FSB zadržela 4 militanty Islámského státu, kteří plánovali útoky na Moskvu (Video)

FSB zadržela 4 militanty Islámského státu, kteří plánovali útoky na Moskvu (Video)

FSB zveřejnila operační videozáznam o zadržení údajných militantů Islámského státu, kteří připravovali teroristické útoky v dopravních a nákupních centrech v Moskvě.     

Záběry ukazují zejména to, jak důstojníci provádějí analýzu výbušnin zadrženou od zatčených osob.

„Vzali jsme vzorky. Podle vzorků, se jedná o triperoxid acetonu, což je velmi nebezpečná iniciační výbušnina,“ vysvětlil zaměstnanec.

Pro vojenské účely se tato látka prakticky nepoužívá z důvodu volatility, citlivosti na otřesy, zahřívání a jiných vedlejších vlivů, a proto je proces vyrábění výbušných zařízení založených na této látce nebezpečný (z tohoto důvodu, je triperoxid acetonu, jak je někdy psáno v médiích, označován teroristy jako „matka satana“). Tloušťka triperoxid acetonu se téměř rovná TNT.

Na videozáznamu je vidět mnoho plechovek s acetonem, potravinářskou sodou, velké nádoby s lékařským peroxidem vodíku a kontejner s elektrolytem. Také byly zobrazeny granáty, útočné pušky a munice patřící zadrženým.FSB oznámila, že zadržela čtyři členy skupiny ISIS, kteří plánovali teroristické útoky v hlavním městě. Výbuchy měly být prováděny za pomocí sebevražedných atentátníků. Buňka se skládala z jednoho Rusa a tří občanů ze středoasijských zemí.

Soud později zatkl tři zadržené, kteří pocházeli z Tádžikistánu.

V posledních měsících je to druhá takové speciální operace v Moskvě: v květnu FSB informovala o zadržení čtyř militantů, také občanů Ruska a střední Asie, kteří připravovali výbuchy v dopravních zařízeních. V obou případech byly teroristické útoky připraveny za účasti vůdců Islámského státu, kteří jsou v Sýrii.

Veterán militantní skupiny „Alpha“ Sergej Goncharov uvedl, že čím více je porážen Islámský stát na bojišti, tím větší budou problémy s bojem proti teroristům v zemích, ze kterých militanti pocházejí, včetně Ruska.

 

(Fort-russ/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*