ISIS a Bašár Assad vedou válku o vodu

ISIS a Bašár Assad vedou válku o vodu

Syrští ozbrojenci a vládní sily vedou „válku o vodu,“ aby mohli mít pod kontrolou omezené zdroje země, čímž se zvyšuje pravděpodobnost, že mohou syrští ozbrojenci vyvolat obrovskou humanitární krizi. Jezero Lake Assad, které zásobuje pitnou vodou asi pět miliónů lidí vysychá.

Nouar Shamout, výzkumník z Chatham House(politický institut v Londýně), vysvětlil, že využívání vodních zdrojů jako taktickou zbraň by mohlo „ eskalovat úmrtí a množství migrace“ v občanskou válkou zmítané zemi, která probíhá již třetí rok.

Techničtí experti pozorovali nárůst odběrů vody pro účely zavlažování v al-Raqqa FOTO : REUTERS
Techničtí experti pozorují nárůst odběrů vody pro účely zavlažování v al-Raqqa FOTO : REUTERS

Pokud jezero Lake Assad přijde o další tři větve, „vodní systém v zemi přestane fungovat,“ napsal 24. června v komentáři na jejich webu. „Mohlo by to vést k těžké humanitární katastrofě.“ Navzdory těmto alarmujícím indikacím, jak syrský režim, tak opoziční syrské skupiny toto popírají a nijak se na přicházející potravinovou a vodní krizi nepřipravují.


Pod dohledem islámského státu(ISIS)  Iráku a Sýrie, zažilo jezero Lake Assad rekordní pokles hladiny a to až o 6 metrů, informoval deník Al-Džazíra. Čerpadla, které byly používané k dodávkám vody na východ a západ, jsou nyní buď zcela mimo provoz, nebo dodávají jen nepatrné množství vody pro obyvatele Aleppa a Al Raqqa, kteří jsou nuceni čerpat vodu z nespolehlivých a potencionálně kontaminovaných zdrojů, jako jsou kaluže na ulici.

zdroj : http://www.phantomreport.com,http://www.chathamhouse.org, www.aljazeera.com, http://www.ibtimes.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*