Hrozí vězení, pokud nebudete non-binárním pohlavím onikat?

Hrozí vězení, pokud nebudete non-binárním pohlavím onikat?

Kanada schválila novelu zákona, která mezi stíhatelné nenávistné projevy zařazuje nenazývání sexuálních minorit oslovením, které si oni přejí. Někteří si přejí, aby se jim onikalo, protože se nepovažují ani za ženu ani za muže.

Novela zákona (C-16) byla v roce 2016 v Kanadě velmi kontroverzním tématem. Kritici namítali, že federálně uzákoní trestnost nepoužití správného oslovení.

Novela „pouze“ připojuje „genderovou identitu a genderové vyjádření“ do bodu (sekce 318(4)) o ochraně proti diskriminaci. Mezi genderové vyjádření spadá respekt pro „správné“ oslovení. Novela to kodifikuje svým odkazem na pravidla definovaná Komisí pro lidská práva města Ontario, která jako mezi body diskriminace uvádí „Odmítání mluvit o osobě jménem a zájmeny, které si daná osoba přeje“

Zastánci oponovali, že tato kritika je jen projev pravicového náboženství, protože prý bude za nepoužití správného oslovení hrozit pouze pokuta a jiné formy trestu, kam nemá patřit odnětí svobody. Navíc očekávají, že to bude použito jen v kombinaci s dalšími projevy nenávisti. Prostě pravičáci(nacisti) zas prý lžou. Některá kritika raději i vyvrací, že je tam vůbec nějaká zmínka o správných zájmenech, ačkoliv je.Trochu mi to připomnělo návrh komunistické poslankyně na novelu českého zákona (tématicky podobná), která měla pokutovat používání zahraničních názvů (tedy např. filmy jako Superman = Nadčlověk, Spiderman = Pavoučí muž,…). Na oponenturu reagovala s tím, že to nikdo kontrolovat nebude z počátku. Tak na co legislativně uzákoní něco, co se nebude kontrolovat?

Nebo-li to působí dojmem snižování vážnosti takové legislativy.

Kritika právníkem ve slyšení před kanadským senátem při schvalování zmíněného zákona (to odporuje tvrzení zastánců, že pouze ne-právníci/laici novelu kritizují) :

Kritici namítají, že takový proces může vězením skončit, ačkoliv se tam explicitně neuvádí odnětí svobody. Pokud by odmítal pokutu zaplatit a/nebo nadále odmítal respektovat dané oslovení, následovalo by vězení, protože by šlo o nerespektování soudu.

Nebral bych uklidňující hlasy tolik na vědomí. Právo je předmětem výkladu. Někdy velmi sporného. Prý se u soudu očekává přihlédnutí k míře nenávistných projevů, takže rozhodně nehrozí soudy čistě jen za to, že někdo z nevědomosti nebo záměrně odmítá sexuální mimozemšťany skloňovat, jak si dotyční přejí. Ale to jsou sliby vykladačů… nikde to není zákonem ustanoveno, že nemůže být člověk souzen i za pouhé nerespektování zájmen. (Orwell se otáčí v hrobě)

Jakým způsobem bude soud takové případy vykládat, ukáže totiž opravdu jen praxe. Ale i postupem let se pohled na to, co je normální trestat, může měnit. Případy z Německa, Švédska a jiných liberálně pokrokových zemí ukazují, že je možné být souzen za skoro jakékoliv negativní vyjádření o islámu nebo muslimech. Ne nutně urážlivé. Stačí vyjádřit obavu nebo islám přirovnat k nacistickému Německu. Takové procesy se zdají být neuvěřitelné, ale je to realita.

Na klidu ani nedodá video prezentace non-binární právničky, šéfky hnutí bojujícího za právní ochranu sexuálních minorit (trans lidí), kde tato bytost (nevnímá se jako muž ani žena) vysloveně říká, že tento zákon ukládá jako povinnost respektovat správná zájmena. Později toto video (níže) stáhla.

