Dánská škola zakázala studentům nosit nikáb

Dánská škola zakázala studentům nosit nikáb

Středisko vzdělávání pro dospělé v kodaňské čtvrti sdělilo šesti muslimským studentům, že již nemohou navštěvovat vyučovací hodiny, pokud budou mít na sobě nikáb.     

Tento kontroverzní krok je snahou podpořit „volnou a nebráněno komunikaci“, která by byla ohrožena zakrytou tváří,“ napsala škola VUC Lyngby na své stránce na Facebooku.

„Výuka probíhá formou komunikace, a jako učitel můžete lépe pochopit výsledky své činnosti, pokud vidíte, že to, co říkáte, je studentem pochopeno. A to nelze uskutečnit v případě, když má student na sobě nikáb,“ řekl náměstek ředitele Inge Voller deníku Metroxpress.

Podle vyjádření školy, pravidla byla změněna loni na podzim a zakazují studentům zakrývat si obličej během vyučování. Nicméně, tato událost začala být tento týden středem pozornosti, poté, co to škola zveřejnila na své stránce na Facebooku.

Škola zdůraznila, že je v instituci „každý vítán“ a uvedla, že zatímco nikdo nebyl ze třídy vyhozen kvůli nošení nikábu, tato politika se bude vztahovat na všechny budoucí studenty.

Šesti ženám, kterým bylo řečeno, že se nemohou účastnit nadcházejícího vyučování, když budou nosit nikáb, byla nabídnuta možnost sledovat osnovy prostřednictvím online e-learningu.

Škola uvedla, že tento krok nebyl nábožensky motivovaný.

„To není otázka náboženství, vyznání, nebo etnické příslušnosti, ale je to otázka studia, protože jsme vzdělávací instituce. Je to o tom, jak vytvořit co nejlepší prostředí pro studium a věříme, že jej lze udělat nejlepší, když můžete spolu otevřeně komunikovat,“ uvedla představitelka školy Inge Vollerová.

Ačkoli se oznámení na školní stránce Facebooku setkalo s nějakou kritikou, průzkumy veřejného mínění provedené deníky Metroxpress a Ekstra Bladet ukazují, že drtivá většina čtenářů novin „podporuje toto rozhodnutí“.

Dánská vládnoucí strana rovněž tomuto kroku vyjádřila svou podporu, spolu s konzervativci a Dánskou lidovou stranou (DF).

„V naší společnosti je velmi důležité, abychom se navzájem viděli, když spolu hovoříme,“ řekl mluvčí DF Martin Henriksen tiskové agentuře Ritzau.

DF je již dlouhou dobu zastáncem celostátního zákazu nošená nikábu.

„Chceme jejich úplný zákaz s výjimkou uvnitř v soukromém domě. Tam si můžete dělat, co chcete,“ říká Henriksen.

Francie a Belgie jsou zatím jediné dvě země, které chtějí celostátně zakázat nošení nikábu. Burka a nikáb byly zakázány v některých částech Švýcarska a Itálie. Byly také zakázány v některých částech Španělska, ale toto rozhodnutí bylo později zrušeno.

(RT/ Ilustrační obrázek Foto: Canadian Press)


Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Dánská škola zakázala studentům nosit nikáb

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*