Co s naším senátem? Zrušme ho!

Co s naším senátem? Zrušme ho!

Tak letos opět budeme volit do Senátu Parlamentu České republiky a dopřejeme sedmadvaceti politikům poklidný šestiletý život v „konírně“ Valdštejnského paláce. Šest let nicnedělání, mnozí moji přátelé by mě řekli, že z toho by se zbláznil i psychicky odolný jedinec. No, podívejte se do našeho senátu!

Důvody, které ospravedlňovaly naše zákonodárce přijmout zákon o vzniku druhé komory parlamentu – Senátu Parlamentu ČR, se ukázaly jako liché. Senát se sice stal protiváhou poslanecké sněmovny, ale nikoliv z důvodů zákonodárných a pragmatických, nýbrž pouze politického hašteření.

Do senátu nebyly voleni skutečné osobnosti, možná i proto, že v ústavě je jeho role velmi slabá Je slabá natolik, že se tato instituce stala odkladištěm vyhořelých politiků a jejich dobře placenou trafikou. Do senátu se v současné době volí v zásadě podle stejného stranického klíče jako u voleb do sněmovny navzdory odlišným volebním systémům. Loňské volby jsou toho zářivým příkladem. Lidé si senát nepřejí. Odpor lidí k senátu se promítá ve volební účasti, která ve druhém kole dosahuje sotva 15% voličů. A potvrzuje to i jeden z posledních průzkumů, který uvádí, že 63,1 % občanů je pro zrušení Senátu. Role senátu se nyní navíc po přímé volbě prezidenta stane ještě dalším článkem našeho zákonodárství, které bude ve při nejen s mocí výkonnou, ale i prezidentskou administrativou. Význam senátu se navíc zhoršil vstupem oligarchů do politiky, když se různí „miliardoví podnikatelé“ nechávají zvolit jen proto, aby v senátu místo zájmu voličů hájili zájmy svých firem a spřátelených korporací.

Pokud někdo namítne, že Senát nelze zrušit, protože ho máme v ústavě, já říkám, že to jde. A nebyli bychom první. Už v roce 1970 byl senát zrušen ve Švédsku. Stalo se tak poté, co byla senátorům nabídnuta doživotní renta ve výši jejich senátorských příjmů. Za tento příslib zrušení odsouhlasili (jak vidno „charakterní politici“ jsou na celém světě). Švédsko přitom nebylo jedinou zemí, která zrušila senát. Už v roce 1953 byl díky výraznému vítězství jedné politické strany zrušen senát na Novém Zélandě. V souvislosti s ústavními změnami z 28. 3. 2001 zrušilo senát i Chorvatsko. Jako poslední se k tomu odhodlalo Norsko, kde byl až do roku 2009 tvořen norský parlament Shortingem a Odelstingem. Obě tyto části Norové rozpustili a sloučili do jednokomorového parlamentu. Tyto případy jednoznačně dokazují, že náš senát je možné rozpustit. Mělo by se však jednat o demokratickou cestu, o které mohou rozhodnout voliči v referendu.

Někteří politici tvrdí, že senát nás mnoho nestojí. Samozřejmě, miliarda a něco českých korun se v státním rozpočtu popravdě ztratí velmi lehce, ovšem právě z těchto ztracených miliard je tvořen náš státní deficit. Jsem přesvědčen, že zrušení senátu by byl správný krok k zeštíhlení přebujelé státní správy a jeho zefektivnění. Levný stát by měl být základem proto, abychom měli bohaté občany. A navíc, dle mého názoru je podstatně lepší šetřit na politicích, než na důchodcích, mladých rodinách a sociálně slabých.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

2 Komentáře “Co s naším senátem? Zrušme ho!

  • Senát je smetiště, na které se odkládají nepotřební politici. A jak známo, smetiště se špatně ruší. Senát je naprosto zbytečný, každý to ví. Navíc by bylo vhodné snížit i počet poslanců tak, aby bylo respektováno poměrné zastoupení dle výsledku voleb. Myslím, že by stačilo 81 poslanců.
    Poslanci nemají na práci nic jiného, než neustále svolávat mimořádné schůze, na kterých se hádají, kdo z nich je větší zloděj a gauner. Na práci jim čas nezbývá. Například novela Obč. zákoníku leží v PSP od loňska a jen jí přehazují na pořad další schůze.
    Takže – zrušit Senát, snížit počet poslanců, snížit počet funkcí v PSP, snížit náhrady poslanců. Méně poslanců bude více vidět a nedovolí si takovou špínu jako dosud.

  • Bylo by na čase zrušit senát. Je to jen dobře placený flek pro nrfachčenka…… a to z kterékoli strany.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*