ČR může být zemí bez stálé armády

ČR může být zemí bez stálé armády

Podle mne nejlepší, co můžeme my i další země světa učinit pro bezpečnost a stabilitu, je zrušit armádu, rozpustit vojska, recyklovat zbraně a zaujmout čistě mírovou politiku.

Malá a klidná země jako Česká republika, a navíc součást evropského celku, nepotřebuje vydržovat velké a nákladné vojsko. Vzhledem k tomu, že nemá nepřátele, nemusí se obávat napadení. Pokud bude zemí bez vojska, nebude nikdy pro nikoho představovat potenciální hrozbu. Ušetřené miliardy může použít na jiné, prospěšnější věci.

Zní to jako utopie? Vůbec ne. Tímto způsobem již mnoho let fungují některé státy světa. A jsou něčím nebo někým ohrožené? Naprosto ne. Představa, že odzbrojená země bude okamžitě napadena a obsazena jinými, je zcela nepodložená.

Jedním ze států, které nemají žádné vojsko, je Kostarika. Tato středoamerická země takto existuje již od roku 1948 a na rozdíl od mnoha jiných států nezažila za celou dobu od tohoto data žádný konflikt.

Logo  Armády České republiky
Logo Armády České republiky

Panama ústavním zákonem zrušila své stálé vojsko v roce 1990. Po desetiletích bojů, převratů a invazí v této zemi tímto krokem zahájila éru klidu, která trvá dodnes. Pro latinskoamerické země, tradičně často zmítané občanskými boji a vojenskými převraty, by mohla být dobrým příkladem a ukázkou toho, jak se ze začarovaného kruhu násilí dostat na lepší, mírovější cestu.

Z evropských zemí nemá armádu Island, ačkoliv je přitom členem NATO. V roce 2006 navíc zrušil jedinou americkou základnu na svém území. Přesto (nebo možná proto) je zemí úspěšnou, bohatou, a známou jako jedna z nejmírumilovnějších zemí na světě.

Z nám blízkých zemí to jsou pak dále např. Monako nebo Lichtenštejnsko. Celkem je jich okolo deseti, které se vzdaly nebo nikdy neměly vojsko.

Tyto jmenované země mají obecně nízkou kriminalitu a jsou vnímány jako vyspělé a bezpečné. Bezpečnost všech těchto zemí zajišťuje policie, bezpečnostní služba, příp. někde pohraniční či pobřežní stráž, což se zkušeností ukazuje jako dostačující.

Nejsou účastníci válek a bojů naopak země, které se orientují na zbrojení, preferují agresivní politiku, vydržují početná vojska, která modernizují a rozšiřují? Ponechám na úvaze čtenářů.

 

 

 Ing. Ladislav Zelinka

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “ČR může být zemí bez stálé armády

  • „Představa, že odzbrojená země bude okamžitě napadena a obsazena jinými, je zcela nepodložená.“ – Tohle není pravda, vemte si Libyi, kdyby nezrusili nakup zbrani z Ruska, tak by si na ně nato možná netrouflo. Konkrétně pro ČR jsou zbraně nanic vzhledem k naší velikosti a poloze, ale nelze obecně říct, že míň zbraní = víc míru a svobody. Vždy bude totiž existovat nějaký agresor a jak se mu pak ubráníte ? Tvrdit že nebude je klasická chyba všech utopii – používáte předpoklad, že lidi budou hodní a chytří, ale reálně jsou spousta lidí zmrdi a hlupáci.
    Co by stálo za úvahu je přenést válku k původci – přesné odstraňování lidí stojících za masakry. 95% lidí umírajících ve valkách jsou jen zmanipulovaní blbci, stačilo by zabít mozky a vynechat ovce, tím by se počet obětí válek smrskl míň než na setinu. To je podle mě lepší řešení než zrušit všechny armády a doufat, že všichni budou krásní a hodní, nebudou.

  • Kdysi dávno se mě matka zeptala, proč na vojenské přísaze hrají „Kdož sů boží bojovníci“. Odpověděl jsem, že za Husitů se u nás naposledy bojovalo. Od té doby jen pro někoho udržujeme zbraně, abychom mu je odevzdali, když se nás rozhodne obsadit. Stejně by to dopadlo, kdyby se nás rozhodli obsadit velké země. Vždy půjde jen o dohodu mezi velmocemi, která bude mít u nás vliv. Naše armáda na tom nic nezmění. Současná armáda je k smíchu a USA jí používají k nasazení ve svých agresivních akcích mimo naše území. Kdybychom armádu neměli, jen bychom neměli zbytečné výdaje na nákup amerických zbraní. A ještě přidám známý slogan z dob minulých: „Hrabe vám? Pojďte k nám. Staňte se vojákem z povolání“. Bylo to velmi výstižné. Dnes ti vojáci mají stejně dutou hlavu jako tehdy. Jen politici se na armádě přiživují díky miliardovým zakázkám.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*