Evropská unie podmiňuje členství Ukrajiny propuštěním Tymošenkové.

Evropská unie podmiňuje členství Ukrajiny propuštěním Tymošenkové.

tymoš

V Evropě vnímají proces s expremiérkou jako politicky motivovaný.
Evropská unie nepodepíše asociační dohodu s Ukrajinou,pokud jejich úřady nepropustí vězněnou expremiérku Juliji Tymošenkovou.V pátek to prohlásila litovská prezidentka Dalie Ghybauskaitová,jejíž země v současnosti předsedá Evropské unii.
Kyjev bude muset před listopadovým podpisem podle litovské prezidentky uskutečnit více reforem včetně vyřešení případu Tymošenkové,kterýmnozí považují za politicky motivovaný.

Ukrajinská vláda ve středu schválila stabilizační a asocoační dohodu s EU,která je prvním krokem směrem ke členství v 28-členném spolku.

Dokument by měli obě strany podepsat na listopadovém summitu v litovském Vilniusu.Podpis dohody může zhoršit vztahy mezi Ukrajinou a jejich úzkým spojencem Ruskem.
Případ Tymošenkové je nejvážnějším sporným bodem mezi Kyjevem a Evropskou unií.Expremiérce soud v roce 2011 udělil sedmiletý trest za zneužití premiérských pravomocí,momentálně ale čelí dalším obviněním,které
se týkají zpronevěry a daňových úniků,ale i údajného podílu na vraždě vlivného podnikatele a politika Jevhena Ščerbaňa.
Stíhání vedlo k poškození vztahů mezi Kyjevem a Evropskou unií,která ukrajinské orgány obviňuje z uplatňování selektivní spravedlnosti.

zdroj : sme.sk

překlad : svobodnenoviny.eu

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*