Irák: Vysídlení obyvatelé jsou kvůli násilí izolováni a bez dostatečné pomoci

Irák: Vysídlení obyvatelé jsou kvůli násilí izolováni a bez dostatečné pomoci

Nárůst násilí v Iráku vedl od ledna 2014 podle oficiálních údajů k vysídlení 1,8 milionu lidí. Téměř polovina z nich našla útočiště ve školách, táborech či rozestavěných budovách v oblasti spravované Kurdskou regionální vládou.

Situace zůstává pro stovky tisíc lidí, kteří se dostali do bezpečnějších oblastí, i nadále velmi nejistá. Podle odhadů je v governorátu Dahúk více než 465.000 vysídlených lidí a místní úřady se snaží vyrovnat s jejich rostoucími potřebami. Špatné životní podmínky, přelidněnost a nedostatek hygienických zařízení vážně ovlivňují zdravotní stav vysídlených. I když už teploty začínají klesat, pouze jeden tábor bude během několika dní připraven na příchod zimy.

Foto : Gabrielle Klein/MSF
Foto : Gabrielle Klein/MSF

Lékaři bez hranic posilují své aktivity v Dahúku, aby se pokusili vyrovnat se s novými a rostoucími zdravotními potřebami. Zdravotnické týmy poskytují lékařské konzultace ve třech mobilních klinikách a v jednom z nejhůře vybavených táborů Zakho připravují stavbu suchých záchodů, sprch a umýváren, aby se snížilo riziko propuknutí infekčních nemocí.

I přes nestabilní bezpečnostní situaci v Kirkúku zde Lékaři bez hranic poskytují zdravotní péči na dvou místech, v mešitě v centru města a v kostele. Tým složený ze dvou lékařů a dvou sester tento měsíc poskytl více než 600 konzultací.

Stále více alarmující je také humanitární situace ve středním Iráku. Stovky tisíc lidí zůstávají uvězněny v konfliktních oblastech, které jsou pod kontrolou rebelů, a mají jen malou možnost k útěku. V governorátu Anbár, který je výrazně zasažen probíhajícími boji, je nyní přes 370.000 vnitřně vysídlených osob. Kvůli bezpečnostní situaci je přitom poskytování humanitární pomoci obyvatelstvu uvězněnému v těchto zónách velmi obtížné.

V provincii Anbár, kde od 2. října probíhají intenzivní boje mezi bojovníky Islámského státu a iráckou armádou, podporují Lékaři bez hranic hlavní nemocnici v Heetu, která poskytuje více než 700 konzultací týdně. Město, které je domovem pro více než 100.000 vnitřně vysídlených osob, bylo pro obyvatelstvo prchající před násilím v Anbáru až doposud jedním z posledních útočišť. V září se Lékařům bez hranic podařilo do oblastí s rychle rostoucím počtem vysídlených lidí dopravit hygienické sady.

Za poslední měsíc týmy Lékařů bez hranic poskytly vysídleným osobám po celém Iráku více než 3.500 konzultací a i nadále vynakládají veškeré úsilí na rozšíření pomoci obyvatelstvu.

Navzdory probíhajícímu konfliktu v Iráku, který humanitárním organizacím velmi ztěžuje jejich práci v zemi, Lékaři bez hranic poskytují zdravotní péči jak iráckému lidu, tak syrským uprchlíkům v Iráku.

Lékaři bez hranic působí v Iráku na různých místech na severu a jihu země nepřetržitě od roku 2006. V zájmu zachování úplné nezávislosti Lékaři bez hranic pro své aktivity v Iráku nepřijímají finanční prostředky od žádné vlády, náboženských výborů či mezinárodních organizací a spoléhají se pouze na soukromé dary od široké veřejnosti z celého světa. Lékaři bez hranic momentálně v Iráku zaměstnávají více než 300 lidí.

http://www.lekari-bez-hranic.cz/cz/aktuality/2014/irak/vysidleni-obyvatele-jsou-kvuli-nasili-izolovani-a-bez-dostatecne-pomoci.php

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*