Fukušima již znečistila více než 1/3 světových oceánů (a je to čím dál horší)

Fukušima již znečistila více než 1/3 světových oceánů (a je to čím dál horší)

Většina lidí si vůbec neuvědomuje důsledky, jaké mají pro svět katastrofy, jako byl kolaps jaderné elektrárny Fukušima. Když k tomu dojde, média jsou toho plná, ale brzy je to přestane zajímat a nikdo už o tom ani nepřemýšlí.

Ale faktem je, i když se o tom vůbec nemluví, neznamená to, že jsou problémy vyřešeny. Právě naopak, katastrofa ve Fukušimě stále ovlivňuje dnešní svět. Téměř jedna třetina zeměkoule je považována za kontaminovanou kvůli úniku v důsledku jaderné katastrofy ve Fukušimě.

Více než 80% radioaktivity z poškozených reaktorů skončilo v Tichém oceánu, mnohem víc, než se dostalo do oceánu z Černobylu nebo ostrova Three Mile Island. Z toho je malý zlomek v současnosti na mořském dně, zbytek rozptýlil Kurošio proud, západní tichomořská verze Golfského proudu a doplaven do moře, kde se mísil s obrovským objemem severního Pacifiku.Tyto materiály, především dva izotopy cesia, se nedávno objevily ve východním Pacifiku. Například v roce 2015 jsme detekovali příznaky radioaktivní kontaminace z Fukušimy podél pobřeží Britské Kolumbie a Kalifornie. Zatímco jsou tato množství jen stopy, nebezpeční radioaktivního materiálu nemůže být v žádném množství podceňováno. Každá možná expozice v malém množství se zvyšuje.

Takže co bychom si z toho měli vzít? Že je nesprávné tvrdit, že Fukušima je pod kontrolou, když úrovně radioaktivity v oceánu naznačují, že úniky nadále pokračují. Více než 1000 nádrží plných kontaminovanou vodou stojí vedle jaderné elektrárny Fukušima. Každý den se 300 tun vody čerpá přes zničené reaktory Fukušimy, aby se udržely v chladném stavu.

Společnost Tepco, která vlastní elektrárnu, nasadila filtrační zařízení, které z průtoku vypustilo velmi nebezpečné izotopy stroncia a cesia. Voda v nádržích stále obsahuje tritium a izotop vodíku s dvěma neutrony. Trícium je hlavním vedlejším produktem jaderných reakcí a je obtížné a nákladné jej z vody odstranit.

Japonský úřad pro jadernou regulaci nyní zahájil kampaň, která má přesvědčit skeptický svět, že vypuštění 800 000 tun kontaminované vody do Tichého oceánu je bezpečná a odpovědná věc.

Já říkám, že bude docházet k dalším únikům. MAAE a Tokyo Electric Power Co. musí posoudit dopady, jaké to má na životní prostředí. Mohlo by to ovlivnit veškerou obživu, stejně jako dlouhodobé zdraví v regionu a nakonec i na celém světě.

 

(Anonymous/ svobodnenoviny.eu)        
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*