Devět reálných technologií, které budete mít brzy ve vašem těle

Devět reálných technologií, které budete mít brzy ve vašem těle

Vzhledem k šílenému zájmu po prohlášení Apple Watch, si možná myslíte, že tzv. wearables budou další důležitý posun v technologii. Zde je devět znamení, že implantabilní technologie je tady, rychle se šíří, a že bude součástí našeho života (a našeho těla) v blízké budoucnosti.

1. Implantabilní smartphony

Implantabilní smartphony

Jistě, jsme momentálně virtuálně propojení s našimi telefony 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, ale co kdybychom byli ve skutečnosti spojeni s našimi telefony?

Již se to začíná dít.

Například v loňském roce, umělec Anthony Antonellis měl v paži implantovaný RFID čip, který mohl uložit a přenést funkce jeho příručního smartphonu.

Vědci již experimentují s vestavěnými senzory, které by mohly měnit lidské kosti na živé reproduktory.

Jiní vědci pracují na očních implantátech, které by umožnily zachytit fotografii pouhým mrknutím a poté je uložit na jakékoliv lokální úložiště.

Ale co nahradí obrazovku, pokud bude telefon zabudovaný ve vašem těle? Technici společnosti Autodesk experimentují se systémem, který může zobrazovat obrázky prostřednictvím umělé kůže.

Nebo se snímky mohou zobrazovat ve vašich očních implantátech.

2. Léčící čipy

Léčící čipy

Právě teď, existují pokusy na pacientech, kteří používají kybernetické implantáty, které jsou napojené přímo na aplikace smartphonu pro sledování a léčbu onemocnění.

Na americké universitě v Bostonu se například testuje nová bionická slinivka, která má malý snímač na implantované jehle, která komunikuje přímo s aplikací smartphonu pro sledování hladiny cukru v krvi pro diabetiky.

Vědci v Londýně vyvíjejí polykací kapsli, která by monitorovala hladinu tuku u obézních pacientů a vytvářela by genetický materiál, po kterém by se cítili být najezení.

Má to potenciál, jako alternativa k operaci, nebo dalších invazních způsobů, jak zvládnout těžkou obezitu.

Desítky dalších zdravotních problémů, které by se řešily za pomocí telefonních implantátů, jsou na cestě.

3. Kybernetické pilulky, které se radí s vašim lékařem.

Kybernetické pilulky, které se radí s vašim lékařem.

Implantabilní zařízení nebudou komunikovat jen s vašim telefonem, ale také s vašim lékařem.

V projektu s názvem Proteus (pojmenován podle filmu Fantastic Voyage), britský výzkumný tým vyvíjí kybernetické pilulky se zabudovaným mikroprocesorem, které mohou posílat sms zprávy vašemu lékaři přímo z vašeho těla.

Pilulky mohou sdílet (doslova) informace o stavu vašeho těla s cílem pomoci vašemu lékaři a informovat jej, zdali užíváte své léky správně a zdali se dostavuje požadovaný účinek.

4. Implantabilní antikoncepce Billa Gatese

Implantabilní antikoncepce Billa Gatese

Nadace Billa Gatese (The Gates Foundation ), podporuje projekt MIT, k vytvoření implantabilní ženské antikoncepce, která může být řízena externím dálkovým ovládáním.

Malý mikročip generuje malé množství antikoncepčního hormonu v těle ženy, která je starší než 16 let.

Implantace je více invazivní, než tetování.

A „schopnost zapínání a vypínání zařízení, poskytuje určité pohodlí pro ty, kteří plánují založit rodinu,“ uvedl člen projektu MIT Dr. Robert Farra.

5. Chytré tetování

chytre tetovani

Tetování je populární a zdánlivě všudypřítomné, tak proč ne chytré, digitální tetování, které nejen vypadá dobře, ale může také provést užitečné úkoly, jako například odemknutí automobilu, nebo zadání kódu k mobilnímu telefonu s přiložením prstu.

Výzkumníci z University of Illinois vyrobili implantabilní kožní síť počítačových vláken tenčích než lidský vlas, která může sledovat vnitřní fungování vašeho těla z povrchu.

