyjev znovu získá kontrolu nad všemi oblastmi země, uzavřel Biden.

Ruské úřady dobře vědí o těchto plánech. Zejména prezident Vladimír Putin prohlásil, že vstup Ukrajiny do NATO by představoval hrozbu pro bezpečnost jižního Ruska. Volba krymského obyvatelstva situaci dramaticky změnila,“ uvedl Putin. „Musíte pochopit, že nejsme proti NATO, ale nechceme, aby vojenská aliance byla pánem v blízkosti našich hranic. Obecně lze říci, že jsou to dobří hoši, ale je lepší, když k nám přijdou na návštěvu v Simferopolu, než naopak,“ uvedl Putin.

Proč mají Američané takový zájem o Krym? Odpověď je zřejmá. Krym je vynikajícím místem pro řízení území všech černomořských zemí- Turecko, Bulharsko, Rusko, Rumunsko, Gruzie a Ukrajina. Dnes tento prostor řídí Rusko.

Pokud by občané Krymu neodhlasovali v referendum připojení k Rusku v roce 2014, dnes by na poloostrově vlály ve větru hvězdy a pruhy.

Hodně protlačovaný projekt Evropského protiraketového systému, který znepokojoval ruské politiky a vojenské úředníky, se rozpadl jako domeček z karet, po obnovení statusu Quo na Krymu.

Američané začali budovat infrastrukturu pro jejich námořnictvo na Krymu dlouho předtím, než došlo k majdanským nepokojům v Kyjevě. Konkrétně, jedna ze škol v Sevastopolu měla být přeměněna na inženýrskou základnu americké flotily. Na webových stránkách Federal Business Opportunity je stále ještě oznámení o výběrovém řízení. Přiložený dokument obsahuje rekonstrukci školní budovy a zahrnuje schémata a mapy. V dokumentu dokonce nezapomněli ani na koupelny s nápisy v angličtině a ukrajinštině. Měli také v plánu vyvěsit na budově pamětní desku s nápisem, že rekonstrukce školy byla možná díky darům lidí ze Spojených států lidem Sevastopolu s podporou oddělení pro vojenské spolupráce a amerického velvyslanectví na Ukrajině.

„Američané prováděli vážné přípravy na obsazení Krymu, potvrdil člen Rady pro obranu a bezpečnost Výboru federace Dmitrij Sablin. Rok před událostmi na Majdanu v Kyjevě, Američané udělali odhad pro rekonstrukci několika budov ve městech Sevastopol a Simferopol, kde plánovali nasadit personál a zpravodajské jednotky. USA považovali vojenská letiště a posádku, které patřily Ukrajině jako jejich vojenská zařízení a dokonce poslali instrukce pro jejich opětovné vybavení, aby odpovídaly standardům NATO. Duben 2014 byl měsíc k zahájení amerického osídlení Krymu. Američané si mysleli, že mají všechny problémy vyřešeny, ale ruské referendum všechny jejich plány zhatilo. Dne 18. března se Krym stal opět součástí Ruska a žádní návštěvníci ze zámoří nebyli vítáni. Američané později připustili, že je Rusové přehráli ve všech ohledech. Z jejich bezmoci, začali uvalovat sankce na Rusko, aby se pomstili za ztrátu Krymu,“ uvedl úředník.

Američané nikdy nezapomenou, jak s Ruskem prohráli Krym

Mnoho západních expertů také hovořilo o takových plánech amerických úřadů. Vzhledem k tomu, že dohoda s Ukrajinou o pronájmu námořní základny Sevastopol ruskému námořnictvu vyprší v roce 2017, USA mohly získat plnou kontrolu nad Černým mořem. Z Krymu se dají snadno odpálit rakety ve směru Moskvy a Voroněže, a bylo-li by to nezbytné i na Ankaru.

V případě, že by se po referendu Krym nepřipojil k Rusku, Američané by nasadili celou řadu svých zbrojních systémů na poloostrově. Viktor Sokirko, pozorovatel Zvezda, věří, že by se jednalo o mezikontinentální balistické rakety Minuteman III a pozemní ICBM MX. Strategické bombardéry (B-52H a B-2), stejně jako letouny F-22 a útočné letouny A-10 Thunderbolt, které by byly nasazeny na krymských letištích. Aegis systém, který je považován za primární systém proti ruské ICBM, by byl mnohem účinnější, kdyby byl nasazen na Krymu.

„Plány umístit základny NATO na Krymu byly oznámeny již na počátku roku 1990- uvedl ředitel Centra pro analýzu strategií, Ruslan Pukhov. Američané se snaží přilákat Ukrajince v každém případě tím, že je pozývají na společná cvičení. Ukrajinci, kteří mají v sobě dojem vznešenosti, spěchali, aby se cvičení mohli účastnit, a kde hrají velmi průměrnou roli suchých krmných dávek a růžového toaletního papíru. Ukrajinské orgány rády dovolily americkým válečným lodím vstoupit do přístavů Sevastopolu, zatímco místí obyvatelé skandovali „Yankee do home!“. Američané brali Krym jako nepotopitelnou letadlovou loď na ruském dvorku. Chystali se nacpat na poloostrov všechny druhy zbraní. Američtí důstojníci byli na inspekci vojenských objektů na Krymu, jako kdyby byli někde na Floridě. Dokonce určili pláže pro své příslušníky.“

Je samozřejmé, že Američané nikdy neuznají Krym jako součást Ruska. Mluvčí ministerstva zahraničí John Kirby řekl na středečním briefingu, že nahromadění ruské armády na Krymu je nepřípustné. Vyzval Moskvu, aby jednala v souladu s Minskou dohodou a uvedl, že Krym zůstane navždy součástí Ukrajiny.

Krym. Cesta domů. Dokumentární film Andreje Kondrašova Titulky CZ

 

 

 

(PRAVDA/ svobodnenovny.eu Ilustrační obrázek  Foto: Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Jak by dopadl Krym, kdyby se nesloučil s Ruskem?

  • Rusové si jen vzali, to co za staletí vybojovali na Turcích. Zůstat Krym nyní pod Ukrajinou, novodobé jednotky UPA, by tento region proměnily v potoky KRVE, stejně jako na DONĚCKU, nebo v ODĚSSE!!!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*