HRW: Orgán podporovaný USA zakrývá válečné zločiny v Jemenu

HRW: Orgán podporovaný USA zakrývá válečné zločiny v Jemenu

Lidsko-právní organizace Human Rights Watch informovala, že takzvaný vyšetřovací orgán, pod dohledem Saúdské Arábie, již více než dva roky zakrývá válečné zločiny páchané Saúdskou Arábií v Jemenu.

Lidsko-právní organizace vydala 90tistránkovou analýzu investigativní práce o orgánu, zvaného Joint Incidents Assessment Team (JIAT), který se skládá z úředníků zemí zapojených do vojenské „koalice“ v Jemenu.Rijád zahájil v březnu 2015 válku proti Jemenu v pokusu o navrácení do funkce Abd Rabbuh Mansura Hadiho, bývalého jemenského prezidenta a pevného spojence Rijádu a k rozdrcení populárního hnutí Houthiho Ansarullaha.

HRW uvedla, že vyšetřovací orgán nedokázal „poskytnout důvěryhodné, nestranné a průhledné vyšetřování válečných zločinů ze strany koalice.“

Drtivá většina tzv. vyšetřování organizace v Jemenu podle HRW dospěla k závěru, že všechny útoky na civilisty byly „neúmyslným výsledkem legitimních vojenských operací.“

Ředitelka HRW pro Střední Východ Sarah Leah Whitsonová uvedla: „Koalice tvrdila, že JIAT věrohodně vyšetřuje údajné protiprávní útoky.“

„Ale vyšetřovatelé nedělali nic jiného než zakrývání válečných zločinů,“ dodala.

Nejméně 31 civilistů, většinou dětí, bylo zabito poté, co minulý týden ve čtvrtek saúdský nálet zasáhl vozidlo v jemenské provincii Hudaydah, jen dva týdny poté, co útok království zasáhl školní autobus a zabil mnoho jemenských dětí.

Whitsonová varovala země prodávající zbraně Saúdské Arábii, včetně Spojených států a Velké Británie, že „podvodné šetření je neochrání před tím, aby byly komplicem vážných zločinů v Jemenu.“

Human Rights Watch vyzvala Rijád a jeho spojence, aby zlepšili své vyšetřovací postupy a „náležitě stíhali osoby odpovědné za válečné zločiny“ v Jemenu.

Mnoho analytiků tvrdí, že podporou Saúdské Arábie v Jemenu může být vláda Donalda Trumpa odpovědná za útoky na civilisty.

Trumpova administrativa čelí rostoucímu tlaku i doma kvůli podpoře Saúdské Arábie. USA dodává Saúdské Arábii a spojencům pokročilé zbraně, sdílí zpravodajské informace a letecky doplňuje palivo bojovým letounům působícím v Jemenu.

Od saúdské invaze bylo zabito 14 700 Jemenců a zraněny další tisíce.

 

(PressTV/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AFP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*