Evropa může povstat proti Bruselu, říká americký politolog

Evropa může povstat proti Bruselu, říká americký politolog

Přední instituce Evropské unie se postavily na stranu pokrokových názorů, které by mohly vést k masovému odporu, jehož ohniskem by mohlo být Polsko a Maďarsko, řekl v rozhovoru pro zpravodajský portál Origo americký politolog Patrick J.

„Nemyslím si, že by ideologická mapa světa byla překreslena epidemií koronaviru a jejími následky,“ řekl Deneen. Podle profesora se očekává změna v tom, že síly, jejichž hlavním cílem je posílit svou moc ve státech, se o to rozhodně pokusí.„Neočekávám hlubokou ideologickou změnu ve světě,“ dodal.

Když Deneen hovořil o politické situaci v USA, řekl, že téměř výlučné zaměření prezidenta Joea Bidena na politický program jeho strany může klidně vést k porážce ve volbách do Kongresu v polovině období.

„Levicové ideologie – genderová ideologie, politikaření identity – prosazované Bidenovou administrativou nejsou v široké škále americké společnosti vůbec populární, a proto nelze vyloučit, že v americké politice bude následovat určitý druh konzervativního znovuzrození a oživení,“ řekl.

Pokud jde o Evropskou unii, poukázal na to, že vedoucí instituce EU se přiklonily na stranu pokrokových názorů, které by mohly vést k masovému odporu, jehož ohniskem by mohlo být Polsko a Maďarsko.

„Hlavní otázkou je, jak velký bude odpor vůči postupné centralizaci v EU a jak to lze přeložit do jazyka politické moci. Skutečná podpora EU mezi různými národy je poměrně slabá a je velmi snadné mobilizovat tento odpor, když je Unie zasažena vnějšími šoky, jako jsou migrační krize, finanční krize,“ řekl Deneen. „Nepřekvapilo by mě, kdyby se v budoucnu objevily další výsledky voleb, které budou v rozporu s postupující centralizací v Bruselu,“ uzavřel politolog.

Řekl také, že neústupné prosazování základních hodnot Maďarskem by mohlo být příkladem pro ostatní národy.

„V mnoha ohledech se můžeme inspirovat tím, co Maďarsko v posledních několika letech položilo na stůl, například tím, jak dokázalo střízlivě uvažovat o řízení migrace, i když to přineslo vážný konflikt s EU,“ řekl.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

2 Komentáře “Evropa může povstat proti Bruselu, říká americký politolog

  • Evropská unie, Evropský parlament, Rada Evropy … Instituce, které vznikly z byrokracie a stále posilují svůj vliv.
    Vznik a pojmenování institucí zavádí. Budí dojem, že jde o nějaký superstát, který řídí své satelity. Není tomu tak a doufám, že nebude. Jde o společenství států, které přistoupily ke smlouvě, od které mohou odstoupit.
    Byrokrati se cítí být řídícím orgánem federace a díky tomu, že rozhodují o přerozdělování gigantických peněz, se v tom sami utvrzují. Ukažme jim spolu s Maďarskem, kde je jejich místo a jaké jsou jejich pravomoci.
    Nedovolme propagandu, která dělá z EU federální stát, který má vždy pravdu a z Maďarska neposlušnou provincii.
    Vystavme stop evropskému socialismu, kde o našem každodenním životě rozhodují nikým nevolení, nikým nechtění a draze přeplacení úředníci.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*