Inkluzivní vzdělávání: Kvůli multikulturalismu zpomalíme mnoho dětí

Inkluzivní vzdělávání: Kvůli multikulturalismu zpomalíme mnoho dětí

„Dítě v normální třetí třídě umí počítat do padesáti a zná celou abecedu. Dítě v naší třetí třídě umí zhruba 6 písmen a počítat do pěti,“ říká v rozhovoru pro TV Nova učitelka ze zvláštní školy. 

Ty se od příštího školního roku ruší, stanou se z nich běžné základky a děti z těchto škol budou zařazeny mezi děti normální. Podle některých skvělý nápad, podle jiných katastrofa.

Jaký výsledek lze logicky a bez odbornosti očekávat? 18 000 pomalejších žáků, z nichž někteří ve své škole prospívají na výbornou a škola je baví, bude najednou v situaci, kdy na něj budou kladeny vyšší nároky. Pomocí asistenta sice konkrétní výsledky shodné s výsledky ostatních žáků nebudou, propastný rozdíl však mohou děti poznat velmi ryhle. Problém je totiž v jednom naprosto jednoduchém přísloví: Řetěz je tak silný jako jeho nejslabší článek. Inkluzivní vzdělávání tak v Česku zřejmě povede do situace, která základní školy potopí někde mezi úroveň předchozí a úroveň školy zvláštní. Na tak rychlý nástup systému české školství nemá ani odborníky, ani zkušenosti a jednotliví pracovníci ve školství ani informace. Ředitelé škol dokonce netuší, kolik dětí a k nim kolik asistentů příští školní rok dostanou.

Ilustrační obrázek Foto: Jan Zátorský, MF DNES
Ilustrační obrázek Foto: Jan Zátorský, MF DNES

Celé to tedy může skončit katastrofou a zničením státního školského systému. Veřejnou část ty trochu více majetné děti časem opustí a rodiče je raději nechají na škole soukromé, takže časem hrozí, že ačkoliv bude žák naprůměrně inteligentní, budoucí základní škola ho nebude schopa připravit na další studium tak kvalitně jako ta dnešní. Bude tak zatraceno mnoho talentů. Celé tohle pochybné rozhodování má jeden pro EU a neziskové organizace pádný důvod. Inkluzivní vzdělávání prý pomůže částečně odstranit diskriminaci Romů.

Celý ten nápad, celá tato fraška tak vznikla kvůli multikulturalismu. Evropská komise po rozhodnutí Evropského soudu a pod tlakem neziskových organizací, jako je třeba Romea, tlačila na Českou republiku v oblasti zvláštních škol na to, aby byl co nejvíce snížen počet Romů, kteří se na těchto školách učí. V žádném případě tu nikdo nejedná v zájmu dětí, naopak. Jde pouze o to ukázat, že je Česko země tolerantní a nediskriminuje. Sice dojde ke zpomalení celého školství, ale EK bude spokojena a spolu s ní i neziskové organizace.

Ty dostanou zbrusu nové granty, protože mohou státu pomoci s dodávkou asistentů pomalejším dětem. Každý multikulturalista vám tedy s radostí řekne, že inkluzivní vzdělávání bude krásný počin. Například Romea může získat další miliony, neboť takhle narychlo stát sám nejaké asistenty nesežene. Podle některých bude nový „systém“ stát náš rozpočet přes miliardu ročně.  S Romy je v tomto ohledu dlouhodobý problém. Vysoká tendence zařazení právě do zvláštních škol, kde poměr Romů zdaleka přesahuje jejich podíl v obyvatelstvu, je však způsoben mnoha faktory.

