EU financuje turecké vojenské síly, které sužují Řecko

EU financuje turecké vojenské síly, které sužují Řecko

Evropský komisař odhalil skutečnost, že Evropská unie koupila vybavení pro turecké ozbrojené síly, které se nyní používají k provokativním opatřením proti svému sousedovi, Řecku.

Turecké síly mají dlouhou historii v zastrašování Řecka. V letošním roce došlo k eskalaci napětí, když Turecko rozpoutalo novou vlnu nelegálních migrantů proudících v Řecka, jeho stíhací letouny pronásledovaly vrtulník, který přepravoval dva vrchní řecké vojenské velitele, a jeho personál střílel přes hranice na řecké území.Další způsob, jak Turecko provokuje svého řeckého souseda, je odesílání plavidel do řeckých teritoriálních vod v Egejském moři. Turecko se netají skutečností, že doufá, že si jednoho dne podmaní řecké ostrovy v Egejském moři, aby tam mohlo převzít obrovské zásoby ropy a zemního plynu.

EU vždy odmítala udělat cokoli, aby reagovala na agresi Turecka. A nyní, evropský komisař Olivér Várhely potvrdil, že blok zakoupil čtyři plavidla pro tureckou pobřežní stráž v rámci společné deklarace EU a Turecka o uprchlické krizi.

Nákupy plavidel byly provedeny v loňském roce v rámci iniciativy EU na „zajištění řádné správy hranic s cílem zajistit a chránit uprchlíky, místní obyvatele a konečně Turky a evropské občany“, podle zprávy listu Proto Thema.

Várhelyiho prohlášení bylo odpovědí na otázku, která mu byla ohledně programu položena Nikosem Androulakisem, poslancem Evropského parlamentu z Řecka. Androulakis položil otázku poté, co plavidla turecké pobřežní stráže v březnu vstoupila do řeckých vod bez povolení.

Kromě plavidel, Várhelyi potvrdil, že EU také zaplatila za nákup obrněných vozidel a sledovacího zařízení pro Turecko, které se má použít jako součást úsilí o bezpečnost hranic. Várhelyi řekl Androulakisovi, že „Komise bude situaci nadále sledovat, aby zajistila dodržování všech závazků.“

Komisař dále uvedl, že Komise bude i nadále dodržovat dohodu, navzdory krokům Turecka proti Řecku v posledních měsících.

„I když je nepřijatelné, aby [turecký prezident] Erdoğan používal uprchlíky a migranty jako prostředek k vydírání Evropy, Komise nadále financuje nákupy pro turecké ozbrojené síly a bezpečnostní složky,“ uvedl ve svém prohlášení Androulakis.

„Zejména po událostech v Evrosu, kde celé evropské vedení navštívilo řecké hranice a vidělo rozsah hrozby pro evropskou bezpečnost v důsledku tureckých akcí, nemůže být maďarský komisař lhostejný a v takových programech normálně pokračovat. Turecko musí přestat dostávat peníze z předvstupního asistenčního fondu, zejména na projekty související s nákupem vybavení pro turecké bezpečnostní síly. Evropská komise musí tuto politiku okamžitě vysvětlit.“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “EU financuje turecké vojenské síly, které sužují Řecko

  • Když Merklova dává to by bylo aby Turek nebral. Jenom co s tim Merklova sleduje ???

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*