Horror jaderného bombardování Hirošimy straší přeživší již 70 let

Horror jaderného bombardování Hirošimy straší přeživší již 70 let

Sedm desetiletí od amerického atomového bombardování japonských měst Hirošimy a Nagasaki si přeživší stále připomínají hrůzy a utrpení, které přežili v důsledku této tragédie.

V závěrečné fázi druhé světové války, 6. a 9. srpna, Spojené státy jako první na světě shodily atomové bomby na japonská města Hirošimu a Nagasaki, čímž okamžitě usmrtili téměř 200.000 lidí.

Hrozné dopady těchto bombových útoků přinutily Japonsko 15. srpna 1945 kapitulovat, což také přispělo k ukončení druhé světové války. Shození atomových bomb se uskutečnilo v době studené války, v období zvýšeného napětí mezi Západem a bývalým Sovětským svazem.

V jediném okamžiku, atomový úder zabil asi 140.000 lidí v Hirošimě, včetně těch, kteří zemřeli na ozáření nebo podlehli svým zraněním.

Atomový hřib po jaderném výbuchu dosáhl asi za 10 minut do výše téměř 2 kilometrů.

Leták vyfocený 6. srpna 1945 americkou armádou a zveřejněný muzeu Hiroshima Peace Memorial Museum ukazuje atomový hřib z atomové bomby shozené na město Hirošima Foto: AFP
Leták vyfocený 6. srpna 1945 americkou armádou a zveřejněný muzeu Hiroshima Peace Memorial Museum ukazuje atomový hřib z atomové bomby shozené na město Hirošima Foto: AFP

„Byl to bílý, stříbřitý lesk,“ uvedl Sunao Tsuboi (90) o okamžiku, kdy bombardér B-29 amerického letectva shodilo uranovou bombu s ničivou silou rovnající se 16 kilotunám TNT na japonské město Hirošima.

„Nevím, proč jsem to přežil a žil tak dlouho,“ uvedl Tsuboi. „Čím víc o tom přemýšlím, tím více bolestivé se stává si na tuto událost vzpomenout.“

Foto: AFP
Foto: AFP

Tři dny po shození bomby na město Hirošima, americká armáda shodila plutoniovou bombu na přístavní město Nagasaki, kde zabila asi 74.000 lidí.

V následujících měsících a letech, první jaderný útok na světě také zanechal tisíce přeživších umírat v pomalých a mučivých bolestech v důsledku popálenin a nemocí z ozáření.

https://www.youtube.com/watch?v=t19kvUiHvAE

Chiyoko Kuwabara, přeživší bombardování Hirošimy, řekl ruskému zpravodajskému kanálu RT, že si stále na tuto tragickou událost pamatuje.

„Byly tam všude mrtvoly, a když se matka vydala hledat své děti, někdy slyšela křik volající „mámo… mámo…., ale když se podívala na tváře svých dětí tak je nepoznala. To jen děti poznaly svou matku,“ uvedl Kuwabara.

V rozhovoru pro australskou BBC News, Keigo Ogura, další přeživší z Hirošimy, také vyzval lidi, aby přišli do postižených japonských měst, kde uvidí následky amerického atomového bombardování.

„Někteří lidé na světě stále ještě nechápou krutost jaderných zbraní, a že jsou absolutním zlem. To mě překvapuje. Chci, aby přijeli do Hirošimy a Nagasaki,“ uvedl.

 

Foto: AFP
Foto: AFP

Spojené státy se snaží vymazat historii

Ve středu, předseda ruské Státní dumy Sergey Nyrashkin odsoudil Spojené státy za pokusy o vymazání vzpomínek na atomové bombardování Hirošimy a Nagasaki.

„Je škoda, že v dnešní době americké úřady zneužívají důvěru vybudovanou s Ruskem po konci studené války, a soucit, který dostali od veškerého lidstva po teroristických útocích 11. září.

Ruský úředník dodal, že lidská historie by byla neúplná a nepravdivá, aniž by v ní nebyly obsaženy ošklivé stánky vytvořené po brutálních atomových útocích.

„Je mi líto říci, že v dnešním světě, existují mocné síly, které dychtí po vymazání historie podrobností o obou bombových útocích a jejich hrůzných důsledcích, a ponětí o tom, kdo tyto zločiny spáchal,“ dodal.

Obyvatelé Hirošimy se mezitím chystají na uctění památky u příležitosti 70. výročí amerického atomového útoku na svá město.

Lidé a aktivisté ve středu navštívili Hiroshima Peace Memorial Park, aby se modlili za oběti atomového bombardování.

 

 

PressTV/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*