Evropa se musí připravit na masivní příliv uprchlíků z Afghánistánu

Evropa se musí připravit na masivní příliv uprchlíků z Afghánistánu

Podle Ellinory Zeinové, zaměstnankyně Nadace Konrada Adenauera, hlavní město Afghánistánu zachvátil strach. Tisíce lidí prchajících z provincií a měst ovládaných Talibanem míří do Kábulu, sdělila týdeníku Focus. Zeinová zároveň varovala, že Evropa by měla očekávat další masivní migraci.

„Situace v Afghánistánu se rychle mění. Taliban se zmocňuje jednotlivých částí země s neuvěřitelnou rychlostí. Úzkost v Kábulu roste. Je tu nejistota. Země stojí před bodem obratu a lidé mají strach,“ popsala Ellinora Zeinová.Před rokem a půl, po poslední dohodě s Talibanem, zavládla mezi Afghánci euforie, uvedla. Tehdy si mnozí mysleli, že lze dosáhnout míru a dohody o budoucí organizaci země.

Rostoucí násilí však vedlo k odporu vůči Talibanu.

Lidé vidí, co islamistické hnutí dělá, jak útočí a terorizuje civilisty.

Afghánci prchají před násilím a nespravedlností. Migrace zatím nejvíce ohrožuje sousední země, ale podle Zeinové se Evropa musí připravit i na masivní příliv afghánských uprchlíků. „V současné době se na íránsko-turecké hranici denně objevuje kolem dvou tisíc uprchlíků. Ale chtějí se dostat do Evropy z Turecka. To mi potvrdil turecký velvyslanec,“ dodala.

Současná situace také souvisí s teroristickou hrozbou.

Podle Zeinové by mohl ve střednědobém nebo dlouhodobém horizontu ohrozit Evropu. „V současné době však terorismus nejvíce ohrožuje sousední země a země se sekulárními muslimskými systémy. Budou postiženy mnohem citelněji než Evropa nebo USA,“ uzavřela.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Evropa se musí připravit na masivní příliv uprchlíků z Afghánistánu

  • Muslimům se nedá vnutit americký způsob života. Šlo jen o to, co nejdéle udržovat válku a tím i dobré kšefty se zbraněmi. Nakonec to muselo skončit stejně jako ve Vietnamu. USA budou i nadále udržovat lokální války a terorismus, protože jen tak si udrží poptávku po zbraních. Nejde o lidi, nejde o spravedlnost, nejde o potírání terorismu. USA jde vždy jen o obchod. Zbraně, drogy, ropa – to je ten důvod, proč se USA angažují v regionu. Čím víc se tam bude válčit, tím víc na tom vydělá několik jedinců – obchodníků s výše uvedeným. Kolik lidí zemře, je nezajímá.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*