Evropa a nacismus: iluze beztrestnosti

Evropa a nacismus: iluze beztrestnosti

69. výročí vítězství nad fašistickým Německem slaví svět 9. května. Tento svátek byl zřejmě nejdůležitějším svátkem pro republiky SSSR a v soudobém Rusku se nic nezměnilo.

V poslední době se ale začíná obrozovat nacistická ideologie v evropských zemích postižených druhou světovou válkou. Některé státy postsovětského prostoru, které zaplatily miliony životů za vítězství, se dokonce snaží přešetřit výsledky války a omlouvat přisluhovače fašismu. A k tomu všemu dochází za mlčenlivého shovívavého postoje Západu.

Ve 30. letech minulého století Starý svět shovívavě přihlížel k tomu, jak se k moci postupně dostávali lidé v hnědých košilích. Nejdřív v Itálii, potom v Německu. Radikálové se samozřejmě líbí jen málokomu, hlavní ale je správně jich využít. Londýn, Paříž a Vídeň byly přesvědčeny, že se s tímto úkolem vypořádají a zaměří spravedlivý hněv nacionál-socialistů na nenáviděnou komunistickou Moskvu. Jejich plány nevyšly. Paříž a Vídeň okupovali, na Londýn začaly padat bomby a celý svět s hrůzou sledoval zvěrstva fašistů, desítky milionů zahynuly.

Ìåðîïðèÿòèÿ â ÷åñòü ãîäîâùèíû ÓÏÀ â Êèåâå

Nacionalisté na Ukrajině Foto: RIA Novosti

V současné době je Západ znovu přesvědčen, že dokáže radikály ovládat. Všechno začalo Pobaltím už koncem 90. let minulého století, kdy místní přisluhovači hitlerovců se vlastně ze dne na den stali národními hrdiny a Rusové okupanty, připomíná politolog Dmitrij Abzalov:

-Legitimizace příslušných hnutí, vlastně jejich legalizace, byla především pokládána za jeden z nástrojů boje s ruským vlivem v Pobaltí. Jiné nástroje na upevnění tohoto postoje evropské země nemají, musejí sázet na radikální struktury. Je to velice nebezpečná hra, protože, jak ukázala praxe, je kontrola těchto sil po určité době mimořádně složitá.


Dnes se tato politika rozvíjí na Ukrajině, vláda v Kyjevě se dostala do rukou zástupců strany Svoboda, městem pochodují ozbrojení příslušníci bojůvek Pravého sektoru. V Bruselu tyto organizace ještě nedávno označovali za radikální a nacionalistické. Teď si to ale rozmysleli. A rozhodli se, že tradiční myšlení měnit nebudou. „Když je to zaměřeno proti Rusku, pak je to dobré“. Bestiální vraždy civilních obyvatel, armádní trestná operace proti městům na jihovýchodě, na všechno má Washington (a tedy i Brusel) jedinou odpověď – viníkem je Rusko.

Západ dnes nevidí v akcích kyjevských úřadů nějakou globální hrozbu – slabá armáda, stát rozpadající se před očima. Nebylo ale takové i Německo po první světové válce? A za několik let na to vůdce této slabé země rychle „sjednotil“ Evropu. Jestli Evropané takové sjednocení potřebují, to musí rozhodnout sami…

zdroj : http://czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*