Hodiny před pokusem o vojenský převrat, Turecko bylo varováno Ruskem

Hodiny před pokusem o vojenský převrat, Turecko bylo varováno Ruskem

Podle íránské tiskové agentury, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan byl varován ruskou rozvědkou o hrozícím převratu jen několik hodin předtím, než se minulý pátek objevily tanky v ulicích Istanbulu a Ankary.

Minulý týden, ruská armáda zachytila tureckou vojenskou komunikaci, která naznačovala o organizovaném převratu proti vládě tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, informovala íránská tisková agentura Fars News. Tyto informace byly následně předány turecké Národní zpravodajské organizaci (MPO), sdělily diplomatické zdroje tiskové agentuře.

Zachycené přenosy zahrnovaly komunikaci z vrtulníků o příkazu vojákům zatknout nebo zabít tureckého prezidenta v letovisku Marmaris.

Zatímco vztahy mezi Ankarou a Moskvou byly napjaté kvůli sestřelení ruského bombardéru Su-24 v listopadu 2015 v syrském vzdušném prostoru, situace se zlepšila poté, co Erdogan minulý měsíc vydal formální omluvu ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi.

„Diplomatické zdroje oznámily, že obrat v Erdoganově zahraniční politice jen týden před pučem byl „hlavní příčinou, která přiměla několik zahraničních států k příslibu podpory pro armádu k potlačení převratu, a stejný obrat jej také zachránil,“ uvádí Fars News.

I když vláda nevydala žádné prohlášení o tomto tvrzení, oficiální prohlášení vydané v úterý tureckou armádou však ukazuje, že byl přijat nějaký druh varování ze strany MIT.

Nepovedený pokus o puč zanechal téměř 300 mrtvých a přes 1000 zraněných. Z puče byl obviněn příznivec exilového náboženství, politický vůdce a bývalý spojenec Erdogana Fethullah Gülen. Ankara již podala formální žádost americké vládě o jeho vydání.

V důsledku pokusu o převrat, Ankara zahájila bezprecedentní zásah proti osobám podezřelým z účasti na událostech z minulého týdne. Téměř 50.000 jedinců bylo zaměřeno jako součást očištění, včetně vojenského personálu, učitelů, soudců a státních úředníků.

Erdogan také vyhlásil tříměsíční výjimečný stav, za účelem „odstranění hrozby v co nejkratší době.“

Turecký prezident také naznačil, že by mohly v neúspěšném převratu hrát roli i cizí země.

„Jiné země by mohly být za tímto pokusem o státní převrat,“ uvedl.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Reuters)

 




Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*