Společnost  zvaná Dangerous Things má NFC čip, který může být vložen do prstu za pomocí tetování podobného procesu, takže můžete odemknout věci, nebo zadat kódy jen když na ně namíříte.

Texaská výzkumná skupina vyvinula mikročástice, které mohou být aplikovány přímo pod kůži, za pomocí tetovacího inkoustu a mohou sledovat procesy v těle.


6. Mozkovo-počítačový interface

mozkovo pocitacovy interface

Mít lidský mozek propojený přímo s počítači je snem (nebo noční můrou) sci-fi.

Ale nyní, tým na Brownově universitě s názvem BrainGate je v popředí v reálném propojení lidského mozku přímo s počítačem pro celou řadu využití.

Jak uvádí BrainGate na svých webových stránkách, „za použití sady elektrod velikosti dětského aspirinu implantovaných do mozku, výzkum BrainGate ukázal, že nervové signály mohou být „dekódované“za pomocí počítače v reálném čase a mohou být použity k ovládání externího zařízení.“

Výrobce čipů, firma Intel, předpovídá praktická propojení mezi mozkem a počítačem do roku 2020.

Vědec společnosti Intel, Dean Pomerleau, nedávno uvedl ve svém článku „Nakonec budou lidé více přístupní k mozkovým implantátům.“

Představte si, že můžete surfovat na webu s výkonem svých myšlenek.“

7. Tavitelné bio-baterie

tavitelné baterie

Jednou z výzev imlantabilních technologií bylo, jak dostat napájení k zařízení umístěného uvnitř lidského těla, nebo „plovoucího“ v lidském těle.

Nemůžete je připojit.

Nemůžete tak snadno vyměnit baterie.

Tým v Draper Laboratory v Cambridge, Massachusetts, pracuje na biologicky rozložitelných bateriích.

Vytvářejí energii uvnitř těla, přenáší ji bezdrátově v případě potřeby, a pak se prostě rozplynou.

Další projekt se soustředí na to, jak využít vlastní glukózu k výrobě energie pro implantabilní zařízení.

Představte si baterii vyrobenou z brambory, kterou jste viděli v pokusech na gymnáziu, ale mnohem menší a vyspělejší.

8. Inteligentní prach

inteligentni prach

Snad nejvíce zarážející ze současných implantabilních inovací je chytrý prach, pole plné počítačů s anténami, každá mnohem menší, než zrnko písku, které se mohou sami organizovat uvnitř těla, podle potřeby a napájet celou řadu složitých vnitřních procesů.

Představte si, že roje těchto nano-zařízení, zvaných smetí, útočí na časnou rakovinu, nebo přináší úlevu od bolesti, nebo dokonce ukládají kritické osobní údaje způsobem, který je hluboce šifrován a je těžko proniknutelný.

S chytrým prachem, budou lékaři moci jednat ve vašem těle, bez toho, aby vás museli otevřít, a informace mohou být ve vás uložené a hluboce zašifrované, dokud je neodemknete z vaši osobní nano sítě.

9. Identifikace

cip

Implantáty proti společenským normám.

Vyvolávají otázky o ochraně osobních údajů a dokonce poukazují na větší potenciál dystopie.

Tato technologie by mohla být například použita k identifikačnímu označení pro každou lidskou bytost.

Mnoho sociálních kritiků věří, že rozšíření tohoto druhu identifikace je nevyhnutelné.

Někteří to vidí jako pozitivní krok ke zlepšení boje proti trestné činnosti, jako krok ke zlepšení bezpečí, jako pozitivní revoluci v lékařství a jako odpověď proti ztrátám dětí.

Jiní vidí perfektní Orwellovskou společnost: Velkého Bratra, který ví vše, vidí vše a může ovládat vše.

A někteří vidí tento fatální krok k Singularitě jako moment, kdy lidé předávají svoji  budoucnost softwaru.

zdroj : https://au.news.yahoo.com překlad: svobodnenoviny.eu 

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Devět reálných technologií, které budete mít brzy ve vašem těle

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*