Evropský soud pro lidská práva vydal „idiotské a hloupé“ prohlášení o Litviněnkově vraždě

Evropský soud pro lidská práva vydal „idiotské a hloupé“ prohlášení o Litviněnkově vraždě

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) obvinil ruský stát ze smrti bývalého důstojníka FSB Alexandra Litviněnka.

Podle tiskové zprávy, která byla zveřejněna na internetových stránkách soudu, soudci ESLP dospěli k závěru, že ruská strana neposkytla vyšetřovatelům potřebné materiály ani neprovedla důkladné nezávislé vyšetřování.

To je považováno za porušení mezinárodních úmluv, v souvislosti s nimiž bylo Moskvě nařízeno zaplatit odškodnění ve výši 100 000 eur. Kromě toho Evropský soud pro lidská práva nařídil, aby Rusko odškodnilo soudní výlohy za Litviněnkovu vdovu Marinu, která stížnost podala (22 500 eur).

Rozhodnutí soudu říká, že vyšetřování mělo pádné důkazy, které dokazují, že dva ruští státní příslušníci – Andrej Lugovoj a Dmitrij Kovtun – byli zapleteni do Litviněnkovy vraždy. Bylo také řečeno, že existuje „případ prima facie“, který dokazuje, že jednali ve prospěch ruského státu.Bývalý důstojník FSB Alexander Litviněnko zemřel v roce 2006 v Londýně, kde získal politický azyl. Příčina smrti bezpečnostního důstojníka byla identifikována jako otrava radioaktivní látkou polonium-210. Britští vyšetřovatelé dospěli k závěru, že do zločinu byly zapojeny ruské úřady, zatímco Kreml obvinění odmítá.

Andrej Lugovoj, ruský poslanec, bývalý předseda skupiny bezpečnostních společností „Devátá vlna“, reagoval na rozhodnutí štrasburského soudu, který obvinil ruský stát ze smrti bývalého důstojníka FSB Alexandra Litviněnka.

Podle Lugovoye bylo rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) idiotské a hloupé.

Rozhodnutí štrasburského soudu se nepovažuje za legitimní, uvedl poslanec.

„Nazval bych to [rozhodnutí] docela hloupým. Není zcela jasné, na základě čeho se rozhodli. Pokud toto rozhodnutí učinili v souladu s tím, co jim řekla vdova po Litviněnkovi, pak to jednoduše podkopává autoritu a pověst ESLP,“ řekl politik pro publikaci lenta.ru.

Uvedl, že hlavním argumentem, na jehož základě ESLP vydal svůj verdikt, byla zdrcující lež. Ruský systém vymáhání práva udělal vše, aby provedl podrobné vyšetřování, zatímco britská strana zasahovala do vyšetřování všemi možnými způsoby.

„Ruská prokuratura a Vyšetřovací výbor udělaly všechno pro to, aby zjistily pravdu. Upozorňuji vás na skutečnost, že londýnský soudní systém nikdy neodpověděl na všechny dotazy ruské generální prokuratury, ačkoli ruský systém vymáhání práva odpovídal na dotazy britských protějšků.

Navíc mi dovolte připomenout, že v listopadu 2006 byla skupina britských specialistů v Moskvě, měli se mnou schůzky, naprosto klidně, a vzali všechna svědectví. Zároveň britská justice bránila objektivnímu vyšetřování všemi možnými způsoby,“ řekl.

„Považuji toto rozhodnutí za politicky zaujaté, absolutně, nemá nic společného s jakoukoli zákonností, alespoň ne s legálností vyšetřování.

Proto jsem k tomuto rozhodnutí velmi skeptický, považuji ho za idiotské, jak jen to je možné, a protože podkopává pověst Evropského soudu pro lidská práva,“ řekl Lugovoj.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*