Itálie uzavírá přeplněné centrum na ostrově Lampedusa a přemisťuje migranty na lodě

Itálie uzavírá přeplněné centrum na ostrově Lampedusa a přemisťuje migranty na lodě

Přeplněné migrační centrum na italském ostrově Lampedusa bylo uzavřeno a asi 1200 uprchlíků se přesunulo na tři lodě, kde budou dva týdny v karanténě.

Centrum pro uprchlíky na ostrově Lampedusa, které se nachází asi 100 kilometrů od tuniského pobřeží, má kapacitu pouze pro 100 osob. V posledních týdnech však na ostrov každý týden dorazilo několik stovek migrantů.

Místní úřady je obvykle přemisťovaly na Sicílii, která ostrovu patří a také přijímá uprchlíky z humanitárních lodí. Ve středu dorazilo do Palerma 350 migrantů, kteří se po záchraně z člunů ve Středozemním moři dostali na humanitární plavidlo Sea-Watch 4.Předseda sicilské regionální vlády Sebastiano Musumeci opakovaně žádal vládu v Římě, aby pomohla s přílivem uprchlíků. Před dvěma týdny pohrozil zavřením migračních center v regionu a vydal dekret zakazující migrantům vstup na Sicílii.

Dekret odůvodnil tím, že již nemůže zajistit dodržování protikoronavirových opatření. Migrační centra na Sicílii jsou přeplněná a letos v létě z nich uprchly desítky uprchlíků. Musumeciho dekret byl však palermským soudem pozastaven na základě stížnosti italské vlády.

Musumeci a starosta Lampedusy Salvatore Martello se setkali s premiérem Giuseppem Contem, který slíbil, že přijme migranty na vládní lodě na Lampeduse a také poskytne finanční pomoc.

Centrum na Lampeduse bude dočasně uzavřeno a zrekonstruováno, čímž se jeho kapacita zvýší na 190 osob, uvedl Martello. Před jednáním s Contem před parlamentem v Římě demonstrovali členové strany Liga, jejichž šéf Matteo Salvini v loňském roce prosazoval jako ministr vnitra přísnou proti-migrační politiku.

Salvini uzavřel přístavy pro lodě nevládních organizací, dokud jiné země EU neslíbí převzetí přicházejících migrantů. Proto loni dorazilo do Itálie přes Středomoří pouze 11 471 uprchlíků a o rok dříve 23 370, zatímco v roce 2017 dorazilo 119 369 migrantů.

Podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky dorazilo od ledna tohoto roku do Itálie 19 340 migrantů, z toho 16 150 na Sicílii.

Kanárské ostrovy letos zaznamenaly pětinásobný příliv uprchlíků, podle UNHCR přišlo na břeh více než 4 000 migrantů. Ve středu místní pobřežní hlídka zachránila 67 dospělých Afričanů ze čtyř člunů a v úterý zachránila 39 uprchlíků ze dvou člunů.

Vedoucí představitelé Kanárských ostrovů, kteří v srpnu rovněž naléhavě požádali o pomoc ústřední španělskou vládu, jsou humanitárními organizacemi kritizováni za to, že za nepříznivých podmínek nechali migranty umístit do karantény.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*