Další velký požár v uprchlickém táboře v Řecku

Další velký požár v uprchlickém táboře v Řecku

Řecké ministerstvo pro migraci uvedlo, že velký požár zachvátil tábor migrantů z Vathy na ostrově Samos, než se dostal pod kontrolu.

„Těm, kteří tam ještě jsou, nehrozí žádné nebezpečí, protože oheň vypukl v opuštěných kůlnách v západní části tábora,“ uvedlo ministerstvo a dodalo, že všichni žadatelé o azyl byli evakuováni na prázdné místo poblíž vchodu do tábora.

Samos je jedním z ostrovů v Egejském moři, kam připlouvají migranti putující přes nedaleké Turecko.Starosta Samosu Girgos Stantzos řekl agentuře AFP, že celé místo bylo evakuováno.

Několik migrantů, včetně plačících dětí, se shromáždilo na parkovišti poblíž tábora Vathy.

Hasiči uvedli, že s ohněm bojovalo 13 hasičů a nejsou hlášeni žádní zranění.

Na konci měsíce bude sice Vathy brzy zavřeno, ale stále je v něm ubytováno nejméně 300 lidí, kteří čekají na přesun do jednoho z nových „uzavřených“ táborů se špičkovým zabezpečením na Samosu.

Nové zařízení je první z pěti plánovaných. O víkendu ho otevřel ministr pro migraci Notis Mitarachi.

Při otevírání nového zařízení připustil, že podmínky ve Vathy byly v minulosti špinavé.

Bojovníci za lidská práva dlouho odsuzovali poměry ve Vathy. Zařízení, které bylo původně vybudováno pro 680 lidí, když v letech 2015 a 2016 vrcholil příliv uprchlíků a žadatelů o azyl, ubytovalo v táboře Vathy 7000 osob.

Proti novým táborům se staví také skupiny bojující za práva. Říká se, že nové tábory jsou příliš omezující, příliš podobné vězení.

Nový tábor o rozloze 12 000 čtverečních metrů je vybaven kamerami, rentgenovými skenery a magnetickými dveřmi a také plotem z ostnatého drátu.

Součástí struktury je také zadržovací středisko pro migranty, jejichž žádost o azyl byla zamítnuta a kteří budou posláni zpět do Turecka.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*