Horník a Zdař bůh

Horník a Zdař bůh

14. dubna 2016 vyšlo, jako každý týden, nové číslo hornických novin – Horník. Teda, označení „hornické noviny“ je vcelku nadnesené, ale budiž. V naší zemi se nejen tiskne, ale i vysílá plno stupidit, kdo to má počítat. Kromě toho, že se naše dcera v necelých 4 letech díky tomuto tisku naučila psát a číst, tím, že opisovala ta obrovská písmenka a nechala si je hezky vysvětlit, tak Horník ještě velmi dobře hoří při rozpalování ohně na grilovačku.

Horník nám také sděluje, že je bezpečnost „O sto procent lepší“. Jak je to s úrazy na šachtě, jsem zmínila v článku Předsmrtná křeč OKD.

Dale Ekmark nám také sdělil, že se bojí o osud 13 tisíc horníků a jejich rodin. Tak nevím, však měl za úkol šachty – více rychle, než pomalu – likvidovat a teď se bojí? Možná o sebe a svůj plat, plká nesmysly jako odborový Pytlík.

No tak co nám tedy ještě Horník napsal, že mě to donutilo zase psát?

„TĚŽBA VZROSTLA, CENY UHLÍ KLESLY“

Tak to jo. Tak to Vám tedy napsat musím.

Kdo chce, může si tisk najít na http://www.ihornik.cz/archiv/hornik-2016-14.pdf

Ve zkratce však pojednává o tom, jak za rok vzrostla těžba a opět klesla cena uhlí.

Fajn, zemědělci také dostávají méně za mléko, maso a brambory než vloni. A prodávají ho. Cenu sice zná až konečný zákazník, marže obchodů se pohybují podle určeného zboží – http://zajimavosti.info/marze-obchodu-pridavaji-si-pry-i-147/ , ale prodávají.

Ale zpět k článku. Cituji:

„KARVINÁ – Společnost NWR, mateřská firma OKD, vytěžila v 1. čtvrtletí letošního roku 1,873 milionu tun uhlí. To je v porovnání se stejným obdobím loňského roku o 95 tisíc tun více. Ve sledovaném období vzrostly také prodeje koksovatelného i energetického uhlí. Opět ale výrazně klesly ceny, za které se uhlí prodávalo. Koksovatelného uhlí NWR prodala v objemu 1,121 milionů tun. To je nárůst o zhruba 120 tisíc tun. Energetického uhlí bylo objemově prodáno méně – 805 tisíc tun. I přesto se jedná v porovnání s prvními třemi měsíci loňského roku o meziroční nárůst 240 tisíc tun. Zatímco na počátku roku 2015 se koksovatelné uhlí prodávalo za průměrných 90 eur za tunu, letos to bylo jenom 76 eur. V případě energetického uhlí se průměrná cena snížila z 56 eur na 47 eur za tunu.“

Jak už jsem uvedla v minulém článku, Bakala a dodávám – i celou NWR by trefilo šlak, kdyby uhlí prodali levněji.

Koupě kvalitního Českého černého uhlí z dolu Lazy (u Karviné), je třeba pro rodiny s dětmi a staré lidi velkou finanční zátěží. Na malý domek 2+1 potřebujete tak 30q uhlí. Protože se cena tohoto uhlí, které mi hajeři „těží za zadkem“ – opravdu v těsné vzdálenosti od bydliště – pohybuje v ceně za q od 4250,- do 5800,-Kč, někde i dráž.

ALE OUVEJ. TO NENÍ ČESKÉ UHLÍ, JE TO UHLÍ Z POLSKA.

Nekvalitní, samý mour a kámen. Je jen málo firem, které prodávají kvalitní české uhlí. To znamená 12 500 – až 17 400,-Kč za topnou sezónu. Když máte správnou barvu, sociálka vám uhlí zaplatí, ale pokud ne, tak si trhněte nohou. Holt, jak říkal zelenáč Stropnický, důchodci si létají velmi často letadlem na dovolené do ciziny, no tak si to prostě odepřou, ne?

uprchlici hornici

NWR nechce prodávat uhlí za 47€/t = zhruba 1316,-Kč/t. Ale „jeho“ uhlí se v uhelných skladech v ČR prodává za zhruba 5500,-Kč/t.

A začíná kolotoč.

NWR↑Uhlí €↑uhelné sklady↗člověk CZK?(_!_)člověk↘PLN↘životní prostředí↘↘↘daně↘↘↘↘↘↘

Je to blbost? Hraju si? Přeskočilo mi? Přeložím.

Společnost sídlící v Nizozemsku – NWR – se obohatí v ČR a má zisky z prodeje uhlí. V Eurech. Uhlí prodá uhelným skladům. Samozřejmě za vysokou cenu. Z uhelných skladů jde prodej již za CZK. Za hóóódně CZK. Člověka z toho může trefit šlak. Tak se na to kvalitní české uhlí vyprdne, zajede si do Polska, tam si za zƚoté koupí jejich levné, nekvalitní černé uhlí, trpí životní prostředí, lidi nadávají na „domkáře“. A naše ekonomika? Ta trpí také, protože člověk neplatí daně ČR, ale Polsku.

A jak to dělá Dětmarovická elektrárna? Ostravský AcellorMittal? Odkud berou uhlí? Komu platí daně? Kdo je největším znečišťovatelem životního prostředí v Moravskoslezském kraji?

Stačí vyhledat prodej uhlí Karviná.

www.elkanova.cz

http://www.flaming.cz/

http://www.uspetrvald.cz/cenik_uhli_a_briket_ostrava.html

Takže co nám ještě Horník řekne? Co příště, jakou pohádku v časopise pro horníky napíše? Jen, prosím, nepiš „O skoku přes kůži“ – setkání starostů a papalášů, ano?

Tak Zdař bůh, Horníku.

 

(Ilustrační obrázek Foto: AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Horník a Zdař bůh

  • Roberte Kolmane, díky. Vůbec jsem si překlepů – roku 2015, ani v článku Předsmrtná křeč OKD, kde jsem šla dokonce do r. 2014 – nevšimla. Omlouvám se. Ale zároveň ještě jedno díky, alespoň vím, že čtete pozorně : )
    Pavlína Miturová

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*