Indie zahajuje zkoušky pilotované kosmické lodi

Indie zahajuje zkoušky pilotované kosmické lodi

Indie plánuje letos zahájení zkoušek kosmické lodi pro budoucí pilotované lety. Kapsule vyrobená v indickém podniku Hindustan Aeronautics Limited se má vydat do kosmu v květnu nebo červnu na palubě nosné rakety GSLV Mark III. Stačí ale úspěšné zkoušky na to, aby se z Indie stala čtvrtá země, která samostatně vypravila člověka do kosmu?

Indie, která loni všechny překvapila výpravou k Marsu automatické meziplanetární stanice, postupuje k realizaci prvního pilotovaného kosmického letu. 14. února předvedla indická Organizace kosmických výzkumů velitelský modul budoucí kosmické lodi, která má dopravit na oběžnou dráhu první indické kosmonauty. Modul byl předán zákazníkovi výrobcem Hindustan Aeronautics Ltd (HAL)

Zkoušky v kosmu mají být vykonány již letos. Má se konat testový start nové modifikace nosné rakety GSLV Mark III.

indi

foto: en.wikipedia.org

Podle zprávy z kosmického fóra NASA se indická loď skládá ze dvou modulů, velitelského a služebního. S její pomocí má být na oběžnou dráhu kolem země o výšce přibližně 300 km dopravena dvou- nebo tříčlenná posádka, která zůstane v kosmu na týden.

Komentátoři poukazují na to, že indická vláda nepokládá pilotovaný program za prioritní. Jak napsal ScienceInsider, odhaduje ISRO program pilotovaných kosmických letů na 2,5 miliardy USD. Přípravy na první let mají v tomto případě trvat přibližně 7 let. Avšak vláda zatím nepospíchá s uspokojením požadavky a vyčlenila pouhých 36 milionů dolarů „na rozvoj klíčových technologií“ pro pilotovaný let.

Jinými slovy práce je ještě dost, a soudě podle jednotlivých prohlášení, nemá Indie zatím ucelený program kosmických letů. Nicméně nesmíme její perspektivy podcenit, o čemž svědčí úspěšný start přístroje Mangalyaan k Marsu. Indové dovedou překvapit svět bez žádných halasných prohlášení. Prostá automatická sonda není samozřejmě pilotovanou lodí, ta je mnohem složitější, avšak sotva to bude nepřekonatelnou překážkou pro indické inženýry.

zdroj : czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*