Demoblok 2.0 aneb Opakovaný vtip přestává býti vtipem. Záchrana kumpánů a mlácení prázdné slámy zn. Antibabiš

Demoblok 2.0 aneb Opakovaný vtip přestává býti vtipem. Záchrana kumpánů a mlácení prázdné slámy zn. Antibabiš

Reinkarnace. Vzkříšení. Déjà vu. Další díl tragikomické série? ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL plánují znovu vystavět hradbu demobloku.

Jak jinak než pro naše dobro, pro obranu liberální demokracie a svrhnutí Andreje Babiše (toho času antikrista č. 1). Oproti povolebnímu „demokratickému bloku“ z roku 2017 jde o blok „předvolební“. Pokud se vůbec dohodnou, jak dlouho to našim oblíbeným demokratům vydrží? A proč se všichni tito shlukují jak mouchy na „púp“ před volbami a nečekají s koalicemi, bloky atd. až po nich? Snad obavy, že by se někdo z nich (ne-li tři ze čtyř) snad nemusel ani dostat do Sněmovny?Podle toho, co jsem v poslední době četl, jednají ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL, respektive jejich předsedové, o formě předvolební spolupráce – o určitém bloku, koalici… Piráti se připojit odmítli. Zřejmě výjimečně zažili rozumu. Nebo se nechtějí dělit o svou privilegovanou mediální podporu (stačí vzpomenout na nevídaný prostor na některých platformách před posledními parlamentními volbami – veřejnoprávní média nevyjímaje).


Ilustrační foto: předsedové STAN, KDU-ČSL, ODS a TOP 09  @petr.fiala1964 / Facebook

Bezradnost, bezobsažná politika… Petr Fiala jde zřejmě do sebe

„Chci sestavit vítězný tým, abychom porazili Andreje Babiše (ANO) ve volbách do Sněmovny 2021,“ řekl předseda ODS Petr Fiala nedávno pro ČTK. „Zkrátka: abychom překonali současnou bezobsažnou politiku, marketingové šílenství, vládní bezradnost a rozdávání a posunuli naši zemi mezi nejlepší na světě,“ uvedl mimo jiné. Nebo taky „budu jednat se stranami, které patří do konzervativně liberálního proudu. Budeme hledat, co nás spojuje, ne co nás rozděluje”.

„Bezradnost“, „bezobsažná politika“, „marketingové šílenství“… Ještě bych dodal třeba nedostatek charismatu, stěžejního pro lidi důležitých témat, selského rozumu. Jinak pan Fiala sebe, svou ODS a defacto i další tři potenciální partnery vystihl docela přesně. Nezapomněl ani na okřídlené „spojování“. Ještě bych dodal oblíbené marketingové floskule pana předsedy: „jsme alternativa k ANO“, „rozumný program ODS“ a je to do puntíku všechno.

Nechci se přitom vůbec zastávat Andreje Babiše a jeho hnutí ANO.

Na Facebooku pak ODS sdílela obdobnou citaci Petra Fialy: „Chci sestavit vítězný tým. ODS tady vede a povede zápas o to, aby autentická konzervativní liberální politika byla nejsilnějším proudem v ČR. Proto pracujeme na programu a na reformách.“

Autentický konzervativní liberální proud

Chápu, že Petr Fiala chce být zadobře jak s progresivistickými křídly, tak s konzervativním i liberálním voličstvem a snaží se tak získat co největší voličský potenciál a nahradit tak částečně možná nepotenciál svůj vlastní. Já bych tyto Fialovy kroky nazval také populismem nebo diletantismem, což je u politologa a politika v tomto ohledu až trestuhodné.

Představit si sice lze všechno. Jak jsem zmínil v minulém komentáři, představit si lze jak Jean-Claude Junckera bez ischiasu, zbožňovanou hendikepovanou záškolačku Gretu ve školní lavici nebo volný flek pro Tomáše Halíka v nebi, tak i „konzervativní liberální politiku“. Nicméně je potřeba si představovat a říkat věci soudně. A ne ve smyslu teplé-studené vody nebo holko-kluka. I když vlastně to druhé možná z „konzervativně liberálního“ vidění světa bude třeba brzy normálnější než norma.

Korunu tomu všemu pak nasadil pro server iDnes předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, když uvedl: „Předpokládám, že by každá koaliční strana měla v takovémto uskupení svého lídra. Kdo z nich pak bude superlídrem, je věcí jednání.“

Mluvit v kontextu ODS, TOP 09, STAN nebo KDU-ČSL o „superlídrovi“, to chce panečku kus velké odvahy. Nebo velký kus nesoudnosti. Vybírat z takovéhoto materiálu superlídra (ne že by na tom ostatní politické subjekty byly o moc lépe)… Takové jednání se může zvrhnout v hledání jehly v kupce sena nebo čekání na Godota.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Demoblok 2.0 aneb Opakovaný vtip přestává býti vtipem. Záchrana kumpánů a mlácení prázdné slámy zn. Antibabiš

  • Násobíme-li nulu jakýmkoliv číslem, je to stále nula. Spojení nul ve volbách nemůže přinést nic jiného, než nulový výsledek. Strany, které nemohou nic nabídnout a jen ukazují na ty druhé, nikdo volit nebude.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*