EU: Trump namá pod kontrolou politiku vůči Íránu, měl by vyhodit Boltona

EU: Trump namá pod kontrolou politiku vůči Íránu, měl by vyhodit Boltona

Přední diplomat EU tvrdí, že americký prezident Donald Trump zřejmě nemá pod kontrolou politiku své vlastní administrativy vůči Íránu a že musí vyhodit svého poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona, otevřeného válečného jestřába, který řídí politiku Íránu v Bílém domě.

Nathalie Tocciová, zvláštní poradkyně šéfky pro zahraniční politiku Evropské unie Federicy Mogheriniové, uvedla v rozhovoru s kanálem RT, že Trump „byl skutečně veden do velmi odlišného směru“, než toho, který by mohl být bez Boltonovy nadvlády.
„Bohužel se mi v současné době zdá, že politika Íránu v USA má velmi jasného autora a že tím autorem není prezident Spojených států,“ uvedla představitelka EU.

Tocciová odmítla Trumpovo tvrzení, že nechce změnu režimu v Íránu a uvedla, že Bolton o tuto politiku už dlouho usiluje.

Boltonův postoj k Íránu se datuje „mnohem dále“, než Trumpův, až k „administrativě bývalého prezidenta Bushe a ještě dříve,“ uvedla diplomatka EU.

„Snad by se měl (Trump) pokusit změnit svého poradce pro národní bezpečnost, který má v této věci velmi odlišné stanovisko,“ uvedla.

Napětí mezi Washingtonem a Teheránem eskaluje od doby, kdy prezident Donald Trump stáhl USA z jaderné dohody JCPOA z roku 2015 v květnu 2018 a znovu na zemi uvalil tvrdé sankce a to hlavně na vývoz ropy.

Na začátku května Bolton oznámil, že USA začaly posílat vojenské posily na Blízký východ s odkazem na údajné hrozby ze strany Íránu.

Po roce, kdy USA odstoupily od jaderné dohody, Írán oznámil, že pozastaví některé své závazky z dohody, přičemž stanovil šedesátidenní lhůtu pro pět zbývajících stran dohody, aby se přijala praktická opatření k zajištění svých zájmů tváří v tvář americkým sankcím.

Když se blíží termín, Írán pondělí oznámil, že od 27. června pozastaví další závazky, pokud ostatní strany dohody nebudou i nadále chránit Írán proti americkým zákazům.

Diplomatka EU dále uvedla, že chápe opatření, které Teherán podnikl jako odplatu za krok Washingtonu jednostranně dohodu zrušit.

„Kdybych byla Írán, nejspíš bych se nedržela JCPOA, protože, jak jsem řekla, společenská smlouva může platit pouze tehdy, pokud obě strany dohodu plní,“ uvedla.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*