Jedním z nich je nepříklad samotná nezodpovědnost rodičů. Ti, pokud mají na výběr, nechají raději své dítě poslat do zvláštní školy, neboť pak dostanou zdarma asistenci při učení již nyní. Rodiče tak mají o starost méně. Další problém je celkově a průměrně nižší tendence Romů ku studiu jako takovému. Nejedná se tu o to, že by tu někdo chtěl tvrdit, že Romové jsou hloupější než  ostatní, ale mnohá čísla tomu napovídají. Jistě i mezi Romy je mnoho úspěšných lidí, ale české školství nikdy nestavělo svůj program na slogan: Jsi Rom? Běž do zvláštní. To nikdy nebylo prokázáno. Jenže Česká republika podle EU a neziskových organizací dostatečně jasně neprokázala ani opak.

Jedná se tady o další případ, kdy pokud je někdo někým multikulturním obviněný z nějaké diskriminace, padne na něj automaticky presumpce viny. Pokud prostě nedokáže opak, pravdu má ten, co ho viní a sám nic dokazovat nemusí. Ministryně školství schválila něco, na co, jak tvrdí mnoho pedagogů a ředitelů českých škol, není naše školství připraveno. Hledí se směrem na dokonalý systém ve Finsku, jenže tam každý ví, co má dělat a systém se budoval léta a postupně.

Čeští učitelé na to mají cca 10 měsíců a pak je kdosi hodí do vody. Otázkou je, zda se jedná jen o dobrý úmysl s velmi hloupým řešením a že by to v multikulturalismu nebylo poprvé, nebo zda na tom někdo vydělá. Budou to již zmíněné neziskovky a časem určitě i soukromé základní školy. Každopádně české školství nyní míří na novou cestu. Prostý selský rozum jasně naznačuje, jaká cesta to bude. Opakujme si, řetěz je tak silný, jako je jeho nejslabší článek. Naše základní školy musí změnu a nával pomalejších žáků pocítit. Pozitivní změna to však jistojistě nebude.

 

 

František Kubásek

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “Inkluzivní vzdělávání: Kvůli multikulturalismu zpomalíme mnoho dětí

  • Vždyť pro debily jsou zvláštní školy? Bylo to tak desítky let, kterýho vola tohle zase napadlo? Takže místo, aby chytří byli ještě chytřejší, potažmo vzdělanější, tak budou čekat na nějakýho pablba s asistentkou, ten bude mít IQ nižší než delfín a v závěru z toho nebude mít nikdo nic. Panebože, vystupme z toho úděsnýho spolku EU. Co tam v tom EP vůbec fetujou? Víme to?

  • Tento clanek je naprosta sra*ka, ostatne jako spousta clanku na tomto serveru. Mel jsem Svobodne noviny opravdu rad, byl jsem tu denne, ale absolutne nekontrolujete zdroje, nejlepe je vubec neuvadite. Manipulujete s fakty, zamerne budite v lidech nenavist a strach, takoveto clanky dokazu psat taky… Pro jisototu sem nemohu ani vlozit odkaz na realitu. Toto ze jsou svobodne noviny? Posledni dobou tady lzete stejne jako TVhovna!

  • Není možné vzdělávat děti proti jejich vůli a proti vůli jejich rodičů. Romské dítě chodí do školy, protože musí. Stačí, když se naučí číst, psát a počítat do 5 tisíc (hranice přestupku). Romové nemají vzdělání jako životní prioritu. Pokud jsou ve třídě s normálními žáky, kteří se naopak učit chtějí, zpomalují všechny. Když jsem já chodil do školy, byly romské děti mými spolužáky, o rok později spolužáky mého mladšího bratra atd. Školu vycházely z 5. třídy v 15 letech. Tehdy bylo soužití v pořádku, protože nebyla diskriminace většiny jen aby menšina byla zticha. Dnes si nedovedu představit, že by moje děti chodily do třídy, kde je více romských spolužáků. Nezapomínejte, že se děti ve škole neučí jen od učitelů, ale i od sebe navzájem. Přestaňme s pozitivní diskriminací, s podporou různých organizací, které žijí z dotací a vytváří rozpory jen proto, aby mohly čerpat dotace na jejich řešení. Až budou mít Romové stejná práva a povinnosti jako všichni ostatní, problémy nebudou.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*