Gatestone Institute – Řecko: Pašování lidí „humanitární“ organizací

Gatestone Institute – Řecko: Pašování lidí „humanitární“ organizací

Gatestone Institute – Řecko: Pašování lidí „humanitární“ organizací

  • „Emergency Response Centre International“ (ERCI, Mezinárodní centrum reakce na mimořádné události) se označuje za „řeckou neziskovou organizaci, která zajišťuje reakci na mimořádné události a humanitární pomoc v době krize….“ ERCI údajně umožnila nelegální vstup do Řecka přibližně 70 000 imigrantů, což této „neziskové“ organizaci vyneslo přibližně půl miliardy eur ročně.
  • ERCI evidentně inkasovala 2 000 eur od každého ilegálního imigranta, kterému pomohla vstoupit do Řecka. Navíc její členové založili podnik pro „integraci uprchlíků“ do řecké společnosti. Tento podnik každoročně dostával z různých vládních programů (v oblasti vzdělávání, bydlení a výživy) 5 000 eur na každého imigranta.
  • Vzhledem k tomu, že si řecká vláda zjevně neví rady, jak zvládnout tuto migrační krizi a ochránit bezpečnost svých občanů, je obzvlášť ohromující zjištění, že hlavní nevládní organizace, která má mandát poskytovat humanitární pomoc imigrantům, namísto toho profituje z jejich pašování.
Migranti se 15. srpna 2015 vyloďují na pláži řeckého ostrova Kos poté, co v gumovém člunu přepluli úžinu Egejského moře z Turecka. (Fotografie: Milos Bicanski/Getty Images)
28. srpna 2018 bylo zatčeno třicet členů řecké nevládní organizace „Emergency Response Centre International“ (ERCI, Mezinárodní centrum reakce na mimořádné události) za jejich zapojení v síti pašeráků lidí, která působila na ostrově Lesbos od roku 2015. Řecká policie vydala prohlášení, že díky vyšetřování, které vedlo k jejich zatčení „byly plně odkryty aktivity organizované zločinecké sítě, která cizincům systematicky usnadňovala ilegální vstup“.

Mezi odhalenými aktivitami je padělání, špionáž a nezákonné sledování jak řecké pobřežní stráže, tak hraniční agentury EU Frontex za účelem získávání důvěrných informací o pohybech uprchlíků z Turecka. Vyšetřování také vedlo k objevu dalších šesti Řeků a 24 cizích státních příslušníků, kteří byli v tomto případu také zapleteni.

ERCI se sama popisuje jako:

„ERCI je řecká nezisková organizace, která zajišťuje reakci na mimořádné události a humanitární pomoc v době krize. Filozofií ERCI je identifikovat mezery v humanitární pomoci a vyplnit je tím nejefektivnějším a nejúčinnějším způsobem. Momentálně má ERCI v Řecku 4 aktivní programy práce s uprchlíky a to v oblasti hledání a záchrany, ve sféře zdravotní, ve sféře vzdělávací, a dále program koordinace uprchlických táborů.“

Navzdory svému deklarovanému poslání a neziskovému statusu však ERCI podle zjištění řeckých orgánů údajně obdržela za své zprostředkovatelské služby zločincům značné částky peněz. ERCI evidentně inkasovala 2 000 eur od každého ilegálního imigranta, kterému pomohla vstoupit do Řecka. Navíc její členové založili podnik pro „integraci uprchlíků“ do řecké společnosti. Tento podnik každoročně dostával z různých vládních programů (v oblasti vzdělávání, bydlení a výživy) 5 000 eur na každého imigranta. Od roku 2015 ERCI údajně umožnila nelegální vstup do Řecka přibližně 70 000 imigrantů, což této „neziskové“ organizaci vyneslo přibližně půl miliardy eur ročně.

Toto odhalení však zdaleka nezahrnuje celý rozsah ilegálních aktivit spojených se vstupem migrantů do Řecka. Například v roce 2017 zadržely řecké úřady 1 399 pašeráků lidí, z nichž se někteří snažili využít „humanitární“ činnost jako kamufláž svých aktivit. Během prvních čtyř měsíců roku 2018 zadržely řecké orgány 25 594 ilegálních imigrantů.

Ještě více znepokojující, než vysoký poplatek, který imigranti platí pašerákům, a obrovské integrační dotace, které vyplácí řecká vláda, je v této situaci zátěž, která dopadá na řeckou společnost jako celek.

