Co by bylo, kdyby 17. listopadu nebylo?

Co by bylo, kdyby 17. listopadu nebylo?

Na to je naprosto přesnou odpovědí naše hospodská průpovídka „Bratře Žižko, koule nedolétly. Nuž nevadí, bratři, popojedem“. Jinými slovy, když je jedno pivo dopito, jde se na další. A pokud by 17. listopad nebyl, byl by jiný.

To, jak říkají v angličtině zběhlí lidé je „So gut, wie sicher“. Prostě a jednoduše, komunistický domeček z karet ztratil své základy, které ho nejen držely při životě, ale také mu hustily různá moudra: SSSR.

Ten 17. listopad nebyl vůbec žádným dnem vzpoury. Ani náhodou, ba ani trochu. Byl dnem mírného protestu v mezích zákona, který se díky StB zvrhl v „masakr“ a dnes je zcela jasné, proč se tak stalo a proč musel být „mrtvý student“.

Foto : Profimedia.cz
Foto : Profimedia.cz

Leniví a laxní Češi, z nichž nikdo, ale absolutně nikdo, se do žádné vzpoury proti režimu nehrnul, ba přímo naopak. Václav Havel a celý tzv disent s ním toužili po dohodě se stranou a vládou tak, aby nastaly kosmetické úpravy režimu a reprezentanti Charty aby pak dostali zpět své pašalíky v KSČ.

Je notoricky známou věcí, že na 17.11. byli všichni disidenti v čele s Václavem Havlem vyzváni, aby vypadli z Prahy a neoxidovali tam. Takže, jaký protest? V podstatě žádný nebyl. Nesli snad studenti NA Národní třídě nějaké transparenty k pádu KSČ?

Byli tam, jako ovce na porážku, přivedeni agenty StB, kteří průvod šikovně směřovali na Národní třídu, kterou lze bez uzardění nazvat jedním z center Prahy a ze které se jednak blbě utíká a hlavně, ta připravená řež musela mít diváky.

Jenomže šéfové StB to překombinovali. Chtěli mít jednoho „mrtvého“ tak, aby to lidi zvedlo, ale nepočítali s tím, že je to zvedne až tak. Ale zvedlo, zvedlo to lidi, kteří by jinak vůbec demonstrovat nešli a i když se dozvěděli, že žádný student není mrtvý, podivili jsme se své odvaze a šli dál.

Ještě jednou zopakuji základní body:

  • Žádný organizovaný protikomunistický odboj u nás neexistoval. Všichni, včetně VH a Charty jeli stylem mírného pokroku v rámci socialistického zřízení.
  • 17. listopad tak vůbec nikým, kromě StB organizován nebyl a StB samozřejmě nechtěla zrušit režim, ale Milouše Jakeše. Na to se zapomíná.
  • Samozřejmě, v situaci, kdy se hroutil celý východní socialistický blok, by se komunistický režim neudržel ani u nás. Bylo by to jen otázkou času.

A na závěr odpověď na stále se opakující otázku: Žilo se „za socíku“ snad lépe? To zcela určitě ne, ale také ne tak špatně, jak se to zdejší agitátoři snaží ukázat.

Dobrým příkladem jsou chaty a chalupy, často uváděné jako příklad duševního úpadku. ALE: člověk žijící ve velkém městě si nejdřív musel ušetřit na auto. A posléze mu zbývaly peníze a tak koupil chatu či chalupu.

Jinými slovy, ta hmotná situace nemohla být tak špatná, když se toto dělo a lidem na to zbývaly peníze, že?

 

 

Jiří Hermánek

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*