Erdogan: Evropa pocítí novou vlnu uprchlíků

Erdogan: Evropa pocítí novou vlnu uprchlíků

Když desítky tisíc lidí uprchly na tureckou hranici uprostřed obnoveného bombardování provincie Idlib ruskými a syrskými silami, Turecko varovalo, že nebude schopno zvládnout „novou uprchlickou vlnu“ přicházející ze Sýrie.

Turecký prezident Recep Erdogan varoval, že Evropa pocítí dopad nového přílivu migrantů, pokud násilí v severozápadní Sýrii nebude rychle ukončeno, píše Deutsche Welle.V současné době Turecko hostí téměř 3,7 milionu syrských uprchlíků – největší uprchlickou populaci na světě. Země se obává, že nová vlna uprchlíků z provincie Idlib – oblasti, která je domovem pro 3 miliony Syřanů – by mohla být pro Turecko příliš velká na to, aby to sama zvládla.

Během slavnostního ceremoniálu v Istanbulu Erdogan řekl: „Pokud násilí vůči lidem Idlibu nepřestane, toto číslo se ještě zvýší. V takovém případě nebude Turecko takové migrační zatížení nést samo. “

Turecký vůdce dodal, že v současné době směřuje přes turecké hranice z Idlibu přes 80 000 lidí.

„Negativní dopad nátlaku, kterému budeme vystaveni, bude něco, co pocítí všechny evropské národy, zejména Řecko,“ řekl Erdogan a dodal, že další migrační krize, jako ta, která byla v roce 2015, bude nevyhnutelná.

„Vyzýváme evropské země, aby využily svou energii k zastavení masakru v Idlibu, namísto toho, aby se pokusily odstavit Turecko za legitimní kroky, které podniklo v Sýrii,“ řekl Erdogan.

Erdogan a nejvyšší turečtí úředníci minulý podzim pohrozili, že „otevřou brány“ a nechají Evropu zaplavit 3,6 miliony migrantů, ledaže by evropské země poskytly Turecku větší podporu.

V srpnu byl citován turecký ministr vnitra Süleyman Soylu: „Čelíme největší migrační vlně v historii. Pokud otevřeme stavidla, žádná evropská vláda nebude schopna přežít déle než šest měsíců. Doporučujeme jim, aby nezkoušeli naši trpělivost.“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*