Den kdy Izrael napadl Spojené státy

Den kdy Izrael napadl Spojené státy

Arabská televizní stanice Al-Džazíra prozkoumala šokující pozadí vražedného izraelského útoku na americké námořní plavidlo. Důkazový materiál z exkluzivního vyšetřování uvádí, že se útok nestal omylem.

V roce 1967, když vrcholila arabsko-izraelská šestidenní válka, izraelské vzdušné síly odstartovaly nevyprovokovaný útok na USS Liberty, špionážní loď amerického námořnictva, která kontrolovala konflikt z mezinárodních vod ve Středomoří. Izraelské letectvo zasáhlo plavidlo raketami, střelbou s kulometů a napalmem předtím, než torpédové čluny spustily druhou vlnu ničivého útoku. I když se loď nepotopila, byla velmi těžce poškozená. Na palubě zahynulo 34 amerických vojáků a civilních analytiků a dalších 171 osob bylo zraněných.

den kdy izrael napadl ameriku

 

Izrael se později omluvil a tvrdil, že šlo o tragický případ chybné identifikace a údajně považovat objekt za egyptskou válečnou loď. Americký prezident Lyndon Johnson sice v soukromí zuřil, ale Bílý dům veřejně nemohl napadnout tvrzení svého nejbližšího spojence na Blízkém východě. Přikývl, že útok byl katastrofální nehodou.

Dokumentární film s názvem „Den kdy Izrael napadl Ameriku“ odvysílaný stanicí Al-Džazíra, byl režírovaný oceněným britským filmařem Richardem Belfieldem. Ti, kteří se zachránili, byli vždy přesvědčeni, že izraelským záměrem bylo loď potopit a zabít každého, aby bylo za tragédii možno obvinit Egypt. Proč? Bylo potřeba přesvědčit prezidenta Lyndona Johnsona a americkou veřejnost, aby byla Egyptu vyhlášená válka. Přesná definice útoku pod falešnou vlajkou.

„Získal jsem kopie audionahrávek z útoku, jeho průběhu a rozhovoru mezi izraelskými piloty a řídícím střediskem na základně. Nikdy předtím nebyly odvysílané. Přišel jsem do Al-Džazíry a po důkladném zvážení byl film schválen,“ uvedl Richard Belfield. Jeho dokument můžete shlédnout níže:

„Jaká je to loď?“ Odpověď: „Americká.“ Navzdory tomu útoky pokračovaly ještě hodinu a půl. Dokonce je pět minut před dopadem prvních raket slyšet izraelské piloty ptát se, čí je to loď, americká nebo ne?

„Torpédo se teď o loď postará.“ Když USS Liberty dostala zásah první raketou, loď obklíčily torpédové čluny a začaly na cíl střílet. Před více než 10 lety, novinář Arieh O’Sullivan z Jerusalem Post poslouchal stejné nahrávky. Publikoval transkripci přenosu a po překladu z hebrejštiny do angličtiny vykazoval stejné slova.

„Kislev jaká země?“ Odpověď: „zjevně je americká.“ To je místo, kde O’Sullivanův přepis z Jerusalem Post končí. Je ale problém v tom, že útok pokračoval dále.

Námořní admirál Thomas Moorer, který sloužil Spojeným státům jako předseda sboru náčelníků štábu a náčelník námořních operací, jednou vedl nezávislé vyšetřování s cílem zjistit, co se s USS Liberty skutečně stalo. Zjištění komise byly zveřejněné v roce 2003. Zde jsou některé z překvapivých závěrů:

  • Útok amerického spojence byl záměrným pokusem zničit loď a zabít celou posádku.
  • Útok zahrnoval palbu na zdravotníky a záchranné čluny.
  • Bílý dům záměrně zabránil americkému námořnictvu, aby přišlo na pomoc. Bylo to poprvé v námořnické historii, kdy byla záchranná mise zrušena, během toho, co byla jedna z amerických lodí pod útokem.
  • Členům posádky, kteří přežili, bylo vyhrožováno vojenským soudem, trestem odnětí svobody, nebo hůř, pokud by s někým o události hovořili. Vlastí vláda je vydala napospas osudu.

John Crewson, žurnalista a držitel Pulitzerovy ceny, publikoval analýzu událostí v Chicago Tribune a Baltimore Sun v roce 2007. Bývalý analytik CIA Ray McGovetn nazval článek „nejpodrobnějším a nejpřesnějším vysvětlením izraelského útoku.“ O rok později byl Crewdson z Chicago Tribune propuštěn, pracoval tam 24 let.

„Izraelské zprávy zachycené 8. června 1967 nenechávají nikoho na pochybách, že potopení USS Liberty byla mise přiřazená izraelským plavidlům a letounům během Šestidenní války, která právě zuřila na Blízkém východě. Dovolte mi zopakovat: Není pochyb, že IDF (Israeli Defense Forces) měli USS Liberty zničit a zabít celou posádku,“ uvedl bývalý analytik CIA Ray McGovern.

 

zdroj: http://www.aljazeera.com, http://www.baltimoresun.com, http://www.zemavek.sk/articles/view/den-ked-izrael-napadol-ameriku

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*