Dánsko, Estonsko, Litva, Lucembursko a Lotyšsko pozastavily podávání vakcíny od firmy AstraZeneca

Dánsko, Estonsko, Litva, Lucembursko a Lotyšsko pozastavily podávání vakcíny od firmy AstraZeneca

Zavádění vakcíny proti Covid-19 od společnosti AstraZeneca v Dánsku, Estonsku, Litvě, Lucembursku a Lotyšsku bylo pozastaveno, protože zdravotnické orgány vyšetřují možný závažný nežádoucí účinek v podobě smrtelných krevních sraženin.

Dánský ministr zdravotnictví Magnus Heunicke na Twitteru napsal, že země pozastaví používání anglo-švédské vakcíny, která se již stala předmětem intenzivního zkoumání v celé Evropě i v dalších oblastech.„Zdravotnické orgány kvůli preventivním opatřením přerušily očkování přípravkem AstraZeneca na základě signálu možného závažného nežádoucího účinku v podobě smrtelných krevních sraženin. V současné době není možné určit, zda existuje souvislost. Jednáme brzy, je třeba to důkladně prošetřit #COVID19dk,“ napsal Heunicke na Twitteru.

Tato zpráva přichází poté, co Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve středu zveřejnila své stanovisko k řadě vedlejších účinků, které údajně souvisejí s podáním vakcíny AstraZeneca v Rakousku.

Rakouské úřady pozastavily používání šarže injekcí AstraZeneca Covid-19 poté, co u jedné osoby byla diagnostikována mnohočetná trombóza (tvorba krevních sraženin v cévách) a zemřela 10 dní po očkování. Další osoba byla hospitalizována s plicní embolií a byly hlášeny další dva případy tromboembolické příhody spojené s očkováním.

Agentura EMA uvedla, že „nic nenasvědčuje tomu, že by tyto stavy způsobilo očkování“.

Estonsko, Litva, Lucembursko, Lotyšsko rovněž pozastavily používání této vakcíny po zprávách z Rakouska.

Vakcína od společnosti AstraZeneca byla široce aplikována po celém světě, včetně Velké Británie, kde bylo podáno více než 24 milionů injekcí, z nichž většinu vyvinula anglo-švédská farmaceutická firma.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*