Evropa může čelit „katastrofě“ vzhledem ke zrušení projektu South Stream: Česká plynárenská společnost

Evropa může čelit „katastrofě“ vzhledem ke zrušení projektu South Stream: Česká plynárenská společnost

Zrušení projektu South Stream znamená katastrofu pro pobaltské země, včetně Bulharska, Srbska, Maďarska a Rakouska, uvedl marketingový ředitel české plynárenské společnosti.

Důsledky zrušení projektu plynovodu South Stream by mohlo mít katastrofální následky pro některé evropské státy, řekl v úterý tiskové agentuře Sputnik marketingový ředitel české společnosti VEMEX.

Jižní proud Foto : b92.net
Jižní proud Foto : b92.net

Zrušení projektu South Stream přivede katastrofu pro pobaltské státy a to konkrétně pro Bulharsko, Srbsko, stejně jako pro Maďarsko a Rakousko,“ uvedl Hugo Kyselka.

Myslím, že v první řadě jde o akce ze strany bulharské vlády a jejich evropských společníků, kteří úmyslně projekt potopili. Všichni učinili obrovský omyl a způsobili neskutečnou škodu na evropské energické bezpečnosti,“ dodal.

Podle Kyselky, je „velmi riskantní spoléhat na zdroje surovin nacházející se tisíce kilometrů daleko od spotřebitele, bez ohledu na politickou situaci v těchto zemích.“

Marketingový ředitel společnosti Vemex rovněž zdůraznil, že „se ukázalo, že Brusel nemá zájem o potřeby obyčejných lidí, ale pouze o své politické cíle“ a „Brusel také začal velmi riskantní hru s důvěrou jejich voličů.“

Kyselka poznamenal, že „Rusko a Turecko nepochybně zvítězili ve hře kvůli plynovodu South Stream, zatímco Evropská unie učinila chybný krok a prohrála na celé čáře.“


Dříve v pondělí, ruský prezident Vladimír Putin uvedl po setkání se svým tureckým protějškem, že Rusko brzy zvýší dodávky plynu do Turecka o tři miliardy krychlových metrů ročně prostřednictvím plynovodu Blue Stream, což je již fungující potrubí, které vede před Černé moře. Ruský vůdce rovněž oznámil, že Rusko již není ochotno pokračovat v realizaci projektu South Stream, s ohledem na nekonstruktivní postoj Evropské komise v této záležitosti.

V roce 2012, ruský energetický gigant Gazprom oznámil výstavbu plynovodu South Stream přes Černé moře, aby se snížilo riziko přerušení dodávek ruského plynu do střední a jižní Evropy vedoucí přes Ukrajinu. Očekávalo se, že projekt bude dokončen do roku 2018.

Evropská komise ale zaujala k projektu kritický postoj a prohlásila, že je nelegální vlastnit potrubí a současně vyrábět zemní plyn, který jím proudí.

Moskva trvala na tom, že výstavba plynovodu není v rozporu s žádnými předpisy.

zdroj : http://sputniknews.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články