Finsko zvažuje, že dá prioritní bydlení a sociální dávky vracejícím se bojovníkům Islámského státu

Finsko zvažuje, že dá prioritní bydlení a sociální dávky vracejícím se bojovníkům Islámského státu

Přibližně 80 finských občanů odcestovalo na Střední východ, aby bojovali po boku Islámského státu, a nyní finská vláda uvažuje o tom, že by ti, kteří se vracejí, přeskočili fronty na bydlení, aby se jim pomohlo „znovu se integrovat“ do společnosti.                

Finské ministerstvo vnitra také vyzvalo místní samosprávy, aby podpořily vracející se militanty Islámského státu při získávání pracovních míst,“ uvádí deník Ilta-Sanomat.       

Deník poznamenává, že návrh byl velmi kontroverzní a dokonce by mohl vést k návratu džihádistů, kteří se budou ve Finsku dopouštět násilí, včetně terorismu. Ministerstvo uznalo tento problém, ale uvedlo, že je na sociálních pracovnících, aby zvážili praktické aspekty.

Město Vantaa souhlasilo s návrhem ministerstva, že současný systém sociálního zabezpečení nemá zajištění pro ty, kteří se vracejí z vojenských bojišť. Anna Cantell-Forsbomová, vedoucí oddělení služeb pro rodiny ve městě Vantaa uvedla: „Jsem přesvědčena, že pokud je opětovná integrace do společnosti považována za jeden z nejlepších mechanismů proti radikalizaci, pak je obzvlášť důležité, aby dostali byt, práci a pracovní školení.“Cantell-Forsbomová uvedla, že vzhledem k tomu, že vracející se bojovníci jsou tak nebezpeční, měli by být ubytováni tak rychle, jak to bude možné a dodala: „Samozřejmě by jim měla být poskytnuta i jiná podpora. Samotný byt nic nevyřeší. Měly by být vzaty v úvahu i další důležité aspekty.“

Tarja Mankkinenová, vývojová ředitelka ministerstva vnitra uvedla, že první prioritou bude zajistit, zda byli dezertéři přímo zapojeni do zvěrstev Islámského státu, než jim budou poskytnuty výhody.

Finský návrh odráží to, po čem švédské obce volají v posledních měsících. Město Lund mimo jiné podpořilo zprávu Národní koordinace proti násilnému extremismu, která se zasazuje, že poskytne džihádistům bydlení, úlevy dluhů a přístup k jiným sociálním programům.

Švédsko také odmítlo automaticky vzít děti vracejícím se bojovníkům Islámského státu, i když je vzali do Iráku nebo do Sýrie s tím, že ne všechny děti mohou mít trauma.

 

(Breitbart/ svobodnenoviny.eu Islámský stát Foto: Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*