„Dokonce i bez jaderných zbraní, vojenský konflikt s Jižní Koreou by proměnil jih na poušť“

„Dokonce i bez jaderných zbraní, vojenský konflikt s Jižní Koreou by proměnil jih na poušť“

Řešení krize korejského poloostrova diplomatickou cestou je v zájmu každého, řekl geopolitický expert kanálu RT s odvoláním na případné scénáře, jako je ten, že se Jižní Korea promění na „poušť“, nebo jiné státy, které nejsou přímo zapojeny, mohou být vážně poškozeny „zbloudilou raketou“.

Pokud se současná situace ve východní Asii nevyřeší, řada zemí „bude žít pod hrozbou vypuknutí jaderného vulkánu,“ řekl ruský diplomat a odborník na asijské studie profesor Georgy Toloraya pro RT.com.

„Všichni dobře rozumí tomu, že pokud by Severní Korea zahájila agresivní útok, vojenský konflikt by znamenal úplné zničení, protože nikdo nemůže popřít americkou vojenskou moc,“ řekl Toloraya.

„Nicméně, pokud se Spojené státy pokusí vyřešit tento problém vojensky, přinese to odvetné údery ze strany Severní Koreje, která by Jižní Koreu proměnila v poušť,“ varoval expert a dodal, že Sever k tomu ani nepotřebuje jaderné zbraně.

Zatímco dělostřelectvo Pchjongjangu je schopné dosáhnout Soulu, celé území Jižní Koreje by také „nebylo dobré pro život“, jelikož Pchjongjangské rakety – i bez jaderných hlavic – by mohly zasáhnout jaderná zařízení na jihu, vysvětlil profesor s tím, že v blízkosti hranic Severní Koreje existuje přibližně 30 takových míst.

„Japonsko také utrpí škody, stejně jako americké vojenské základny,“ dodal expert. Toloraya zdůraznil, že „diplomacie a vyjednávání“ jsou jedinou cestou ven z krize.„Všechny druhy tlaku na Pchjongjang byly v průběhu let testovány, včetně sankcí. Ale nic z toho nevedlo ke změně pozice Severní Koreje,“ uvedl expert.

„Nikdo ve své zdravé mysli nemůže skutečně přemýšlet o scénáři soudného dne. Podle mého názoru Američané blafují, když neděsí tolik Pchjongjang, ale spíše Čínu s možností vojenského konfliktu.“

S odvoláním na to, že Moskva dlouhodobě trvá na diplomatických kanálech ke zmírnění napětí v regionu tím, že naslouchá všem stranám, Toloraya zdůraznil, že „je v zájmu všech, aby se tato hrozba zmenšila,“ protože nelze nikdy vyloučit možnost náhodné a nezvratné chyby.

„Jde o to, že nejvíce krvavé války někdy začaly náhodou nebo omylem, to se stalo v historii. Čím vyšší je úroveň vyzbrojování, tím větší je napětí na korejském poloostrově, tím větší je pravděpodobnost náhodného obratu událostí a následná eskalace,“ uvedl expert.

Další odborník na vojenskou historii, mezinárodní vztahy a studie řešení konfliktů, generální plukovník Leonid Ivašov hovořil o hrozbě takových „náhodných“ scénářů.

Vždy existuje nebezpečí, zejména pokud se jedná o takové nedokonalé střely, jako ty, které používá Severní Korea. Existuje riziko, že raketa může odvrátit směr a nedosáhne svého cíle,“ řekl odborník kanálu RT.

Vojenský konflikt v regionu ovlivní nejen Severní Koreu, Jižní Koreu a Japonsko, ale také Rusko a Čínu, uvedl Ivašov. Peking „nemusí být poškozen vojensky, ale bude trpět v jiných ohledech.“

„Jisté síly v USA usilují o destabilizaci situace v regionu, stejně jako destabilizovaly Střední východ,“ uvedl Ivašov s tím, že diplomatické iniciativy by měly být zaměřeny jak na Washington, tak i na Pchjongjang. Prví musí přestat s válečnými hry a druhý zastavit testy.“

„Měli bychom zacházet se Severní Koreou také s pochopením. Co Severokorejci žádají, je záruka jejich bezpečnosti, kterou jim nikdo nedává. Oni jsou pariah-state (země vyloučena z mezinárodní komunity). Oni chtějí zachránit svůj režim, který existuje – zda se to lidem líbí či ne. Oni nemají rádi společné americké a jihokorejské cvičení, které se konají v blízkosti jejich hranic. To vše lze vyřešit, pokud ovšem existuje taková vůle na straně USA.“

Moskva spolu s Pekingem již dlouho obhajují strategii „dvojího zmrazení“, která by učinila to, že by Pchjongjang pozastavil odpalování raket výměnou za ukončení vojenských cvičení v blízkosti svých hranic. Tento návrh byl Washingtonem odmítnut, přičemž ministerstvo zahraničí kategoricky konstatovalo, že Spojené státy spolu se svým spojencem Jižní Koreou jsou v právu a budou pokračovat ve společných vojenských manévrech.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “„Dokonce i bez jaderných zbraní, vojenský konflikt s Jižní Koreou by proměnil jih na poušť“

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*