Francie: Macron spouští program výuky arabštiny ve francouzských školách

Francie: Macron spouští program výuky arabštiny ve francouzských školách

Zatímco Francie bojuje se svou pokračující karanténou ve snaze potlačit šíření koronaviru, prezident Emmanuel Macron neotálel v potřebě pro francouzské školy začít vyučovat arabštinu. Dne 2. května podepsal dekret povolující tento nový program.

Cílem programu je zaručit „jazykovou rozmanitost“ a nabídnout kurzy arabštiny studentům francouzských škol od prvního ročníku základních škol až po vysokoškolské kurzy. Program se vyvíjí ve spolupráci s orgány v Tunisku, podle zprávy deníku Valeurs Actuelles.Nový dekret byl podepsán Macronem, předsedou vlády Édouardem Philippem a ministrem zahraničních věcí Jean-Yves Le Drianem.

Tunisko bude mít mezi svými příspěvky slovo při výběru učitelů z vlastní populace, kteří se budou na programu podílet. Tunisko bylo francouzskou kolonií od devatenáctého století do roku 1956 a je členem organizace Internationale de la Francophonie (Mezinárodní organizace Francophonie).

Program se nebude omezovat pouze na výuku arabského jazyka, ale bude zahrnovat i vzdělávání v arabské kultuře a historii, se zvláštním důrazem na tuniskou kulturu.

Arabština je v současné době po francouzštině druhým nejpoužívanějším jazykem v zemi.

Politici z pravicové strany Národní shromáždění již vyjádřili proti dekretu odpor. „Protinárodní vláda plánuje vyučovat arabštinu již od základní školy, což je věk, kdy děti sotva objevily francouzštinu,“ uvedl v prohlášení náměstek ministra pro správu ministerstva obrany Jean Messiha. „Arabizace a islamizace Francie jsou na pochodu.“

Obránci programu tvrdí, že je důležité, aby se všichni francouzští studenti, a nikoli studenti arabského původu, dozvěděli více o rychle rostoucí arabské komunitě doma i v zahraničí.

V reakci na to, vůdkyně Národního shromáždění Marine Le Penová uvedla, že „samozřejmě existuje velká arabská kultura, ale toto je Francie, a já chci, abychom se učili francouzskou kulturu.“

Rostoucí vliv arabského jazyka, náboženství a kultury ve Francii se pro rodilé Francouze stává stále spornějším problémem. V loňském roce průzkum ukázal, že 61% francouzských občanů se domnívá, že islámská kultura je neslučitelná s francouzskou kulturou.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Francie: Macron spouští program výuky arabštiny ve francouzských školách

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*