Podle statistických údajů řecké policie bylo v roce 2017 nahlášeno 75 707 loupeží a vloupání. Z nich bylo vyřešeno pouze 15 048 a z toho bylo 4 207 loupeží a vloupání spácháno cizinci. Policie navíc odhaduje, že více než 40 % závažných trestných činů bylo spácháno ilegálními imigranty. (Celkově tvoří legální a ilegální přistěhovalci v Řecku přibližně 10-15 % z celkové populace.)

V září 2016 bylo v řeckých věznicích vězněno 4 246 Řeků a 5 221 cizinců odsouzených za závažné trestné činy. Z toho bylo například 336 cizinců odsouzeno za vraždu; 101 cizinců za pokus o vraždu; 77 cizinců za znásilnění; a 635 cizinců za loupež. Další tisíce případů ještě čekají na soudní proces.

V nedávném srdceryvném případu byl 15. srpna 2018 zavražděn 25letý student univerzity ve Skotsku, který byl doma v Aténách na prázdninách. Zavraždili ho tři ilegální imigranti, když se se svou přítelkyní z Portugalska procházel po svém městě.

Pachatelé, dva Pákistánci a Iráčan ve věku od 17 do 28 let řekli policii, že nejdřív zaútočili na mladou ženu a ukradli jí kreditní karty, pas a mobilní telefon z kabelky a peníze z peněženky. Když ale zjistili, že je její telefon „zastaralý“, tak vymáhali telefon i od mladého muže a vyhrožovali mu nožem.

Přiznali se, že když se jich snažil zbavit, tak do něj strčili a on spadl ze skály a zabil se. Po jejich výslechu se ukázalo, že tito tři násilníci jsou hledáni v souvislosti s dalšími 10 loupežemi v okolí.

V rozhořčeném dopisu řeckému premiérovi Alexisovi Tsiprasovi, poslancům parlamentu a starostovi Atén, obvinila matka oběti Tsiprase z „kriminální nedbalosti“ a označila ho za „spolupachatele“ při vraždě svého syna.

„Neměl by stát místo vítání každého divokého zločince „chlebem a solí“ nejprve myslet na bezpečnost svých občanů, z nichž každý den [ekonomicky] tyje? [Jak to, že stát] nechává [své občany] napospas hnusným nenažraným gangům, pro něž je hodnota lidského života menší než hodnota mobilního telefonu nebo zlatého řetízku?“

Ačkoli jsou toto slova truchlící matky, jsou to také pocity všeobecně sdílené a projevované po celém Řecku, kde jsou takové tragické případy stále častější.

29. srpna 2018, dva týdny po této vraždě, napadlo v severním Řecku šest imigrantů verbálně 52letého muže na ulici, údajně naprosto bezdůvodně. Když je ignoroval a šel dál, tak ho jeden z nich bodl do zad 24 cm dlouhým nožem a muž musel být hospitalizován.

O dva dny dříve, 27. srpna, zablokovalo zhruba 100 imigrantů po dobu více než tří hodin dálnici. Migranti protestovali proti podmínkám ve svém táboře v Malakase. Řidiči, kteří na silnici uvízli, vypověděli, že někteří demonstranti byli úplně rozzuření a mlátili do stojících aut kusy dřeva. Aby toho nebylo málo, tak přítomní policisté přiznali, že od Ministerstva veřejného pořádku a ochrany občanů neobdrželi žádné pokyny k vyklizení dálnice a ochraně obětí. Gatestone Institute zjistil, že o celém incidentu neexistují žádná oficiální prohlášení policie nebo ministerstva, jen výpovědi řidičů.

Vzhledem k tomu, že si řecká vláda zjevně neví rady, jak zvládnout tuto migrační krizi a ochránit bezpečnost svých občanů, je obzvlášť ohromující zjištění, že hlavní nevládní organizace, která má mandát poskytovat humanitární pomoc imigrantům, namísto toho profituje z jejich pašování. Nedávné zatčení členů ERCI podtrhuje nutnost přísné kontroly všech takových organizací.

 

Maria Polizoidou je reportérka, novinářka a konzultantka pro mezinárodní a zahraniční záležitosti žijící v Řecku. Je absolventkou postgraduálního studijního oboru „Geopolitika a bezpečnostní otázky v islámském komplexu Turecka a Středního východu“ na Aténské univerzitě.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*