Demonstranti Black Lives Matter ve Švédsku požadují úplné zrušení policie

Demonstranti Black Lives Matter ve Švédsku požadují úplné zrušení policie

Demonstranti Black Lives Matter (BLM) v multikulturním švédském městě Malmö rozdávali letáky, v nichž požadovali zrušení policie, podle místních zpráv.

Letáky byly rozdány během posledního protestu BLM ve městě na náměstí Möllevångstorget. V letácích byly požadavky, aby ve Švédsku byla „zrušena policie“, a byla zmíněna také podpora migrantům, kteří byli deportováni.

„Bez ohledu na to, kde se řídí politika kapitalistické a rasové – bílé nadvlády, struktury jsou stejné,“ stojí v letáku, podle zprávy zpravodajského portálu Nyheter Idag.„Ačkoli historie švédské policie nemá stejný vztah k otroctví jako Spojené státy, vznikly zde stejné struktury: institucionalizovaný rasismus, kde je jasné, kdo je nejvíce pronásledován, zastavován a kontrolován, zneužíván, umlčován a dokonce zavražděn,“ stojí v letáku.

„Abychom to ukončili, nemůžeme prostě odříznout některé „shnilé větve“; musíme vykopat celý strom s kořeny, musíme se úplně zbavit policie, “dodala skupina.

Švédské noviny Expressen uvedly, že protest trval jen 30 minut a zúčastnilo se ho kolem 500 lidí, což je v rozporu s opatřeními proti šíření koronaviru, že je státem zakázáno shromáždění více než 50 lidí.

Během minulého týdne Švédsko zažilo několik protestů v solidaritě s aktivisty BLM ve Spojených státech po smrti rezidenta George Floyda z Minneapolisu. Mnoho demonstrací také požadovalo snížení plateb nebo zrušení policie.

Při jednom protestu v Göteborgu, který se konal o víkendu, se demonstrace proměnila v nepokoje, zatímco policie ztratila kontrolu nad davem, který rozbíjel obchody a pokračoval v rabování.

Švédsko, které již podle policejního šéfa Erika Norda v Göteborgu má jednu z nejmenších policejních sil v Evropě, již dříve mělo velké problémy s důstojníky, kteří opustili toto povolání.

Zpráva z roku 2016 uvádí, že až 80 procent švédské policie zvažuje změnu kariéry. Policie se snažila najít rekruty, zatímco vláda požadovala více důstojníků z různých prostředí.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Demonstranti Black Lives Matter ve Švédsku požadují úplné zrušení policie

  • Švédové jsou zvyklí dodržovat zákony a pravidla. Neví, jak si poradit s chováním přistěhovalců, kteří z principu žádná pravidla nedodržují. Pokud pak mají na svědomí většinu trestné činnosti přistěhovalci, není to rasismus, ale krutá realita. Přistěhovalci by chtěli převzít kontrolu nad celou zemí a ne jenom v NO GO zónách.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*