Duerte: USA by neměly zacházet s Filipínci jako se „psem na vodítku“

Duerte: USA by neměly zacházet s Filipínci jako se „psem na vodítku“

USA by neměly zacházet s Filipínci jako se „psem na vodítku,“ prohlásil filipínský prezident Rodrigo Duterte s tím, že nechce vidět cizí vojáky ve své zemi. Tyto poznámky jsou poslední ze série buřičských prohlášení směřujících na Washington.

Ve svém projevu na úterní tiskové konferenci, Duerte uvedl, že se těší na chvíli, kdy „již neuvidí ve své zemi žádné vojenské skupiny nebo vojáky, s výjimkou filipínských vojáků,“ informoval GMA News.

„Opravdu to nenávidím. Nechci to. My to nepotřebujeme. V budoucnosti tu nebude žádná válka,“ uvedl Duerte s odkazem na přítomnost cizích vojsk.

Duerte uvedl, že Washington může „zapomenout“ na dohodu o rozšířené spolupráci v oblasti obrany (EDCA) s Manilou, dokud bude u moci.

„..Máme EDCA. Dobře, zapomeňte na to. Když u moci zůstanu dostatečně dlouho, nastane den, kdy EDCA bude, pokud je to výkonná dohoda, tak jí prostě….“ ponechal Duerne svou odpověď otevřenou.

EDCA poskytuje zvýšenou rotační přítomnost amerických vojáků na Filipínách. Ta také zahrnuje využití filipínských vojenských základen pro americké síly.

Tyto komentáře jsou poslední ze série nejasných prohlášení Duerteho, co se týče vztahů Manily s Washingtonem.

Vůdce Filipín minulý týden oznámil o jeho vztahu s USA, že je „čas rozloučit se“, včetně vojenské a ekonomické sféry.

Americké velvyslanectví na Filipínách označilo tehdy Duertovy poznámky jako „znepokojující erotiku“, a uvedlo, že způsobují „zbytečnou nejistotu“. Americké velvyslanectví dále uvedlo, že očekávalo, že Manila bude společně ctít alianční závazky a povinnosti ze smlouvy s Washingtonem.

Nicméně, filipínský ministr obchodu Ramon Lopez řekl v pátek CNN, že vůdce „nehovořil o separaci s USA, „ a že Filipíny nebudou zastavovat obchod nebo investice s USA.

Začátkem tohoto měsíce, Duerte také slíbil ukončit společné hlídky s USA v Jihočínském moři, s odvoláním na nutnost, aby se zabránilo akcím, které by Čína mohla považovat za nepřátelské. Zopakoval také svůj slib sledovat nezávislou zahraniční politiku bez porušení stávajících smluv.

Duerte v září nazval amerického prezidenta Baracka Obamu „zkurvysynem“ poté, co slyšel zprávy, že Obama řešil jeho kontroverzní „válku proti drogám“. Duerte později uvedl, že tato urážka nebyla určena osobně na Obamu.

Nicméně, vysoce postavený americký diplomat v pondělí uvedl, že Washington podporuje úsilí filipínské vlády „bojovat proti drogám,“ ale že jsou USA stále znepokojeny počtem úmrtí, které jsou důsledkem tohoto úsilí.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Duerte: USA by neměly zacházet s Filipínci jako se „psem na vodítku“

  • Vyhnat zakladny ze vsech uzemi mimo USA. Amici nemaji nikde co pohledavat a zadelavat na konflikty, organizovat prevraty a nastolovat sve loutkove vlady. Pachat agrese s miliony mrtvych, znicenymi zememi vsude na svete!!! Musime se spojit proti tehle zemi zla, ktera nas chce znicit v 3. svetove valce. Sama mysli, ze bude usetrena skrze jeji ochranny destnik. Nebude, bude taky srovnana se zemi.Americane by si meli konecne uvedomit, jake zlo jim vladne.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*