Finsko: Politička pokutována za kritiku islámu

Finsko: Politička pokutována za kritiku islámu

Finská politička Terhi Kiemunki byla shledána vinna za agitaci proti etnické skupině a odsouzena k zaplacení pokuty 450 eur. Kiemunki požádala o policejní vyšetřování, aby bylo potlačeno tvrzení, že její blog, který napsala s tvrzením, že všichni teroristé jsou muslimové, byl rasistický. Nicméně, policie vznesla obvinění proti Kiemunki a soud ji shledal vinnou z trestného činu.

Kiemunki byla ve čtvrtek okresním soudem shledána vinna z agitace proti etnické skupině a byla obviněna z trestného činu za její blog v on-line publikaci Uusi Suomi, ve kterém napsala, že všichni teroristé v Evropě jsou muslimové.

Soud ji shledal vinnou za pomlouvání a urážení stoupenců islámské víry. Její právníci odmítli toto obvinění a proti rozhodnutí soudu se odvolali.

Během jednání u soudu, Kiemunki byla tázána, proč nedělala rozdíl mezi islámem a radikálním islámem. Politička odpověděla, že měla v úmyslu odkázat na šíření islámské kultury a náboženství a že pravděpodobně měla „hovořit o radikálních prvcích náboženství namísto víry jako celku.“

Soud konstatoval, že blog Kiemunki a její svědectví měly stejný tón, a že když psala o „represivním, netolerantním a násilném náboženství a kultuře,“ měla na mysli islámskou víru. V důsledku toho soud dospěl k závěru, že její blog obecně odkazuje na všechny muslimy.

Soud pokračoval tvrzením, že obsah jejího příspěvku byl hanlivý útok na lidi, kteří považují islám za jejich víru.

Tento případ byl také považován jako test, jaký slovník může být použit před překročením hranice toho, co je přípustné.

V návaznosti na veřejný odpor proti jejímu vyjádření na blogu, Kiemunki sama vyzvala policii, aby případ vyšetřila a zjistila, zda spáchala či nespáchala trestný čin.

V návaznosti na verdikt, Kiemunki zveřejnila zprávu, ve které uvedla, že za verdiktem stojí tlak veřejnosti. Politička uvedla, že má v úmyslu předat tuto záležitost odvolacímu soudu.

„Jsem stále toho názoru, že informování o statických faktech, nebo dokonce sdílení názoru není trestný čin, i když se to někomu nelíbí,“ napsala politička.

Politička uvedla, že Uusi Suomi blog není vědomě určen k pomlouvání nebo urážkám, a že necílila na nějakou konkrétní osobu.

„Napsala jsem, že nechci, aby byla naše země převálcována kulturou a zákonem založeném na násilném, netolerantním a skličujícím náboženstvím.“

 

(Yle.fi/ svobodnenoviny.eu Terhi Kiemunki Foto: svenska.yle.fi)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Finsko: Politička pokutována za kritiku islámu

  • Zdá se mi, že už v Evropě byl dělán nějaký pokus na ovlivňování lidských myslí. Jinak mi to rozum nebere, že takových lidí koná proti vlastnímu rozumu a schvaluje zlo.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*