Ekonomická krize je pouze virtuální

Ekonomická krize je pouze virtuální

O ekonomické krizi se nejen v českém, moravském a slezském tisku objevují hotové romány. V hodnocení této krize, tedy alespoň ve většině komentářů srovnávají současnou ekonomickou situaci s Velkou hospodářskou krizí z roku 1929, která začala takzvaným „černým pátkem“ na newyorské burze. Nynější ekonomická krize je ale něco naprosto jiného, naprosto nesrovnatelná z rokem 1929. Je to „jen“ počátek konce fungování amerického principu často virtuální ekonomiky. Tak, jako se před více jak dvaceti lety sesypal experiment zvaný „pěrestrojka“, tak se nyní hroutí takzvaný americký ekonomický systém, kdy tradiční výrobní odvětví nahradily IT – technologie a skutečné platidlo podložené nejen zlatem, ale i prací, nahradilo i virtuální platidlo, chcete-li pro lepší pochopení virtuální peníze. K pochopení toho, proč k tomuto kolapsu došlo vůbec nepotřebujete ekonomické vzdělání. Spíše se k tomu hodí zdravý selský rozum.

horici dolar

 

Zatímco v padesátých letech minulého století bylo ve Spojených státech na třicet firem, které vyráběly televizní technologie, v roce 1987 zbyla jen jediná. Když rozmontujete počítač, do jehož monitoru právě teď koukáte, snadno zjistíte, že asi 95 % součástek v něm je z Číny, Jižní Koree či Japonska, popřípadě jiného státu jihovýchodní Asie. Jenomže s odsunem výroby z Ameriky (a bohužel i Evropy) spolu s ní odcházela i práce. Střední třída, takzvaní živnostníci, které pan Mládek označuje tak rád za parazity, nejpočetnější skupina obyvatelstva začala chudnout. V osmdesátých letech minulého století vyhlásil republikánský president USA Donald Regan takzvanou ekonomiku služeb.Byla uměle vytvořena pracovní místa ve sféře služeb, a ta byla zaplňována nezaměstnanými z výroby, kterých rychle přibývalo. Tím, že si všichni budou navzájem prát prádlo, půjčovat videokazety nebo podávat na sebe žaloby se ale ani takový „asociální“ stát (mám na mysli zdravotní a sociální systém založený na dobrovolném placení, ale také možném neplacení, a tedy i neposkytování určitých zdravotních služeb), jakým jsou Spojené státy, prostě neuživí!

Odchodem výrobních odvětví také klesala konkurenceschopnost Spojených států a jeho ekonomických satelitů. Tak se stalo, že Čína, která vyrábí výrobky pro půl světa, začala vzkvétat a stala se největším věřitelem USA. Je to úplně stejné, jako když farmář, který je ve finančních problémech, prodá traktor. Za utržené peníze pokryje pohledávky, ale ten traktor mu při práci přece jenom chybí, proto začíná pracovat pomaleji a méně produktivněji, než jeho soused, který zatím traktor prodat nemusel. Následkem toho se dostane do ještě hlubší platební neschopnosti. Musí tedy prodat kombajn, aby mohl poplatit dluhy. Jenomže to jeho práci ještě více zbrzdí a ještě více sníží jeho schopnost konkurovat sousedním farmám. Jistě není nutné popisovat, jak to musí dopadnout. Za několik let jsou z kdysi prosperující farmy už jenom ruiny. A právě tohle se stalo v USA.

Když se podíváme na nárůst zahraničního dluhu Spojených států, celé jeho tři čtvrtiny vznikly za posledních dvacet let. Za vlády George Buse staršího, demokrata Clintona a George Buse mladšího se USA zadlužily třikrát více, než za padesát let od takzvané „Velké krize“ z roku 1929. Někteří nositelé Nobelovi ceny za ekonomii dokonce předpokládají státní bankrot Spojených států a celkový pád dolarové ekonomiky po celém světě. Možná to bude ještě dříve, než se to čeká, neboť silně se rozvíjející ekonomiky Číny a Brazílie se rozhodly, že v krátké době opustí americký dolar jako svou rezervní měnu.

