George Soros nadále pumpuje milióny do polské levicové organizace Stefana Batoryho

George Soros nadále pumpuje milióny do polské levicové organizace Stefana Batoryho

Miliardář a obchodník George Soros prosazuje svou agendu v Polsku financováním levicové nadace Stefana Batoryho, přičemž finanční výkazy ukazují, že Soros poskytuje této kontroverzní nadaci většinu financí, které dostává ze zahraničí.

Finanční report ukazuje, že Sorosova nadace Open Society Foundations ve Švýcarsku věnovala nadaci Stefana Batoryho 516 000 EUR, institut Open Society institute v Budapešti daroval 280 000 EUR a Open Society Foundation v New Yorku darovala 260 000 EUR. Podle průzkumu polského zpravodajského serveru Wpolityce.pl poskytla nadaci Stefana Batoryho financování také Transparency International z Berlína.Všechny tyto instituce finančně podporuje George Soros, přičemž 70 procent zahraniční podpory pro nadaci Stefana Batoryho pochází od nadací spojených s kontroverzním americko-maďarským finančníkem.

Nadace Stefana Batoryho má příznivce také v Polsku. Poláci mohou darovat až jedno procento svého platu nadaci nebo charitě podle svého výběru. Podle nadace získala v roce 2019 od této skupiny lidí 360 000 EUR, což představuje rekordní maximum. Polská obchodní rada věnovala více než 50 000 EUR.

Podle zprávy nadace byly tyto prostředky použity na podporu sociálních organizací zabývajících se ochranou lidských práv a opozici proti diskriminaci, jakož i na „ochranu“ demokratického právního státu v zemích.

Nadace publikuje příspěvky, výzkumy a obsah v polštině i angličtině, přičemž většina z nich je kritická vůči současné vládnoucí konzervativní vládě strany Právo a spravedlnost (PiS).

V souhrnu zprávy Batory uvedl, že rok 2019 byl pro instituci rokem zvýšené politické aktivity a není pochyb o tom, kam tato mocná instituce letos nasměrovala svou podporu.

„Jako obvykle jsme během volebního období vedli mobilizační kampaně, abychom povzbudili občany k účasti ve volbách a hlasování pro hodnoty a programy jim blízké,“ uvedla nadace. Připustili také, že sledovali hlavní zpravodajský program polské veřejnoprávní televize (TVP), aby zjistili, jak dobře dodržuje pravidla pluralismu, nestrannosti a nezávislosti.

Nadace Stefana Batoryho je nejen důležitým hráčem na polském trhu nápadů, ale také politickým aktérem.

Pět let bojuje proti polské demokraticky zvolené vládě. Tato vysoká míra angažovanosti je možná pouze díky fondům, které George Soros směruje nadaci prostřednictvím institucí, které vlastní.

Sorosova nadace a podpora levicových a progresivních organizací jsou aktivní v celé střední a východní Evropě, včetně Maďarska. Ve Spojených státech již věnoval na prezidentskou kampaň Joe Bidena více než 50 milionů dolarů a byl aktivní v různých oblastech, včetně podpory nelegálních přistěhovalců.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*