Izolace Ruska je nemožná

Izolace Ruska je nemožná

Přímá válečná hrozba pro suverenitu a celistvost Ruska zatím neexistuje. Avšak pokusy o vyhrocení napětí pokračují. Rusko nepřipustí opakování ve své zemi scénáře, podle kterého Západ jedná v slabých státech, je přesvědčen Vladimir Putin. Washington zatím vyhrožuje Moskvě mezinárodní izolací. Dokáže Západ ztělesnit své hrozby v nových světových reáliích?

Pojem státní suverenita je stále mlhavější, režimy a země, které provádějí nezávislou politiku nebo stojí v cestě něčím zájmům, jsou vystaveny destabilizaci. Za tímto účelem jsou vyprovokovávány tak zvané „barevné“ revoluce, čili prostě státní převraty, prohlásil ruský prezident. V Rusku podobný scénář neprojde, je přesvědčen Vladimir Putin:

-Podíváme-li se na podobné scénáře, uvidíme, že jsou absolutně nepřijatelné a kontraproduktivní. Ničí současný světový řád. Proti Rusku tyto metody fungovat určitě nebudou. Návody, jež působí na slabé, nevyspělé země s vnitřními konflikty, u nás neprojdou. Občané Ruska to nepřipustí.

Foto : RIA Novosti/ Michail Klimentjev
Foto : RIA Novosti/ Michail Klimentjev

Moskva přísně dodržuje mezinárodní legislativu a své závazky vůči partnerům. Nicméně stále častěji slyší ultimata a oznámení sankcí. Vztahy mezi západními státy a RF, i beztak složité kvůli ukrajinské krizi, se ještě víc vyhrotily po havárii malajsijského Boeingu. Kyjev a pak i Washington prohlásily, že letadlo sestřelili doněčtí povstalci s pomocí ruských vojáků. O problémech s psychikou kyjevské vlády víme dávno. Avšak Západ se rovněž chová divně: ignoruje dokonce poskytnutá Ruskem data a bez žádného vyšetřování označuje Moskvu za vinnou z incidentu. Podle mínění analytiků to pouze potvrzuje verzi, že havárie Boeingu je provokace naplánovaná Američany. Nač potřebují USA podobnou hru, není obtížné vysvětlit, míní velvyslanec RF v Belize Valerij Morozov:

-Potvrdí-li verzi o vině ruské strany, buď přímé, nebo nepřímé, podaří se USA přemluvit Evropu k tvrdším sankcím.

Podle Morozova ukázala nedávná Putinova návštěva Latinské Ameriky, že se v nynější situaci Moskva izolovat nedá. Má těsné styky a podporu partnerů z BRICS. Takže k naprosté izolaci nedojde, míní politolog Vladimir Jevsejev:

-Mezinárodní procesy, jež dnes pozorujeme v Severní Africe, na Blízkém a Středním Východě svědčí o tom, že doba globální nadvlády USA končí. V této situaci nedokážou USA izolovat Rusko. Ale dokážou způsobit spoustu problémů.


Moskva doufá, že zákonité státní zájmy Ruska nebudou nechány bez povšimnutí a nikdo nebude zasahovat do jeho vnitřních záležitostí. Nicméně je připravena na jakýkoli obrat událostí. Vladimir Putin řekl na zasedání Rady bezpečnosti RF, že je na čase podniknout nové kroky pro snížení závislosti domácí ekonomiky a financí na nestabilitě globálních trhů a na politických rizikách.

zdroj : http://czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*