Podobný zákon chystá Kalifornie (1439.51, bod 5)) pro majitele domů a jiných podniků až na 1 rok vězení a pokutu až 1000$, pokud někdo použije špatné zájmeno. V New Yorku už podobný zákon platí.

Zastánci těchto zákonů tvrdí, že odpůrci jsou transfobici.

Ukažme si vyváženost práva na příkladu.

Ben Shapiro je známý kritik neoliberalismu a bojovníků za lidská práva. V televizní diskuzi o transgender lidech oslovil vedle sedícího transexuála „pane“. Ten ho před televizními kamerami chytl za krk a vyhrožoval mu, že „pojede domu sanitkou“, pokud nebude respektovat jeho oslovení.

Shapiro podal trestní oznámení za vyhrožování násilím. Policisté mu vysvětlili, že to sice k soudu hnát může, ale vzhledem k tomu, že jde o utlačovanou minoritu (transexuál), soud by ho pravděpodobně neodsoudil. Potvrdili mu ale, že pokud by to bylo naopak (on takhle vyhrožoval transexuálovi), tak by odsouzen určitě byl.

Tak to vidíte. To jsou pak ty soudy v praxi. A to ani nikde není zákonem dané, že je legální pro transexuála vyhrožovat někomu násilí.

Tedy další a další redukce svobody slova kdy za chvíli budeme mít předepsaný i normalizovaný nezávadný pozdrav. Těm, komu se stýská po jasně definovaném oslovení „soudružko/soudruhu“, se blýská na lepší časy.

lgb5

Z utlačovaných v agresory

Můj minulý článek byl administrátory iDNES.cz stažen, dokud neodstraním duhovou svastiku. Mně svastika v kombinaci s duhovými barvami přišla dokonale vystihující můj pohled na LGBT aktivismus.

Hovořil jsem o potenciálních vyhlazovacích táborech a myslel jsem to smrtelně vážně. Samotná ilegalizace svastiky je součástí celého tématu. Svastika je prastarý symbol nemající s holokaustem nic společného. V Tibetu a jinde na východě ji najdete skoro všude. Je to pozitivní symbol, který Hitler zneužil. Jednou bude třeba trestný smajlík, pokud ho použije nějaký diktátor do vlajky. Dnes začíná být trestné užívat mem Pepe (takového toho zeleného žabáka).

Prostě utlačovaná minorita si tu vydobyla a vydobývá nadstandartní práva. A čím více práva získali, tím víc a hlasitě křičí o útlaku. A roste agresivita. Přitom homosexuálů nebo transgender lidí, kteří se cítí být součástí LGBT, se zdá být jen hlasitá minorita. Teď si uzákoňují státem přikázanou řeč.

Většina homosexuálů a spol. zřejmě necítí nutnou potřebu se všude předvádět a vydobývat si nezvyklá práva.

Argument pro takovou legislativu bývá, že je potřeba ochránit lidi, aby se necítili ublíženi. Ale jinými slovy to je jako si přát, aby byl vytvořen ráj na Zemi. Jak chcete docílit, aby se nikdo necítil ublížen? Lze ledacos kodifikovat v legislativě, ale dostatečná ochrana už byla i předtím. Že se někdo nebude posmívat za to, že kouká na Star Trek, nebo je šprt, asi nevyřešíme. To už pak není sekulární stát.

Ve výsledku řada lidí začíná díky aktivitě LGBT koncept sexuálních minorit skutečně pobuřovat, i pokud s nimi neměli předtím problém.

Copak jsem si sám nezažil svou porci urážek? Autor kontroverzní karikatur Mohameda to myslím vyjádřil přesně – máme tu generaci ublížených obětí agresivně kopajících okolo, aby se stát o ně postaral. Některé lidi asi i baví ten pocit výjimečnosti zapojit se do takového aktivismu. Boj pro boj samotný.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*