Nehroutí se tedy světová ekonomika jako taková, ale jeden její, byť rozšířený – řekněme americký – model. Virtuální výrobu a peníze bude muset nahradit výroba skutečná a také peníze podložené zlatem, jejichž nominální hodnota má trvalejší ráz, než do chvíle, než se ráno otevřou dveře té či oné burzy. Ať se nám to líbí nebo nikoliv, IT technologie budou muset být nahrazeny řekněme tradičnějšími technologiemi, byť z dnešního pohledu zastaralejšími. A budeme se muset také zaměřit na rozvoj pracovních sil, tedy rozvoje větších průmyslových a agrárních aglomerací, aby místo virtuálních peněz naše ekonomika disponovala nejen měnou podloženou zlatem, ale také poctivou prací.

Václav Prokůpek

 

Převzato z http://www.wikileaks.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

4 Komentáře “Ekonomická krize je pouze virtuální

 • Ještě dodatek k autorovým virtuálním hodnotám a IT technologiím – nedostatek „skutečné výroby“ není vůbec problém. Jestli jste si nevšimli, tak to co před pár set lety muselo dělat mraky lidí dnes udělá člověk s jedním traktorem. Skutečná výroba by při dnešní technice mohla být tak efektivní, že si ostatních 90% lidí může sedět doma a mlet palcama ( Proč mají někde desitky procent nezaměstnanost a svět se bez těch lidí nezboří ? ) . Skutečná výroba bude pravděpodobně už vždy v menšině. Ne proto, že by byla k ničemu, ale proto, že se její efektivita podstatně zvýšila.

 • Částečně máte pravdu, ale USA mají jednoduchý prostředek jak tohle napravit – dolar a o tom je celé dnešní globální bububu. Když vytisknete peníze, tak okradete všechny kdo je vlastní o poměrnou čast toho kolik jich natisknete. Ekonomové to neradi říkají takto otevřeně ale je to tak. USA vyrábi tak, že tiskne dolary a okrádá tím všechny kdo je používají, to je jejich hlavní výroba, Teď ale mají problém, protože když jejich dojné krávy přestanou používat dolar, tak budou najednou moci okrádat jen sami sebe což jim asi moc hodnot nepřinese.
  Jinak při ekonomické krizi není problém v IT atd. ten problém je mnohem hlubší, děje se totiž tohle – Ti nejdravější zjistí, že nejvíc nahrabe ten kdo ovládá pravidla, nejde ho porazit. Následně zmanipulují pravidla a nějakým způsobem získají monopol a obrovské množství peněz (nebo to jednoduše nakradou). A teď příjde jádro problému. Nyní by měli své poctivě nakradené peníze utratit a zajistit tak tvorbu hodnot, pracovních příležitostí a oběh peněz, ale co oni uďelají ? Oni nic totiž nepotřebují jen nafouknout své ego a tak chcou další peníze, víc, víc. A tak půjčí peníze ostatním čímž peníze rozmnoží. A potom znova a znova, až se stane to co se nevyhnutelně musí stát, Mají hory peněz, všichni jim dluží a nemají peníze skoro ani na rohlík, ale je to nezajímá, protože nic nepotřebují a na penězích dál sedí – Není práce, většina lidí nemá peníze a všichni jsou překvapeni z ekonomické krize. Není to ale žádná krize, jen klasický produkt hrabivosti.
  Vtipné na celé situaci je, že systém by rozchodil jejich rozkrádání. Oni však nakradené peníze půjčí místo aby je utratili, čímž celý systém úplně zabijí.

 • · Edit

  Díky,
  je to zhruba to, co říkám známým posledních 10 – 15 let.
  V podstatě. ač to zní podivně, tak při náhlém „smáznutí“ všech státních dluhů by se nestalo skoro nic, za předpokladu, že tak zvaní bankéři nebudou moci nechat natisknout další cáry papíru a právě virtuálně vytvářet peníze v podstatě z ničeho. Jediný, kdo by na to doplatil by byli pouze – ve své podstatě kriminálníci – ti co to svými „ekonomickými teoriemi“ způsobili, tj. „bankéři“ a měli by jít sedět i oni „uznávaní ekonomičtí poradci“. Hotové peníze v oběhu jsou, pouze by se po relativně krátkém čase jejich skutečné množství porovnalo s reálnými hodnotami zboží i práce (to ale neznamená, že by to bylo na spravedlivém principu). Nakonec to ale dopadne asi tak, jak je popsáno v článku.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*