Edward Snowden obdržel švédskou „alternativní Nobelovu cenu“

Edward Snowden obdržel švédskou „alternativní Nobelovu cenu“

Edward Snowden získal životní ocenění zvané Right Livelihood Award, které je známo jako alternativní Nobelova cena, za odhalení státního dozoru, který porušuje základní demokratické a ústavní práva. Ocenění přijal prostřednictvím videa z Moskvy.

Ve své děkovné řeči Snowden řekl, že doufá, že to byl jen začátek. Publikum v budově švédského parlamentu uvítalo Snowdena s dlouhým potleskem.

NSA informátor Edward Snowden Foto : presstv.ir
NSA informátor Edward Snowden Foto : presstv.ir

Doufám, že i přes všechno, co jsme dosáhli v loňském roce, musí všichni uznat, že tohle je jen začátek,“ prohlásil a sklidil za to bouřlivé ovace.

To jsou věci, které se pravděpodobně brzy změní,“ prohlásil

Ale stálo to zato, i za všechny oběti, které jsme museli přinést, a věřím, že bychom to udělali znovu. Vím, že ano.“

Je to o nás, je to o našich právech. Je to o tom, v jaké společnosti chceme žít, o tom, jakou budeme chtít mít vládu, jaký budeme chtít mít svět pro příští generace. A když mluvíme o vládě, musíme přemýšlet nejen o kvalitě vlády, ale také o vztahu, který s vládou máme. Budeme jen poddaní vlády, nebo její partneři?“

Je toho tolik co musíme udělat… a společně toho dosáhneme,“ uzavřel Snowden.

Snowden sdílel cenu s Alanem Rusbridgerem, redaktorem listu the Guardian, který dal zelenou zveřejnění informací na základě dokumentů, které unikly prostřednictvím Snowdena.


V letošním roce, Švédské ministerstvo zahraničí zakázalo, aby se udělování Right Livelihood Award konalo na tradičním místě ministerstva ve Stockholmu, přestože zde předávání ocenění probíhalo posledních 18 let. Z tohoto důvodu se musel obřad konat ve Švédském parlamentu.

Edward Snowden byl také jedním z pěti vítězů švédského ocenění v oblasti lidských práv, vyhlášeného v září ve Stockholmu.

Ocenění Right Livelihood Honorary Award dostal Snowden za jeho odvahu a šikovnost při odhalení bezprecedentního rozsahu státního dozoru, který porušuje základní demokratické procesy a ústavní práva,“ napsala nadace ve svém prohlášení.

Snowden, který momentálně žije v Rusku, získal v srpnu 2014 povolení k prodloužení pobytu o další tři toky a nebyl schopen zúčastnit se obřadu osobně, tak byla jeho řeč vysílána živě z Moskvy. Snowden čelí stíhání a hrozí mu v USA uvěznění.

zdroj : http://rt.com

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články